דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל של בני זוג זרים כאשר מוצאם ממדינות סיכון

Michael Decker

אחד מהנושאים הנבחנים היטב במסגרת הליכי הסדרת מעמד של בני זוג זרים בישראל הוא היעדר מניעה פלילית או בטחונית לכניסה והשתקעות של אזרחי מדינות זרות בארץ. כיצד העובדה שמוצאם של בני זוג זרים הוא ממדינות סיכון עשויה להשפיע על הליכי הסדרת מעמד? מהן אותן מדינות סיכון? ומה ניתן לעשות בנדון? על שאלות אלה ישיב עבורכם להלן עורך דין מיכאל דקר, עו"ד מומחה לדיני הגירה ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ותל אביב, מעניק ללקוחותיו שירותי ייצוג ומענה משפטי מקיפים. משרדנו מסייע לזוגות בהליכי הסדרת מעמד של בני זוג זרים, לרבות בני זוג המגיעים ממדינות סיכון.

הסדרת מעמד בני זוג ממדינות סיכוןעל הליכי הסדרת מעמד באופן כללי

תהליך הסדרת מעמד לבני זוג זרים הינו בדרך כלל מורכב וממושך. נהלי משרד הפנים העוסקים בהסדרת מעמד עבור זוגות נשואים ועבור ידועים בציבור קובעים תנאים נוקשים בדבר הדרישה לפתוח תיק חיים משותפים. בכלל זה, על בני הזוג להציג לא מעט מסמכים ולעבור ראיון הבוחן את כנות הקשר ביניהם. כמו כן, נערכות בדיקות על מנת לוודא כי מתן אשרה (ויזה) לבני הזוג הזרים, שתאפשר את שהותם החוקית בישראל, לא תסכן את שלום הציבור או ביטחון המדינה. 

בדיקת מניעה ביטחונית במשרד הפנים

עסקנו במאמרים נוספים במניעה משפטית הנובעת מרישום פלילי של בני הזוג הזרים או של בני הזוג הישראלים. לצד זאת, קיים סוג נוסף של מניעה שנבדק במסגרת הליכי הסדרת מעמד בישראל. כאשר מוצאם של בני הזוג הזרים הוא ממדינות הנחשבות כמדינות סיכון, אף שאינן מדינות אויב, הרשויות יבדקו אם הדבר מהווה מניעה ביטחונית לקליטתם בישראל. רשות האוכלוסין וההגירה תנהל מעקב ובקרה אחר הבקשה לפתיחת תיק חיים משותפים. בנוסף, הרשות תבקש את עמדת משטרת ישראל וגורמי הביטחון (שב״כ וגורמים נוספים) על מנת להכריע האם קיימת מניעה ביטחונית לאישור הבקשה.

מהן אותן מדינות סיכון?

נהלי רשות האוכלוסין העוסקים בהסדרת מעמד עבור בני זוג נשואים ועבור ידועים בציבור מחייבים חוות דעת של הגורמים הביטחוניים, כפי שציינו לעיל, לגבי אזרחי מדינות סיכון. עם זאת, למעשה אין הגדרה בנהלים או בחוק של אותן מדינות. חוק האזרחות והכניסה לישראל (שנחקק בהוראת שעה בשנת 2003) מעניק סמכות רחבה לשר הפנים בהחלטתו בעניין ויזת שהייה עבור מי שעשוי להוות סיכון לביטחון המדינה. מכאן שההגדרה מתבססת על מדינות המוצא, אך מתייחסת באופן פרטני לאזרחיהן, ולא קובעת כי כולם מהווים סיכון באופן גורף. תוכלו לקרוא עוד אודות כניסת אזרחי מדינות ערב לישראל במאמר זה, אצלנו באתר האינטרנט.

הפסיקה של בתי המשפט דנה באזרחי מדינות אשר לישראל יש עמן הסכמי שלום ויחסים דיפלומטיים, כגון מצרים, בהקשר של דחיית בקשות להסדרת מעמד בשל חשש לסיכון ביטחוני. מעבר לכך, החוק הנ״ל מעניק לשר הפנים סמכויות דומות לגבי תושבי הרשות הפלסטינית (המוגדרת בחוק זה בשם ״האזור״). החוק קובע כי תתאפשר הענקת ויזת שהייה בישראל עבור תושבי האזור רק לפי שיקול דעת שר הפנים ובנסיבות מסוימות. אחת מהן היא בקשה לאיחוד משפחות.

פסיקת בית המשפט בנושא

בעתירה שנדונה בבית המשפט לעניינים מינהליים בנצרת, סורבה בקשה של אזרח מצרים להסדרת מעמד לצורך איחוד משפחות עם בת זוגו הישראלית. יצוין כי לפי פסק הדין, מגיש העתירה סירב למסור פרטים על קרובי משפחתו, מה שהיווה טעם מרכזי לעמדת גורמי הביטחון על כך שהוא מהווה סיכון ביטחוני, ולבסוף גם דחיית העתירה. להבדיל מכך, ניתן למצוא בפסיקה מקרים בהם נקבע כי אין לפסול באופן גורף בקשה להסדרת מעמד. במקום זאת יש לאפשר קיומה של תקופת ניסיון במהלכה תינתן ויזת שהייה. לאחריה, אם יימצא כי אין סיכון ביטחוני, תתאפשר הסדרת המעמד וקבלת אזרחות.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה והסדרת מעמד בישראל

הסקירה שהצגנו לעיל ממחישה את הקשיים שמציבות הרשויות בעת הליכי הסדרת מעמד בני זוג זרים המגיעים ממדינות סיכון. מקרים אלה נבחנים בקפידה יתרה, ומומלץ מאוד להיעזר בייעוץ וליווי משפטיים כדי להבטיח שמירה על זכויות בני הזוג הזרים בעת בחינת בקשתם. עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, ישמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה או סוגיה המתעוררת בהקשר זה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה