דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

סמכות מקומית בתביעה אזרחית

Joshua Pex
Joshua Pex

מהי סמכות מקומית בתביעה אזרחית? משמעותה של סמכות מקומית היא כי על תביעה להיות מוגשת ונדונה בבית משפט אשר ממוקם בתחום השיפוט שבו ניתן לדון בה. זאת בהתאם לכללים המשפטיים בנושא, הקבועים בתקנות סדר הדין האזרחי. במאמר זה יסביר על כך עורך הדין יהושע פקס, שותף ומומחה למשפט אזרחי ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

סמכות מקומית בתביעה אזרחית

איך יודעים באיזה בית משפט יש להגיש תביעה?

בישראל יש כיום 36 בתי משפט המוסמכים לדון בתביעות אזרחיות: 29 בתי משפט שלום, 6 בתי משפט מחוזיים (אחד לכל מחוז שיפוט) ובית המשפט העליון (המוסמך לדון בערעורים אזרחיים). חשוב לדעת כי לא ניתן להגיש תביעה בפני כל בית משפט שתרצו בכל מקרה שתרצו. מעבר לשוני הסמכויות לדיון בתביעה בין בית משפט השלום ובית המשפט המחוזי, יש לוודא כי בית המשפט שאליו מוגשת התביעה רשאי לדון בה מבחינת כללי הסמכות המקומית. לעיתים ישנם מספר בתי משפט אשר ניתן לבחור מתוכם להיכן להגיש את התביעה. עורך דין מומחה למשפט אזרחי, יידע להכווין ולסייע בקבלת ההחלטה מושכלת לגבי בית המשפט שבו ניתן ונכון להגיש את התביעה. להלן נפרט בקצרה על כללי הסמכות המקומית להגשת תביעות אזרחיות בישראל.

מה הכללים המשפטיים לגבי סמכות מקומית?

תקנות סדר הדין האזרחי החדשות קובעות שתי אלטרנטיבות עיקריות לגבי סמכות מקומית: הן מאפשרות להגיש את התביעה לבית משפט הממוקם במחוז השיפוט שבו נמצאים מקום מגוריו או עסקו של הנתבע, או במקום שבו נעשה המעשה או המחדל שבגינו תובעים. אם אין מקום מעין זה (למשל, כאשר התביעה מוגשת נגד נתבע השוהה מחוץ לישראל, בגין מעשה שהתרחש בחו״ל) התביעה תוגש בבית המשפט המוסמך בירושלים. מה עושים כאשר יש יותר מנתבע אחד? במקרה זה, התקנות קובעות כי ניתן להגיש את התביעה בבית משפט בעל סמכות מקומית לגבי כל אחד מהנתבעים. הדבר יקנה לבית המשפט שידון בתביעה סמכות לדון בה גם לגבי יתר הנתבעים.

לכלל הנ״ל לגבי האלטרנטיבות לעניין הסמכות המקומית יש מספר חריגים. ראשית, ככל שהצדדים הסכימו ביניהם לגבי מקום מסוים שבו תהיה סמכות שיפוט ייחודית לבית המשפט, התקנות קובעות כי ניתן יהיה להגיש את התביעה במקום זה בלבד. כמו כן, אם התביעה עוסקת במקרקעין (נדל״ן), התביעה תוגש במקום שבו מצויים המקרקעין. זאת גם כאשר התביעה משלבת בין עילות לגבי המקרקעין ועילות נוספות (למשל, צו מניעה או פיצויים כספיים). חריג נוסף הוא כאשר מדובר בפרסום או סחר באינטרנט. במקרים אלה, ככל שמדובר ב״עוסק״ (לפי ההגדרה בחוק הגנת הצרכן), התביעה תוגש במקום עסקו או מקום מגוריו של הנתבע. אם לא מדובר ב״עוסק״, התביעה תוגש במחוז השיפוט שבו נמצא עסקו או מקום מגוריו של התובע.

מחוזות השיפוט בישראל

מחוז הצפון – במחוז זה פועלים 8 בתי משפט שלום: בבית שאן, בטבריה, במסעדה, בנצרת, בעפולה, בצפת, בקצרין וקריית שמונה. בית המשפט המחוזי של מחוז הצפון ממוקם בנצרת.

מחוז חיפה – במחוז זה פועלים 4 בתי משפט שלום: בחדרה, בחיפה, בעכו ובקריות. בית המשפט המחוזי של מחוז חיפה ממוקם בחיפה.

מחוז המרכז – במחוז זה פועלים 5 בתי משפט שלום: בכפר סבא, בנתניה, בפתח תקווה, בראשון לציון, ברחובות וברמלה. בית המשפט המחוזי של מחוז המרכז ממוקם בלוד.

מחוז תל-אביב – במחוז זה פועלים 3 בתי משפט שלום: בבת-ים, בהרצליה ובתל-אביב יפו. בית המשפט המחוזי של מחוז תל-אביב ממוקם בתל-אביב יפו.

מחוז ירושלים – במחוז זה פועלים 2 בתי משפט שלום: בבית שמש ובירושלים. בית המשפט המחוזי של מחוז ירושלים ממוקם בירושלים.

מחוז הדרום – במחוז זה פועלים 6 בתי משפט שלום: באילת, באשדוד, באשקלון, בבאר שבע, בדימונה ובקריית גת. בית המשפט המחוזי של מחוז הדרום ממוקם בבאר שבע.

סמכות מקומית – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

במאמר זה הסברנו על הכללים המשפטיים לגבי סמכות מקומית של בתי המשפט השונים בישראל. לכל שאלה נוספת או צורך בייעוץ או בסיוע בעניין תביעות אזרחיות, ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ועורך דין מומחה למשפט אזרחי ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי, לרבות בדיני חוזים, דיני וחברות, דיני נדל״ן, דיני נזיקין (רשלנות רפואית, תאונות דרכים וכיו״ב), קניין רוחני ועוד.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה