דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תקנון/תנאי שימוש באתר

Michael Decker
Michael Decker

קיימת חשיבות רבה לקביעת תקנון והגדרת תנאי שימוש באתר אינטרנט או באפליקציה לסמארטפון. תנאי שימוש מגדירים את המותר והאסור מול המשתמשים באתר, ואת גבולות האחריות של בעל האתר כלפיהם. למרבה הצער, בעלי אתרים רבים נמנעים מלכלול תנאי שימוש באתר שבבעלותם. אחרים משתמשים בטמפלייט שהורד מהאינטרנט או הועתק ממקום אחר. במאמר זה יסביר עורך דין מומחה לדיני אינטרנט והגנת הפרטיות ממשרדנו על הסיכונים הכרוכים בצעדים מעין אלה וכיצד ראוי לקבוע תנאי שימוש באתרכם.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני אינטרנט ודיני הגנת הפרטיות. המשרד מתמחה בייעוץ וליווי משפטי עבור בעלי חברות ועסקים במגוון תחומים, לרבות בניהול אתרי אינטרנט ואפליקציות. המשרד מנוסה מאוד בהגדרת תנאי שימוש, תקנונים ומדיניות הגנת פרטיות באתרי אינטרנט, לצורך עמידה בדרישות החוק.

תנאי שימוש באתר

מהם תנאי שימוש באתר?

אנו חיים בעידן שבו מידע רב זמין באופן דיגיטלי ברחבי האינטרנט. נדמה לפעמים שאין יכולת לשלוט על מה שמבקרים באתרים יבחרו לעשות עם התכנים המתפרסמים בהם. ואולם, אין זה המצב בפועל. אתרי אינטרנט ואפליקציות עונים על ההגדרה של נכסים רוחניים, ומתפרסמים במסגרתם יצירות (דוגמת התוכן הכתוב באתר, תמונות, סרטונים וכד׳). לאור כך, הם נהנים מהגנות החוק השונות על זכויות יוצרים וקניין רוחני, ובעלי האתר או האפליקציה רשאים להגדיר מה ניתן לעשות עם התכנים. 

במקביל, חלות על בעלי אתרים ואפליקציות חובות שונות מכוח החוק. לדוגמה, מוטלות חובות רישום וניהול של מאגרי מידע באתרי אינטרנט ואפליקציות, מכוח חוק הגנת הפרטיות. כך גם החובה להנגיש אתרי אינטרנט לבעלי מוגבלויות. שילוב הצורך להגדיר את התנאים מול המבקרים באתר או באפליקציה, לצד תנאי החוק שבעלי האתרים והאפליקציות נדרשים בעצמם לעמוד בהם, יצר את הנוהג של הגדרת תקנונים באתרי אינטרנט המכילים תנאי שימוש, מדיניות הגנת פרטיות וכיו״ב. 

תנאי שימוש/תקנונים הם למעשה חוזים בין בעל התוכן באתר אינטרנט או באפליקציה לבין המבקרים בו, יהיו מי שיהיו. הם מאפשרים למנוע אי הבנות מול המשתמשים ויכולים לשמש כבסיס לנקיטת הליכים משפטיים נגד מבקרים או מתחרים שיפרו את תנאי השימוש הללו. לכן, הגדרה נכונה של תנאי שימוש באתר מהווה הדרך הטובה ביותר למניעת בעיות משפטיות בהקשר זה. 

מתי צריך לקבוע תנאי שימוש באתר?

חשוב להדגיש כי החוק אינו מחייב כתיבת תקנון/תנאי שימוש באתר. זו כנראה הסיבה לכך שרבים סבורים כי תנאי שימוש באתר אינם הכרחיים, או לא חשובים במיוחד. אך זו טעות נפוצה. החשיבות שלהם היא עצומה, ולכן נדיר למצוא אתרים ואפליקציות שאינם מגדירים תנאי שימוש ומדיניות פרטיות. 

עם זאת, לא פעם קורה שבעלי אתרים ואפליקציות מגדירים תנאים שאינם מתאימים לאתר או לאפליקציה שבבעלותם. לא רק שפעולה כזו פוגעת ביכולת למנוע בעיות משפטיות בעקבות זאת, אלא היא אף עלולה להוביל לבעיות משפטיות בעצמה. בעיות כאלה יכולות להיות תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים, תביעות בגין אחריות נזיקית בעקבות שימוש באתר וכן הלאה. לכן כה חשוב להגדיר תנאי שימוש עבור כל אתר באופן ספציפי.  

מה נכון לכלול בתקנון באתר בבעלותכם?

קיימים נושאים רבים שיכולים להיכלל במסגרת התקנון והתנאים לשימוש באתר. התנאים כוללים בדרך כלל התייחסות למדיניות השימוש בתמונות ובתכנים נוספים באתר. כך גם מדיניות הגנת הפרטיות למבקרים באתר והוראות בדבר נגישות. נהוג לכלול תנאים המגבילים אחריות לעניין תוכן האתר, או מוצרים הנמכרים במסגרתו. לדוגמה, כאשר מדובר באתר בעל תכנים לימודיים. במקרים אלה נהוג להבהיר שתכני האתר אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. אם מדובר בחנות אינטרנטית, נהוג לקבוע מדיניות להחזרת מוצרים במקרה של פגם בהם. וכך הלאה.

נבהיר כי זוהי רשימה פתוחה וללא ממצה של נושאים שייתכן שיכולים להיות רלוונטיים לתנאי השימוש באתרכם. לכל אתר או אפליקציה מאפיינים משלהם וצורך להתייחס במסגרת תנאי השימוש לנושאים ספציפיים. אין למעשה מסמך תנאים אחד שיתאים לכל אתר שהוא, והדבר תלוי בתוכן האתר ובדרישות הספציפיות.

האם כדאי להכין תקנון/תנאי שימוש לבד?

במאמר אחר פרסמנו הסבר לשאלה מדוע לא כדאי להוריד חוזה שכירות מהאינטרנט. גם תנאי שימוש הם כאמור בבחינת חוזה, והם אף בעלי מורכבויות שלא ניתן למצוא בדרך כלל בחוזה לשכירת דירה. לכן, המלצתנו גם כאן היא לא להעתיק תנאי שימוש הזמינים באתרי אינטרנט אחרים, או להשתמש בטמפלייטים קיימים כפי שהם. מעבר לעובדה שהדבר עלול להוות הפרת זכויות יוצרים במקרים מסוימים, קשה להאמין שהתנאים שהעתקתם יתאימו במלואם לדרישות האתר שלכם. הדבר עלול ליצור סיכון רב עבורכם. 

כך גם לא מומלץ לחבר תנאי שימוש באופן עצמאי, מבלי שיש את הידע המשפטי הנדרש לשם כך. לכל הפחות, אם כבר חיברתם תנאי שימוש באופן עצמאי, מומלץ להיוועץ לגביהם עם עורך דין מומחה לתחום, שיסייע לכם לוודא כי תנאי השימוש שהגדרתם עומדים בדרישות החוק השונות ותואמים את הצורך האישי שלכם. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני אינטרנט והגנת הפרטיות

אם יש לכם שאלות בנושא הגדרת תנאי שימוש באתר אינטרנט או באפליקציה, תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת המייל המופיעים מטה, ועורך דין ממשרדנו ישמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני אינטרנט והגנת הפרטיות, ומסייע ליחידים, חברות ובעלי עסקים בייעוץ משפטי וליווי לצורך ניהול נכון של הנכסים הדיגיטליים שבבעלותם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה