דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כמה אחוזי נכות צריך בשביל תו נכה

Michael Decker
Michael Decker

תו נכה מעניק הטבות שונות החל מחניה בחנויות השמורות לנכים בלבד ועד אגרת רישוי בעלות 27 שקלים בלבד ונסיעה בתחבורה ציבורית. הזכאים לתו נכה הם בדרך כלל כאלו שקיבלו מעל 60% נכות (במקרים מסוימים גם פחות) וכן שורה של קריטריונים נוספים. מאמר זה יפרוש את הדרכים השונות לקבלת התו הנכסף.

כמה אחוזי נכות צריך כדי לקבל תו נכה

כמה אחוזי נכות מקבלים תו נכה? חוק חניה לנכים, תשנ"ד 1993 מגדיר כי מי שנקבעה לו דרגת נכות של לפחות 60% ותנועתו בדרכים ללא רכב עשויה לערער את מצב בריאותו זכאי לתו נכה. חשוב לציין, שלא כל נכה בעל אחוזי נכות של 60% ומעלה מקבל אוטומטית תו נכה. יש צורך להוכיח, לצד אחוזי הנכות, שהתנועה של אותו מבקש ללא רכב גם תסכן את בריאותו. נכים אשר אופי נכותם לא משפיעה על מוגבלותם בניידות לא יקבלו תו נכה לחניה, גם אם אחוזי נכותם עוברים את ה-60%.

מי מגדיר זאת? ביטוח לאומי הוא הגוף האחראי לקביעת אחוזי נכות באמצעות ועדה רפואית. חוק הביטוח הלאומי, (נוסח משולב) התשנ"ה 1995 קובי כי מי שקיבל מעל 40% נכות יעבור ועדה רפואית לבחינת שיעור אחוזי נכותו. הוועדה בוחנת את מכלול המוגבלות של המבקש, חומרתה, תיעוד רפואי והטיפולים להם הוא נזקק. וועדות אלו כוללות גם בדיקה קלינית הנערכת למבקש על ידי הוועדה על מנת לקבוע את אחוזי נכותו.

במקרים מסוימים מי שמוגבל בניידות ובעל פחות מ-60% נכות יוכל בכל זאת לקבל תו נכה אם קיבל לכך אישור מיוחד ממשרד הבריאות. במידה ולא קיים כזה, ניתן להגיש לרשות הרישוי במשרד התחבורה מסמכים רפואיים עדכניים המפרטים על מצב הניידות ומדוע אותו אדם זקוק לתו נכה למרות שאחוזי הנכות שלו קטנים מ-60%. על המסמכים להיות מפורטים ככל הניתן.

תו נכה אחוזי נכות

אחוזי הנכות אינם הקריטריון היחיד לקבלת התו הנכסף. גם מי שלא קיבל אחוזי נכות של 60% עשוי לקבל תו נכה אם הוא עונה לאחר מהפרמטרים הבאים:

 • עיוורים בעלי תעודת עיוור או לקוי ראייה
 • הורים לילד נכה
 • מוגבלים בהליכה וכאלה הזקוקים לכיסא גלגלים לצורך התניידות
 • נכה הזקוק לרכב כאמצעי תנועה
 • אדם הסובל מנכות ברגליו
 • נכה משרד הביטחון או נפגעי איבה
 • בעלי נכות נפשית

מדובר בקריטריונים כלליים יחסית, אך אלו עוברים וועדה קפדנית במשרד התחבורה שתרד לעומקם של דברים ותבחן כל מקרה לגופו. עם זאת ישנים ליקויים של פי רוב יאושר לגביהם תו נכה:

מוגבלות אורתופדית: הליקוי הנפוץ ביותר קשר לליקוי במפרקים או בעצמות באזור הרגליים, עמוד השדרה המותני או האגן הגורמים להגבלה משמעותית בתנועה.

מוגבלות נוירולוגית: עבור מי שנפגע בעצבים המוטוריים המפעילים שרירים בין היתר בעקבות אירועים מוחיים, אפילפסיה, פרקינסון, טרשת נפוצה, ALS, נוירופתיה או רדיקולפתיה.

מוגבלות קרדיולוגית: עבור מי שלוקה בליבו באופן הגורם לירידה תיפקודית או שמונע ממנו לבצע הליכה משום מאמץ בין היתר משום פגמים במסתמים, יתר לחץ דם ריאתי או מחלת כלי דם כליליים.

מוגבלות נשימתית: עבור מי שלוקה במחלה ריאתית הגורמת לירידת תפקודית שאינה מאפשרת הליכה בין היתר מחלות כגון מחלת ריאות חסימתית, רסרקטיבית או אינטרסציאלית.

בעיות בכלי דם היקפיים: עבור מי שסובל מליקוי בזרימת הדם בעורקי הרגליים שגורמים להגבלה בתנועה בין היתר משום PVD, סוכרת עישון וכדומה.

כמו כן חולי כליות הזקוקים לדיאליזה, בעלי מחלת סרטן גרורתי וסובלים מעודף משקל (BMI מעל 45).

מה זה נותן לי?

כאמור, קבלת תו נכה מביאה עימה הטבות שונות, חלקן ניתן לשייך עד שני כלי רכב לתג חניה אחד, במידה ושניהם משמשכים להסעתו של הנכה אך אגרת הרישוי המופחתת תהה לרכב אחד בלבד. יש מספר סוגים של תווי נכה, בהתאם למוגבלות המבקש, המעניקים זכויות כמעט זהות.

ניתן לחלק את תווי הנכה לשני סוגים עיקריים. תווים בעל משולש ירוק לנכות כללית ותווים עם מלבן כחול לנכים הנעזרים בכיסא גלגלים לצורך התנידות. ישנם גם תווי נכה עם סימון כלנית עליהם, מסוג המשולש או המלבן והם של מי שקיבלו נכות ממשרד הביטחון, אך ההטבות שלהם זהות לתווים ללא הכלנית.

תו נכה עם משולש ירוק:

 • אישור להכנות בחניה השמורה לנכה (תמרור 437)
 • אישור להחנות במקומות בהם החניה אינה מותרת וזאת בתנאי שלא קיים באזור מקום חניה או שהוא אינו פנוי ושהחניה אינה מונעת מעבר הולכי רגל, עגלות ילדים או נכים אחרים ואינה מפריעה לרצף התנועה
 • פטור מתשלום על חניה במקום ציבורי במידה והגישה הנגישה היחידה אליו היא באמצעות חניה זו
 • בחלק מהרשויות המקומיות ניתן להחנות רכבי נכים בחניה כחול-לבן ובחניון עירוני (או חניון פרטי בעל הסדר מתאים) ללא תשלום, עם זאת לא מדובר בתקנה ארצית לכן מומלץ לבדוק זאת בטרם החניה במוקד העירוני
 • חניה בבתי חולים תעשה ללא תשלום
 • אגרת רישוי מופחתת (27 שקלים)
 • קבלת הקצאה למקום חניה פרטי סמוך למקום מגוריו של הנכה. דבר זה מותנה בהגשת בקשה מול הרשות המקומית בה הוא מתגורר וזו מעניקה את האישור יחד עם תמרור סימון, אך אפשרות זו ניתנת רק לבלעי מוגבלות פיזית

תו נכה עם מלבן כחול:

בנוסף לכל האמור בתו נכה בעל המשולש הירוק, פקודת התעבורה מאפשרת לרכבים הנושאים תג עם סמל כיסא גלגלים מורשים לנסוע בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית (סעיף 71א1, נוסח חדש)

כיצד ניתן להוציא תו נכה?

לאחר שקיבלתם את הזכאות הדרושה מהוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי יש לקבל את תו הנכה מאגף הרישוי במשרד התחבורה שלו ההחלטה הסופית. אגף הרישוי יכול גם לשלול זכאות לתו נכה.

את תו הנכה ניתן לקבל באמצעות מערכת ההזדהות הממשלתית באופן מקוון או באמצעות שליחת בקשה בדואר אל היחידה לטיפול במוגבלי ניידות, מרכז פניות הציבור ת"ד 72 חולון 58100. במקרה כזה עליכם להדפיס את טופס הבקשה לתג חניה לנכה, למלאו ולשלוח. בשני הדרכים, המקוון או הדואר, לבקשה יש לצרף מסמכים רפואיים עדכניים משלושת החודשים האחרונים חתומים על ידי רופא מומחה הרלוונטי לאותה בעיה המגבילה את המבקש למעט בעלי תעודת עיוור או לקוי ראייה, נכי אגף השיקום של משרד הביטחון או המוסד לביטוח לאומי.

בנוסף יש לצרף אישור משרד הבריאות או העתק מפרוטוקול ועדה רפואיים שקבעה שיעור של 60% נכות ומעלה (אם קיים), תעודת זהות של הנכה כולל ספח, צילום רישיון נהיגה, אילו רכבים משמשים את הנכה ומבוקשים להיות משויכים לתו הנכה (מותר עד 2) לצד מספרי הרישוי שלהם. על כל המסמכים להיות סרוקים ומאוגדים בקובץ PDF אחד.

אם תרצו לקבל גם החזר של אגרת רישוי תצטרכו להוסיף לבקשה גם תצלום צ'יק, צילום רישיון רכב וטופס החזר אגרה.

הבקשות יטופלו בתוך 30 יום אם התקבלו באופן מקוון או בתוך 50 יום אם נשלחו באמצעות הדואר. התו מופק על ידי מחלקת הרישוי במשרד התחבורה על מנת להקל על ניידותם של הנכים.

כפי שראינו אין תשובה פשוטה לשאלת אחוזי הנכות ותוי הנכה. כל מקרה לגופו. משום הקושי למצוא מקומות חניה פנויים בעיקר באזורים המאוכלסים והגידול באוכלוסייה, משרד התחבורה נוהג במשורה בהנפקת תווי הנכה. לעיתים הרשויות מערימות קשיים, דורשות השלמת מסמכים או בקשות נוספות אשר יעידו כי מצבכם אכן מצדיק קבלת תו נכה. אם הינכם סבורים שמצבכם מצריך קבלת תו כזה, או אם קיבלתם אחוזי נכות שאינם מספיקים לקבלת תו כזה, אם נתקלתם בסחבת או קשות עורף מצד הרשויות, כדאי שתסתייעו בעו"ד תו נכה, ייעוץ משפטי של עורך דין מומחה לדבר ובעל ניסיון מטעים.

משרדנו מתמחה בתביעות נכות. במשרד תיפגשו עורכי דין מומחים למימוש זכויות רפואיות בעלי ניסיון של עשרות שנים בתחום שישמחו לייעץ, להיפגש ולענות על כל שאלה.

 

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה