דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מי רשאי לקבל תו נכה?

Michael Decker
Michael Decker

מה זה בעצם תו נכה, מי זכאי לקבלו, וכיצד מוציאים תו זה בישראל? תו נכה מאפשר לאדם המוכר רשמית כנכה (או למסיע אדם זה דרך קבע, כגון הורים) יכול לחנות בחנית נכים וכמו כן, בנסיבות מסוימות, במקומות אחרים בהם החניה אסורה על פי רוב. לצורך קבלת התו יש להגיש את המסמכים המאשרים את הצורך בו למשרד התחבורה.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב מתמחה במיצוי זכויות של אזרחי ישראל מול משרדי הממשלה, כולל השגת תו נכה ואו ערר על דחיית הבקשה. במאמר זה נסביר מי זכאי לקבל את התו, ומה יש לעשות על מנת להוכיח זכאות זו.

מי רשאי לקבל תו נכה?

התו לא מוענק אוטומטית לכל מי שמוכר כנכה, אלא למי שמתקשה בתנועה בנסיבות רגילות. מדובר במי שנקבעה לו דרגת נכות של לפחות 60%, ותנועתו בדרכים ללא רכב עשויה לערער את מצב בריאותו, מי שזקוק לכסא גלגלים או קביים כדי לסייע בתנועה או מוכר במוגבל ניידות. בנוסף, בעלי תעודת עיוור של משרד הרווחה, נפגעי פעולות איבה בעלי אישור של ביטוח לאומי, נכים שקיבלו אישור של משרד הביטחון, ניצולי שואה מוגבלי ניידות בעלי אישור מאגף ניצולי שואה במשרד האוצר, והורים לילד שזכאי לתו נכה, מאחר והם אלו המסיעים אותו.

ניתן לקבל תו חנייה לשני רכבים, אך אשרת רישוי מופחתת רק לרכב אחד.

חשוב להדגיש שחברים וקרובי משפחה של הנכה אינם רשאים להשתמש בתג כשאינם מסיעים אותו, ושימוש כזה הוא עבירה הגוררת קנס.

מי רשאי לקבל תו נכה?

מה הם המסמכים הנדרשים כדי לקבל תו נכה?

  • טופס בקשה לתו נכה
  • מכתב החתום על ידי הנכה ובו מספרי הרכב המבוקשים (עד שניים)
  • צילום רישיונות רכב (כאמור, עד 2)
  • צילום תעודת זהות + ספח
  • מסמכים רפואיים עדכניים המעידים על יכולת התנועה או העתק מפרוטוקול הועדה הרפואית (למי שבעל דרגת נכות רפואית בשיעור של 60% ומעלה). מדובר בהליך מסובך במיוחד עבור "אחרים" הזכאים לתו נכה, כפי שמפורט מטה במאמר.
  • במידה ובעל הרכב הוא האישה / הבעל / הילדים, יש לצרף ת"ז וספח של בעל הרכב להוכחת קרבה משפחתית.
  • ניתן להגיש את הבקשה באופן מקוון, בלי לצאת מהבית.

מה הן הזכויות שמקנה תו נכה?

מובן מעליו שתו נכה על הרכב מאפשר לו לחנות בחנית נכים. אך בנוסף, בעל תו נכה יכול לחנות במקומות בהם החניה בד"כ אסורה, במידה ומקום החניה ליד היעד שלו, לא מפריע לתנועת הולכי רגל או עגלות ילדים נכים, ואין במקום חניה מסודרת פנויה. כמו כן, בעל תו נכה פטור מתשלום על חניה במקום ציבורי בכחול לבן (בכפוף לתקנות הרשות המקומית בנושא) ורשאי לנסוע בנתיב תחבורה ציבור (כל עוד הנכה נמצא ברכב).

הנכה יכול להגיש בקשה להקצאת מקום חניה לנכים מוסדר ליד מקום מגוריו.

לבסוף, בעלי תו נכה מקבלים הנחה בתשלום אגרת רישוי ופטור מתשלום על נסיעה בתחבורה ציבורית.

אחרים הזכאים לתו נכה:

מי שעובר כרגע טיפול כימיוטרפיה, דיאליזה כרונית, בעל נכות נירולוגית או נפשית, חולה סכרת או חולה לב המוגבלים מבחינת ניידות. בכל מקרה, יש לצרף מסמכים רפואיים המוכיחים את הזכאות.

צרו קשר:

במידה ואתם זקוקים לעזרה בהוכחת זכאותכם לתו נכה, או שבקשתכם נדחתה, צרו קשר עם עו"ד תו נכה. נשמח לסייע להגיש או לעדכן את הבקשה ולקבל תשובה תוך חודש או פחות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה