דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוות דעת דין זר בענייני נדל״ן

Michael Decker

באילו מקרים תעלה דרישה להגיש חוות דעת דין זר בענייני נדל״ן? החוק בישראל כיום מחייב חברות ותאגידים זרים להגיש חוות דעת בנושא הדין הזר במדינה שבה התאגדו, לצורך רישום נכסי מקרקעין במרשם המקרקעין הישראלי. ללא חוות הדעת ואישור על כך שהדין הזר מאפשר את ביצוע העסקה, לא ניתן יהיה לרשום את המקרקעין על שם התאגיד הזר, ובכך גם לא להשלים את עסקת הרכישה.

חוות דעת דין זר בענייני נדל״ן

רכישת נכסים בישראל על-ידי תאגידים זרים היא אינה דבר נדיר. בישראל פועלות חברות בינלאומיות רבות, בתחומי ההייטק, התרופות, השירותים הפיננסיים ועוד. החוק בישראל מאפשר (או לכל הפחות אינו אוסר באופן גורף) לחברות אלה לרכוש נכסים בישראל, ובכלל זה נכסי מקרקעין. ואולם, לא כולם מודעים לדרישה חשובה שנכנסה לתוקף בעשור האחרון, ולפיה רישום נכסי נדל״ן שנרכשו על-ידי תאגידים זרים מצריכה הגשת חוות דעת דין זר בענייני נדל״ן. להלן נסביר מהי בדיוק חוות דעת דין זר, מדוע היא נדרשת במקרים אלה ומה חשוב לדעת בנושא.

מהי חוות דעת דין זר, ומי מוסמך לתת אותה?

חוות דעת דין זר היא תצהיר משפטי אשר מפרט מה קובע הדין של מדינה אחרת בסוגיה מסוימת. נעשה שימוש רב בחוות דעת אודות הדין הזר בהליכי ירושה, המערבים נכסים במספר מדינות או מוריש ויורשים ממדינות שונות. במקרים מעין אלה, עשוי לעלות צורך ממשי להבין מה קובע הדין הזר בעניין כלשהו, על מנת להכריע בשאלות משפטיות בנוגע לצוואה או ירושה מסוימת. לצד חוות דעת דין זר בענייני ירושה, הצורך בחוות דעת דין זר עשוי לעלות לגבי סכסוכים משפטיים בתחומים שונים, ובעיקר בסכסוכים חוזיים או מסחריים המערבים תאגידים או צדדים המגיעים משתי מדינות שונות או יותר.

החוק בישראל קובע כי לא רק עורך דין מוסמך לתת חוות דעת בענייני דין זר, אלא גם משפטן העוסק בשיטת המשפט שאותה נדרש להוכיח, ולעיתים אף מי שאינו משפטן, אך רכש ידע בדין הזר במסגרת עיסוקיו. עם זאת, בהליכים משפטיים המתנהלים בישראל מומלץ להיעזר בעורך דין במסגרת הכנה והגשה של חוות דעת דין זר, על מנת לוודא כי היא תוגש בהתאם לדרישות החוק.

באילו מקרים נדרשת חוות דעת דין זר בענייני מקרקעין, ומדוע?

המצב המשפטי בישראל קובע כיום כי לצורך רישום עסקת רכישת נכסי מקרקעין במרשם המקרקעין הישראלי (המוכר גם בתור הטאבו), נדרשת חוות דעת דין זר ככל שמעורב בעסקה תאגיד זר (כגון חברה, שותפות, אגודה וכדומה). זאת בעקבות עדכון משנת 2012 לתקנות המקרקעין (ניהול ורישום). הסיבה לדרישה זו היא פוליטית/דיפלומטית במידה רבה: בשונה מהמצב בישראל, קיימות מדינות אשר קובעות בחקיקה איסור על תאגידים שנוצרו בשטחן לרכוש נכסי מקרקעין במדינות אחרות. על מנת למנוע מקרים בהם חברות ותאגידים זרים הפועלים בישראל יעברו על חוקי המדינות בהן הם התאגדו, הוחלט להציב דרישה זו.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני מקרקעין ונדל״ן

לעיל הצגנו מידע חשוב בנושא רישום עסקאות רכישה בענייני נדל״ן על שם תאגיד זר בישראל, והחובה להגיש חוות דעת דין זר לצורך כך. ייתכנו מקרים דומים נוספים בהם תעלה דרישה להוכחת הדין הזר, ובהתאם מומלץ במקרים מעין אלה להיוועץ בעורך דין מומחה לדיני נדל״ן. לכל שאלה נוספת או ייעוץ וסיוע בנושא, ניתן לפנות אל משרדנו, בירושלים ובתל אביב. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים בדיני נדל״ן ומקרקעין וכן בדיני תאגידים. משרדנו עוסק במתן ייעוץ ומענה משפטי מקיף לתאגידים זרים הפועלים בישראל. ליצירת קשר עם עורך דין ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה