דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בחירת עורך דין לרכישת דירה

Meir Shua
Meir Shua

כמה מבין הקוראים את המאמר הזה נוסעים במכונית ללא ביטוח? סביר להניח שמעטים אינם רוכשים פוליסת ביטוח מיד עם תחילת השימוש בכלי הרכב. שכירת עורך דין לרכישת דירה כמוה כפוליסת ביטוח לעסקת רכישת המקרקעין, שלרוב נחשבת לעסקה היקרה והחשובה שעושה האדם הסביר בימי חייו. הסיכון הוא ברור: זיוף, עקיצה, הונאה ועוד סוגים שונים של סיכונים שעשויים להוריד את כל כספכם לטמיון.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני מקרקעין ונדל"ן בישראל. במאמר זה נעניק לכם את הכלים שיאפשרו לכם לבחור עורך דין בבואכם לסגור עסקה מסוג מקרקעין, נפרט את התכונות החשובות בעורך הדין בכדי שהעסקה תצא אל הפועל בצורה הטובה והיעילה ביותר תוך כדי שאתם תוכלו לסמוך בעיניים עצומות על עורך הדין שבחרתם.

בחירת עורך דין לרכישת דירה

מה תפקידו של עורך הדין?

כישראלים, אנו נוהגים לחשב תמיד האם בעל המקצוע ששכרנו הוא הכרחי. "אולי אוכל לטפל בהכל בעצמי, ואצא פראייר אם אבזבז כסף על מומחה?" אז התשובה היא לא רבתי. אי אפשר באמת לעשות את זה לבד והסיכון בעסקת חייכם הוא גדול מכדי לוותר על הביטוח.

עורך דין נכנס לתמונה בעסקת מקרקעין מיד לאחר איתור הנכס שאתם מעוניינים לרכוש. במסגרת העסקה ישנם דרישות חוקיות שונות ובירוקרטיות שעורך הדין מתמחה בהם במסגרת ניסיונו בתחום. עורך הדין ילווה אתכם מרגע בחירת הנכס ועד להשלמת התמורה הסופית למוכר הדירה ורישום הזכויות על שמכם. לעיתים יש שיבחרו לערב את עורך הדין כבר בשלב חיפוש הנכס.

בשלב הראשון לאחר איתור הנכס, על עורך הדין לבצע בדיקות מקדמיות אשר מאשרות את זהות הנכס והבעלים והאישורים התכנוניים החלים על המקום. בדיקות אלו נועדו לשלול חריגות בנייה אשר ניתן לגלותם רק בעין מקצועית ואשר עשויות להוריד את ערך הקרקע.

לאחר שנבדק הנכס היטב, מתקיים המו״מ בין הצדדים ובמסגרתו עורך הדין מעמיד את ניסיונו לטובתכם בכל הנוגע להשגת תנאים טובים ככל האפשר הנוגעים לסכום הדירה, מועדי התשלומים ועניינים שונים הנוגעים לנכס הנרכש. עורך הדין הוא זה שגם כותב את חוזה המכר הכולל פרטים רבים המעניקים לרוכש את השקט הנפשי בבואו לחתום על עסקת חייו.

לאחר חתימת החוזה, מתחיל תפקידו הבלעדי של עורך הדין הכולל רישום הזכויות במרשם המתאים, וזאת על ידי סדר פעולות נפרד הכולל הנפקת אישורים מהרשויות המקומיות ורשות המיסים, וכן הגשת מסמכים שונים בתיאום עם עורך הדין של הצד השני.

תפקידו של עורך הדין הוא לטפל גם בצד המיסוי של העסקה הכוללים תשלומים עבור מס שבח, מס רכישה ולעיתים גם היטל השבחה. עבור טיפול במיסים אלו, נדרש עורך דין מנוסה בתחום מאחר וכל שגיאה בנושא זה, עשוי לגרום לנזק של עשרות אלפי שקלים ללקוח.

מה חשוב בעורך הדין הנבחר?

ניסיון. ניסיון. ניסיון. ניסיון. דמיינו שכתבנו בכל השורה הזו את המילה ׳ניסיון׳. זו התכונה הכי חשובה בעורך דין בכלל ובעסקאות נדל״ן בפרט. ונסביר.

תחום המשפטים הוא תחום רחב וסבוך, עורך דין לומד את חלקו במקרה הטוב באוניברסיטה אך את היתר הוא לומד בעבודה מעשית מרגע שהוסמך כעורך דין ומרגע שהצטרף למשרד גדול או קטן.

במקרים רבים עולות שאלות תוך כדי העסקה, אשר עורך דין שכל ידיעתו מתבססת על קורס המקרקעין שלמד באוניברסיטה, אינו יכול לענות עליהם. מצד שני, עורך דין ׳שראה׳ דבר או שניים בחייו, יודע להתמודד עם מקרים אלו. לכן בבואם לאתר עורך דין לעסקת חייכם, חפשו את מספר שנות הניסיון שלו בתחום.

משרדנו פעיל בתחום הנדל״ן מזה למעלה מעשור שנים עם עורכי הדין המתמחים בדיני מקרקעין ודיני מיסים ואשר התמודדו עם מגוון עסקאות סבוכות שהעניקו להם כלים להתמודד בהצלחה עם כל סוגי העסקאות בתחום המקרקעין.

משרד גדול או קטן?

זו כנראה ההתלבטות הנפוצה ביותר בקרב אלו שנזקקים לשירותיו של עורך דין לעסקת מקרקעין. אז כן, יש יתרונות וחסרונות לכאן ולכאן, אבל ברור שהמטרה החשובה ביותר היא לצלוח את העסקה על הצד הטוב ביותר ולכן כדאי לבחור במשרד גדול ועתיר ניסיון.

משרד קטן הוא משרד שבו מי שמטפל בעסקה שלכם הוא אדם אחד בלבד, אז מעבר ליחס האישי שתקבלו ממנו, תתמודדו עם מצב שבו לעיתים לא יהיה לו מענה לשאלותיכם מאחר וניסיונו מוגבל. לעומת זאת, משרד גדול כולל כמה עורכי דין בתחום הנדל״ן והניסיון שעומד לצדכם הוא של כמה אנשים. במספרים: ניסיון של 10 שנים במשרד קטן לעומת ניסיון של 50 שנה ויותר במשרד גדול.

חיבור אישי:

בסופו של דבר, למרות ההליכים המורכבים והמילים הגבוהות, מדובר בבני אדם. ובכדי להצליח בכל דבר שקשור בבני אדם יש צורך בחיבור אישי וכימיה ביניכם לבין מי שאמור לבטח אתכם בעסקה החשובה בחייכם.

אז לאחר שאיתרתם עורך דין וקיבלתם עליו המלצות, תבואו לפגישת ייעוץ עם עורך הדין, תספרו על סוג הנכס שאיתרתם ותבדקו את החיבור שיש לכם עם עורך הדין ותבקשו ממנו להסביר לכם על ההליך המשפטי.

המלצות:

סביר להניח שגם בלי שנאמר לכם, אתם תדברו עם החברים הקרובים, תבקשו לשמוע המלצה מניסיונם לעורך דין מקצועי שילווה אתכם בעסקה.

אך אם לא קיבלתם המלצה מספקת, תנסו להתחקות אחר עורך הדין באינטרנט. כן כן, לפעמים חיפוש אחר שמו יגלה לכם אם עורך הדין שבחרתם הוא הדמות שראוי שתלווה אתכם בהליך החשוב.

ואם כבר הזכרנו אינטרנט, כל עורך דין המכבד את עצמו מחזיק אתר אינטרנט בו מוסברים ההליכים המשפטיים השונים. אם באמצעות האתר הצלחתם להבין טוב יותר את ההליך ולהיות רגועים יותר מהעומד לפניכם, זהו פרמטר חשוב המצביע על מקצועיותו של עורך הדין.

כפי שהבנתם עד כה, משרדנו מתמחה בכל סוגי עסקאות הנדל״ן והנכם מוזמנים קודם ׳לשוטט׳ בין דפי האתר ולהגדיל את הידע שלכם בתחום המקרקעין וכמובן לפנות אלינו במידה ויש לכם שאלות או שהנכם מעוניינים בליווי משפטי בעסקת מקרקעין.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה