דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוזים אחידים – מידע משפטי

Michael Decker

בישראל קיימת מדיניות ייחודית לגבי חוזים אחידים. מדובר בחוזים אשר תנאיהם זהים ביחס ללקוחות רבים. הם נפוצים בקרב התקשרות עם חברות סלולר, אינטרנט, כבלים, לוויין וספקים נוספים. יכולת המיקוח בנוגע לחוזים אלה מוגבלת עד לא קיימת. עם זאת, החוק מציע מגוון דרכים להתערבות בחוזים אלה ובתנאיהם, לטובת קהל הצרכנים. במאמר קצר זה יסביר על כך עו״ד מיכאל דקר, מומחה לדיני חוזים ושותף במשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חוזים והגנת הצרכן. המשרד מספק מגוון רחב של שירותים משפטיים, ייעוץ משפטי בענייני חוזים אחידים, ייצוג בסכסוכים ותביעות בנושא תנאי החוזה וכיו״ב.

חוזה אחיד – לא לכך התכוונו

במציאות המודרנית, חוזים אינם תמיד פועלים לפי הרעיון הקלאסי שבו שני צדדים מנהלים ביניהם משא ומתן ומגיעים לבסוף להסכמות. למעשה, במרבית החוזים שאנשים פרטיים מתקשרים בהם, אין לנו יכולת מיקוח ממשית. אם זה נשמע לכם מוזר, נסו להתמקח על מחיר הקוטג׳ בפעם הבאה שתבקרו בסופר. 

חוזים אחידים - מידע משפטי

האמור תקף כמובן גם לגבי יצירת חוזה עם ספקיות שונות, כגון ספקיות אינטרנט, חברות סלולר, בנקים או מוסדות לימודים אקדמיים. הגופים הנ״ל מנסחים בדרך כלל מראש חוזים סטנדרטיים, החלים על כלל הלקוחות באופן שווה. חוזים אלה מכונים ״חוזים אחידים״. היכולת של הצרכן הבודד לשנות את התנאים המוגדרים בחוזים אלה כמעט ואינה קיימת. לצרכן נותרת הברירה האם לקבל את התנאים המוגדרים בחוזה (גם אם הם לרעתו), או לוותר על ההתקשרות. 

מה ניתן לעשות נגד חוזה אחיד הפוגע בכם כלקוחות?

ישראל היא מדינה מובילה בתחום החוזים האחידים. כבר בשנת 1981 נחקק חוק החוזים האחידים, אשר מטרתו הראשית היא להגן על צרכנים מפני חוזים בעלי תנאים העלולים לפגוע בהם. תנאים אלה מכונים בלשון החוק ״תנאים מקפחים״. דוגמה לסעיף בחוזה העשוי להיחשב כמקפח היא סעיף אשר שולל את הזכות של הלקוח לתבוע את הספק בבית משפט עקב החוזה. דוגמה נוספת היא סעיף הקובע פטור מאחריות נזיקית בעקבות ההתקשרות בחוזה.

החוק מאפשר לצרכנים להגיש תביעה נגד הספק ולבקש לבטל את התנאי הפוגע בו. במקרים אלה, הספק יצטרך להוכיח כי התנאי אינו מקפח בפועל. אם לא יצליח בכך, התנאי יבוטל עבור הצרכנים שתבעו. עם זאת, החוק מפרט על מקרים בהם התנאי בחוזה יבוטל בכל מקרה, ומבלי שתהיה לספק יכולת לשנות זאת. למשל, מקרים בהם נקבע סעיף הפוטר את הספק מאחריות לנזק גוף שייגרם ללקוח בעקבות החוזה.

יצוין כי ניתן להגיש תביעה באופן פרטי לבית המשפט, ולבקש את ביטול התנאי. ניתן לעשות זאת גם באמצעות תביעה ייצוגית, אשר במסגרתה לקוחות רבים מבקשים את ביטול התנאי עבורם. אך קיימת אפשרות נוספת. קיים בית דין מיוחד לחוזים אחידים, הממוקם בירושלים. לבית דין זה קיימת סמכות לבטל סעיף או סעיפים מתוך חוזה אחיד, באופן שיחול על כל הלקוחות. 

לצרכן הפרטי אין אפשרות לפנות לבית הדין. מוסמכים לפנות אליו היועץ המשפטי לממשלה, בנק ישראל, המועצה הישראלית לצרכנות ורשות ההסתדרות לצרכנות. ניתן, עם זאת, לפנות למועצה הישראלית לצרכנות, להציג בפניה את התנאי המקפח ולבקש כי תגיש תביעה בבית הדין.

מקרים בהם בית המשפט עשוי להתערב בתנאי חוזה אחיד

לא פעם בית הדין מתערב בחוזים אחידים. יצוין כי ספקיות רשאיות לפנות בעצמן לבית הדין ולבקש את אישור תנאי החוזה שלהן. גם במקרים אלה, בית הדין מוסמך לבטל סעיפים בחוזה. למשל, בתביעה לאישור חוזה שהגישה חברת הוט עבור רשת האינטרנט שהיא מפעילה, בוטלו מספר סעיפים בחוזה. ביניהם, סעיף הפוטר את הוט מאחריות לנזקים לציוד הקצה שלה, במקרים של תקלות ברשת החשמל. בוטל גם סעיף המחייב לקוחות להסכים למסירת מידע לא מוגבל ממאגרי המידע של חברות הכבלים לספקי אינטרנט מהיר. 

ברמת הצרכן הפרטי, זכור פסק דין חשוב של בית המשפט העליון, אשר עסק בחוזה לגבי דיור מוגן. בפסק דין זה קבע בית המשפט חובה להשבת כספים לגבי חוזה אשר במסגרתו הסכימה קשישה להתחייב למסור לבית האבות את כל הכסף שנצבר בחשבון הבנק שלה. זאת בתמורה לזכות להתגורר בדירתה עד יום מותה. זמן קצר לאחר מכן היא נפטרה. בית המשפט ביטל תנאי בחוזה אשר פטר את בית האבות מלהשיב סכום כסף מתוך החוזה ליורשיה. זאת תוך הדגשה כי על החוזה חלות, בין היתר, נורמות שמקורן בחוק החוזים האחידים. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ומשפט מסחרי

כפי שהסברנו בהרחבה במאמר זה, קיימות מגוון דרכים להתערב בחוזים אחידים, אשר תנאיהם פוגעים בקהל הצרכנים. להתייעצות פרטנית ולכל שאלה בענייני חוזים אחידים, תוכלו ליצור קשר עם עורך דין מומחה בתחום ממשרדנו. משרד עורכי הדין שלנו מספק מגוון שירותים משפטיים ליחידים ולעסקים. שירותי המשרד כוללים ייעוץ וייצוג בענייני חוזים אחידים, סיוע בסוגיות משפטיות שונות בעניינים מסחריים וכיו״ב. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה