Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

התעללות בגן ילדים או בפעוטון – דרכים להגשת תביעה ומידע חשוב עבור הורים

יהודה אלחרר

Jacqueline Marie

תודה על אמינות ונאמנות וחיפוש הצדק והטוב בעולם!

באילו מקרים ניתן להגיש תביעה בגין התעללות בגן ילדים או בפעוטון? ניתן להגיש תלונה במשטרה, לצורך פתיחה בהליכים פליליים נגד צוות הגן. במידה ויורשע צוות הגן בהתעללות, אפשר להגיש תביעת פיצויים נזיקית נגד הגן, כאשר ההרשעה הפלילית תהווה ראיה מוחלטת לכך שאירועי ההתעללות התקיימו. בשנת 2021 פסק בית המשפט המחוזי בלוד תשלום פיצויים בסך 400 אלף ש״ח נגד גננת שהורשעה בהתעללות בילדי הגן בראש העין. צרו קשר לקבלת הדרכה וסיוע בנושא זה.

בשנים האחרונות היינו עדים לשורת מקרים של תקיפה בגני ילדים, על-ידי גננות מתעלות. מקרים קשים אלה, המהווים סיוט של כל הורה, מעלים שאלות רבות ומורכבות מבחינה משפטית. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, המתמחה בדיני נזיקין, מקבל לא מעט פניות בנושא. במאמר זה נסביר מספר דברים שכל הורה חייב לדעת. בין השאלות שיידונו במאמר זה: האם הורים רשאים להתקין אמצעי הקלטה ומעקב בגן? מתי ניתן לתבוע פיצויים בגין הנזק אשר נגרם לילדים? ומה תהיה מעורבות ההורים בהליכים פליליים במקרים אלה?

משרדנו מלווה את לקוחותיו בתביעות נזיקיות לפיצויים בגין פגיעות גוף ונפש, וכן בהליכים שונים למימוש זכויות רפואיות בפני המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח השונות. המשרד מעניק ללקוחותיו שירותים משפטיים מקיפים, החל משלב הייעוץ המשפטי הראשוני ולכל אורך ההליכים המשפטיים בעניינם. במאמר זה, עו״ד נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו, תסביר על הפתרונות המשפטיים בנושא ותפרט מידע שהורים חייבים להכיר.

התעללות בגן ילדים או בפעוטון – דרכים להגשת תביעה וטיפים להורים

התעללות בגני ילדים – מכת מדינה

בעבר הלא רחוק, הורים לא העלו בדעתם כי גן הילדים עשוי להיות מקום שאינו בטוח עבור ילדיהם.  מצב דברים זה השתנה לחלוטין, על רקע סדרת האירועים המזעזעים אליה נחשפנו בשנים האחרונות. ריבוי המקרים של התעללות בגני ילדים, בפעוטונים ובמעונות יום, הפכה לתופעה נרחבת, אשר אינה מפסיקה להופיע בכותרות הראשיות בתקשורת ולזעזע את אזרחי ישראל. הורים רבים מוצאים עצמם מתוסכלים לאור החשד המתמיד כי ילדיהם עלולים להיפגע על-ידי הגננת או הסייעת, באופן שיותיר עליהם צלקות פיזיות ונפשיות למשך שארית חייהם.

לאור העיסוק השוטף של משרדנו בנושא, אנו מקבלים לא מעט פניות של הורים מודאגים בנוגע לחשדות להתעללות בילדיהם. פניות אלה לימדו אותנו כי קיימים הורים רבים אשר אינם מודעים לדרכי ההתמודדות עם הנושא מבחינה משפטית, והמסלולים העומדים לרשותם לצורך הטיפול בנושא. לכן היה חשוב לנו לעשות סדר בדברים ולהסביר להורים מה ביכולתם לעשות על מנת לבדוק חשדות בצורה חוקית, וכן כיצד באפשרותם לתבוע את הגן והצוות המטפל במידה וחשדותיהם אומתו. להלן נסביר על כך בהרחבה.

צעדי מנע אפשריים

אם מתעורר אצלכם חשד כי ילדיכם חוו התעללות בגן, חשוב מאוד לא לתת לחשד לקונן מבלי לפעול בנושא. רצוי לבצע קודם כל את הפעולות המובנות מאליהן – עריכת שיחות עם ילדיכם ועם ההורים האחרים, בניסיון להבין האם יש ממש בדברים. לעיתים לא יהיה בכך כדי להבין את המצב לאשורו. אחד הפתרונות אשר הפכו לפופולאריים בשנים הארונות, הוא הצבת מצלמות בגן. קיימים לא מעט גנים המציעים להורים גישה לצילומי וידאו מהגן בכל שעות פעילותו, ואולם, החוק אינו מחייב זאת, ולכן נדרשת הסכמה של הגננות למהלך, אשר לא תמיד ניתנת.

על רקע המצב הרגיש וריבוי מקרי ההתעללות בגנים, נחקק בשנת 2018 חוק המחייב הצבת מצלמות אבטחה במעונות יום מסוימים (אשר שוהים בהם 7 פעוטות לפחות והוא משמש כמקום שהייה יומי לחינוך וטיפול בפעוטות). ואולם, החוק אינו מחייב מתן גישה לצילומים מהגן להורים. הצילומים עשויים להיות מועברים למשטרה ולגורמי אכיפה נוספים, אך לא בכל מקרה שהוא.

האם באפשרותם של הורים להציב מכשירי הקלטה בגני ילדים?

שאלה זו מעסיקה הורים רבים, אך החוק אינו נותן תשובה ברורה לגביה. בפסק דין תקדימי שניתן לאחרונה בבית משפט השלום בחיפה, נדחתה תביעה בגין פגיעה בפרטיות ולשון הרע שהגישה סייעת בגן ילדים של רשת נעמ״ת נגד הורים אשר שתלו מכשיר הקלטה בגן, לצורך בדיקת חשדותיהם להתעללות בילדי הגן, ובהם בנם בן ה-3. לאחר ביצוע ההקלטה הוציאו ההורים את ילדיהם מהגן והעבירו את המידע שברשותם להורים האחרים. תיק חקירה פלילית שנפתח בגין החשדות נסגר לבסוף, בשל חוסר בראיות מספיקות.

בית המשפט דחה את התביעה, וקבע כי להורים יש זכות להציב מכשירי הקלטה בעת שליחת ילדיהם לגן, לצורך שמירה על ביטחונם. ואולם, חשוב לסייג ולהבהיר כי מדובר בפסק דין אשר קביעתו אינה גורפת ומחייבת. הסוגיה טרם נבחנה על-ידי ערכאות גבוהות יותר, ולכן חשוב לא להסתמך על פסק הדין ולהימנע מפעולות חד צדדיות וללא היכרות עם החוק.

מעבר לכך, חשוב להימנע מהפצת מידע לא מבוסס אודות הגן או הצוות המטפל, לאור הסיכון מפני הגשת תביעת לשון הרע. תביעה כזו התקבלה, למשל, בשנת 2020 בבית משפט השלום בתל אביב. במקרה זה חייב בית המשפט הורים לפצות גננת בסכום של 60 אלף ש״ח בגין הפצת מידע כוזב לפיו בגן בו שוהה בנם מתקיימות עבירות מין בילדים. המלצתנו להורים המעוניינים לבצע פעולות הקלטה ובדיקה לגבי מצב ילדיהם בגן היא להיוועץ בעורך דין המתמחה, לצורך מציאת הפתרונות ודרך הפעולה הנכונה בהתאם לנסיבות המקרה.

באילו מקרים ניתן לתבוע פיצויים בגין התעללות בגן ילדים?

קיימות מספר אפשרויות עבור הורים שילדיהם חוו התעללות בגן והם מעוניינים לתבוע את הגננת או הצוות המטפל. כאמור בראשית המאמר, הרשעת צוות הגן בתביעה פלילית תאפשר הצגת תביעה אזרחית ללא צורך להוכיח את אמיתות ההתעללות בשנית בשנית. יש לציין כי גם בהליכים הפליליים בתי המשפט עשויים לפסוק פיצויים בסכומים גבוהים.

בין אם ההליך הפלילי יסתיים בהרשעה ובין אם לאו, קיימת תמיד אפשרות להגיש תביעת פיצויים נגד הגן. הפיצויים עשויים להיות גבוהים במיוחד במקרים אלה, לאור כך שמלבד הנזק הפיזי הנגרם לילדים בעקבות ההתעללות, לרוב נגרם להם גם נזק נפשי אשר ישפיע עליהם במשך שנים רבות לאחר מכן. בהתאם, הפיצויים יכולים להגיע לסכומים של מאות אלפי ואף מיליוני שקלים. כל זאת, לצורך סיוע בשיקום הילדים מהזוועות שחוו.

צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין

לעיל פירטנו על הדרכים לפעול נגד התעללות בגן ילדים, מעון יום או פעוטון. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בייעוץ וסיוע משפטי בנושא, משרדנו זמין לספק מענה מקיף, על סמך ניסיוננו הרב בתחום. עורכי ועורכות הדין ממשרדנו מתמחים בדיני נזיקין ובתביעות פיצויים, ומעניקים ליווי משפטי מקצועי ובלתי מתפשר בתחום. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

דיני נזיקין

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top