דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

סמכויות בג״ץ – באילו עניינים ניתן להגיש עתירות?

Michael Decker
Michael Decker

את בית המשפט הגבוה לצדק (או בראשי התיבות בג״ץ) כולם מכירים. אך מהן בדיוק סמכויות בג״ץ? מתי אפשר להגיש עתירות לבג״ץ? באילו עניינים ונושאים בג״ץ אינו עוסק? הדברים אינם תמיד כה ברורים, ובמאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך דין ממשרדנו, העוסק במשפט חוקתי ומינהלי.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, עוסק במשפט ציבורי ומשפט מנהלי. למשרד ניסיון מקצועי בייצוג בעתירות לבג״ץ במגוון רחב של נושאים. משרדנו מייצג את לקוחותיו בעתירות בעניינים כגון הגירה לישראל, הסדרת מעמד בישראל, זכויות מבקשי מקלט והגנה על זכויות אדם (הזכות לחירות, הזכות לקניין וכו׳).

סמכויות בג״ץ

ביטול חוקים שאינם חוקתיים, התערבות בהחלטות הפוגעות בזכויות האזרח וביקורת על הליכי חקיקה שנעשו באופן לא תקין. אלה רק חלק מהעניינים שבהם עוסק בית המשפט העליון בישראל, כחלק מסמכויותיו כבית משפט גבוה לצדק (בג״ץ). במהלך שנות קיומה של המדינה, בג״ץ התערב בלא מעט החלטות של הרשויות השונות, על מנת להגן על זכויות אדם ועל זכויות יסוד בסיסיות.

כאשר מעוניינים לעתור נגד החלטות שונות של ממשלת ישראל, בתי המשפט ואף חוקים שמחוקקת הכנסת, בג״ץ מהווה כתובת עיקרית. עם זאת, דומה שהציבור הרחב בישראל אינו מכיר לעומק את כל הנושאים בהם בג״ץ עוסק. אכן מדובר בנושא מורכב למדי מבחינה משפטית, ולהלן נסביר לגביו בהרחבה.

מהן סמכויות בג״ץ לפי החוק?

סמכויות בג״ץ נקבעו בחוק-יסוד: השפיטה. חוק זה מסדיר את פעילות בתי המשפט והשופטים בישראל. ביניהן, גם את סמכויות בית המשפט העליון בפועלו כבית המשפט הגבוה לצדק. סמכויות בג״ץ כוללות, בין היתר, מתן צווים לרשויות המדינה (כגון ראש הממשלה, שרי הממשלה, משרדי הממשלה והכנסת); צווים לרשויות המקומיות ופקידיהן; וצווים לגופים אחרים שממלאים תפקידים על-פי דין. משמעות הצווים הינה כי בג״ץ מוסמך לבקר חוקים, הליכי חקיקה והחלטות של רשויות המדינה. במסגרת זאת, בג״ץ מוסמך להורות על שינויים או אף על ביטולם.

בג״ץ מוסמך גם לתת צווים לבתי משפט ובתי דין (כגון בית הדין לעבודה). במסגרת זאת, בג״ץ מוסמך למשל להתערב בהלכות משפטיות. כך למשל, בשנת 2006 ביטל בג״ץ הלכה משפטית שמנעה משותף לביצוע עבירה להעיד נגד שותפו האחר לפני סיום משפטו. זאת בעקבות עתירה שהוגשה נגד פסק דין של בית המשפט המחוזי בבאר שבע.

מעבר לכל הסמכויות הנ״ל, בג״ץ מוסמך לפסוק בעניינים בהם הוא רואה צורך לפסוק מן הצדק. סמכות זו מכונה סמכות שיורית. היא קרויה כך משום היא ממומשת כאשר מדובר עניינים אשר אינם בסמכות בית משפט אחר. מדובר בסמכות אשר ממומשת לעיתים נדירות, וככלל היא שמורה למקרי קיצון בלבד. 

במה בג״ץ אינו דן?

קיימים נושאים אשר בעבר היו בסמכות בג״ץ, אך כיום הם נדונים בעיקר בבית המשפט לעניינים מינהליים, כפי שהסברנו במאמר נוסף. מלבד זאת, חשוב להדגיש כי בג״ץ לא מהווה ערכאת ערעור על החלטות בתי המשפט. לצורך כך קיימת האפשרות להגיש ערעור על פסקי דין של בתי המשפט המחוזיים. בית המשפט העליון פוסק בערעורים או בבקשות רשות ערעור כבית משפט לערעורים, ולא כבג״ץ. כך גם בג״ץ לא משמש כערכאת ערעור על פסיקת בתי דין, כגון בית הדין הרבניים ובתי הדין לעבודה. 

עם זאת, לבג״ץ יש סמכות להוציא צווים לבתי דין אלה בעניינים מסוימים. גם כאן, מדובר בהתערבות חריגה, השמורה למקרים ספציפיים. לדוגמה, בשנת 2009 ניתן פסק דין של בג״ץ בעניין שנדון לפני כן בבית הדין הארצי לעבודה. פסק הדין עסק בשאלה האם כאשר עובדי סיעוד זרים מתגוררים בבית מטופליהם, הם זכאים לתשלום עבור שעות המנוחה. בג״ץ הכריע במקרה זה כי אין חובת תשלום שעות נוספות במקרים אלה. בג״ץ עשוי להתערב במקרים דומים אחרים, העוסקים בשאלות הנוגעות לזכויות יסוד או לצורך בעשיית צדק.

מה עוד חשוב לדעת על סמכויות בג״ץ?

הסמכויות של בג״ץ אינן מפורטות באופן נרחב בחוק. החוק קובע קווים כלליים בלבד לעניין סמכויות בג״ץ. לכן לא תמיד ניתן לדעת באילו מקרים בג״ץ יתערב בעקבות הגשת עתירה. בנוסף, חשוב לדעת כי הגשת עתירה לבג״ץ נעשית באופן שונה מתביעה בבית משפט. לדוגמה, בשונה מתביעה המוגשת ככלל על-ידי מי שמעורב בעניין מסוים באופן ישיר, ניתן להגיש עתירה לבג״ץ גם בשם גופים המייצגים זכויות של רבים. על כך ועל הפרוצדורה של הגשת עתירה לבג״ץ, הסברנו בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט חוקתי ומינהלי 

במאמר זה הסברנו על סמכויות בג״ץ. לכל שאלה ועניין נוספים, ניתן לפנות לעורך דין מומחה למשפט חוקתי ומינהלי ממשרד עורכי הדין שלנו. למשרדנו ניסיון רב בייצוג מול בג״ץ בעתירות במגוון נושאים ותחומים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה