דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מקור שם המשפחה אפשטיין – הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

Jordan Levy-Bograd

רבים מיהודי ספרד עברו למרכז ומזרח אירופה עוד לפני הגירוש בסוף המאה ה-15. ביניהם היו גדולי תורה ורבנים מפורסמים, שעם הגעתם שינו את שמות משפחתם לשמות מקומיים בכדי להשתלב תרבותית בקהל האשכנזי. כיום, אלפי צאצאים של יהודים אלו זכאים לדרכון פורטוגלי במידה ויוכלו להוכיח קשר משפחתי אליהם.

אז איך מוכיחים קשר? פה אנחנו נכנסים לתמונה. משרדנו מעסיק גנאלוגים (חוקרי אילנות יוחסין) מקצועיים המתמחים באיתור קשרים בקרב יהודי אירופה. במידה ואתם יודעים כי קיים קשר ספרדי במשפחה שלכם – אל תהססו לפנות אלינו. בעזרת בדיקה גנאלוגית ראשונית, מהירה וללא תשלום, נוכל לדעת אם גם אתם נכללים בין הזכאים עבור הוצאת דרכון אירופאי למגורשי ספרד.

מקור שם המשפחה אפשטיין – הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

מקור שם המשפחה אפשטיין

כדי להבין את הקשר הספרדי במשפחת אפשטיין יש לחזור אחורה בזמן לשנת 1391. בשנה זו התרחש הגירוש הספרדי המסיבי הראשון. הגירוש לא היה בעקבות צו מלכותי רשמי, אלא פרעות ברחבי ספרד שגרמו למותם של עשרות אלפי יהודים, ובריחתם של אלפים מחוץ לספרד.

נאמר כי רק בעיר סביליה, היכן שהתחילו המהומות – נרצחו בסביבות 4,000 יהודים. מספר ההרוגים הכולל בספרד עומד על 50,000 בערך. על פי ממצאים היסטוריים, בשנה זו התנצרו בין 30%-60% מיהודי ספרד,בעקבות האימה והטרור שנפלו עליהם.

משפחת הלוי בנבנישתי – מקור שם המשפחה אפשטיין

יחד עם היהודים שנסו על נפשם, מסופר על משפחה מיוחדת שהחליטה לצאת בעקבות המהומות מגבולות העיר חירונה, לכיוון היישובים היהודיים הגדולים של אזור אשכנז (דרום גרמניה). המשפחה הייתה בעלת ייחוס רבני בולט המגיע לרבי אהרון הלוי (בעל ספר המצוות) וגם לפוסק הגדול רבי זרחיה הלוי (רז"ה). כאשר הגיעה המשפחה לגרמניה החליטה להתיישב בעיר אפשטיין. שם החליטה לאמץ את שם המקום אפשטיין שהופיע בצירוף השם הלוי.

אנו מוצאים ברשימות גנאלוגיות עשרות רבות של יהודים שנשאו את שם המשפחה באזור מרכז אירופה בימי הביניים – אזורי גרמניה ואוסטריה בעיקר (חשוב לדעת שהמדינה הגרמנית כפי שאנו מכירים כיום טרם נוסדה בשנים אלה). ניתן לראות את מקור שם המשפחה בשם הספרדי המקורי – "הלוי" או "הלוי בנבנישתי" – אולם בהדרגה ועקב השפעות מקומיות, התפתח השם על פי המקובל בין יהודי המקום לכדי שמות שונים. אפשר לכנות את התופעה כ"אבולוציה אוֹנוֹמַסְטִיקַאִית" (שקשורה לחקר שמות), בו שמות זרים משתנים ומתקרבים בצורתם הלשונית לשמות המקומיים.

בין שמות המשפחה שנגזרו מהשם במשך הדורות, אפשר לראות למשל את סג"ל. כנזכר, "הלוי" לאורך הזמן קיבל את צורת הלשון המקומית כשהפך לסג"ל (סגן לוויה). זה כאשר עדיין משמש בתור תואר כבוד ללוויים. אם אנחנו "חופרים" עמוק יותר בהיסטוריה אנו נתקלים בשמות משפחה אשכנזיים נוספים המסתעפים מאותה המשפחה כדוגמת וולף, בוקסבאום, קרוננברגר ועוד.

לעומתם ישנם אלו בין בני המשפחה אשר הופיעו כאפשטיין אבן-עזר או זַקוּטוֹ-אפשטיין וכו' – על רקע משפחות קודמות. שמות משפחה כמו אבן-עזר או זקוטו הם באופן ודאי מספרד או פורטוגל, כך שללא ספק במידה ואתם מגיעים ממשפחות אלה אתם זכאים לדרכון פורטוגלי. יש לציין כי השם נע עם הזמן ברחבי אירופה והגיע למזרחה ולמערבה.

מקור שם המשפחה אפשטיין – הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

אישים בולטים בקרב בני המשפחה לאורך הדורות

לאורך הדורות עמדו רבנים ומנהיגים רבים בין קהילות אירופה שנשאו את שם המשפחה או היו בעלי קשר קרוב אליו. ביניהם הרב אברהם ישעיהו קרליץ הידוע בכינויו "החזון איש". זה היה נכדו של רב העיירה קוֹסוֹבָה בבלארוס – שאול קצנלנבוגן (אפשטיין). הרב שאול קצנלנבוגן היה בנו של הדיין מאיר הלוי אפשטיין ששינה את שם המשפחה לקצנלנבוגן. האחרון היה צאצא ודור רביעי לרב אריה לייב הלוי אפשטיין, הידוע כ"בעל הפרדס".

יחד איתם עומדים בני משפחה רחוקים נוספים אשר החזיקו במשרות בכירות בין יהודי אירופה. אלו למשל – הרב יחיאל מיכל הלוי אפשטיין בן המאה ה- 19 – מחברו של ספר הפסיקה ערוך השולחן. רבה של פראג במאה ה- 16 – רבי מאיר אפשטיין, יוסף ויעקב אפשטיין ממייסדיה של המושבה זכרון יעקב, בריאן אפשטיין – איש עסקים ואמרגנם של ה"ביטלס", יעקב נחום אפשטיין – פרופסור באונ' העברית לשעבר ומומחה לפילולוגיה תלמודית ועוד רבים אחרים.

מספר נושאי השם בעולם ומגוון הווריאציות השונות לכתיבת השם

בישראל קיימים כמעט 4,000 אזרחים הנושאים את השם בוואריציות כמו – אפשטיין, אפשטין, אפשטיינר, אפנשטיין וכד'. שם המשפחה הוא ככל הנראה השם היהודי הנפוץ בעולם, זה כאשר למעלה מ- 30,000 יהודים או צאצאי יהודים מחזיקים בו. למעלה מ- 23,000 ממחזיקי השם גרים בארצות הברית. חלק גדול נוסף של כמעט 1,000 בעלי שם חיים בקנדה.

מדינות עם 500 מחזיקי שם או יותר הן – דרוא"פ, ארגנטינה, אוסטרליה ובריטניה. מדינות בעלות בין 100-500 בעלי שם הן – ברזיל, צרפת וגרמניה. יש לציין שהשם מופיע כמעט בכל מדינה בה מתגוררים יהודים. כנזכר, צאצאים אלו ברובם המכריע זכאים לדרכון פורטוגלי.

צור קשר – תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי

כדי להראות זכאות נדרש להוכיח כי אתם צאצאים של אב או אם ספרדי/ה שחי/ה לפני כך וכך שנים. כפי שנכתב, אנו נוכל לעזור לכם להוכיח את הקשר הספרדי אצלכם במידה ואכן ישנו.

במידה ואתם בעלי קשר ישיר או עקיף לשם המשפחה אפשטיין, אתם ככל הנראה זכאים לקבל דרכון פורטוגלי ומשרדנו ישמח לעזור לכם בתהליך קבלתו. לפרטים נוספים חייגו אלינו או השאירו פרטים במייל ונשמח לחזור אליכם.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה