דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הזמנת בני זוג ממדינת אויב (מידע משפטי)

Joshua Pex

הזמנת בני זוג ממדינת אויב היא תהליך מורכב ביותר מבחינה משפטית. לא פעם נוצרים קשרים בין אזרחים ותושבים ישראלים ובין אזרחים המגיעים ממדינה הנחשבת למדינת אויב של ישראל. במקרים בהם בני הזוג מעוניינים לחיות יחד בישראל, נדרשת הסדרת מעמד בני הזוג הזרים. חשוב להבין במה הדבר כרוך וכיצד פועל ההליך של הגשת בקשה לצורך כך. במאמר זה, עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו יסביר על הטיפול בנושא מבחינה משפטית.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל. עורכי הדין ממשרדנו מייצגים ומלווים משפטית זוגות המעוניינים בהסדרת מעמד בישראל. למשרדנו ניסיון בטיפול בעניינם של זוגות המבקשים הזמנת בני זוג ממדינת אויב ומדינות המוגדרות כמדינות סיכון (כגון ירדן, מצרים ומרוקו).

הזמנת בני זוג ממדינת אויב (מידע משפטי)

למרות המורכבות המשפטית – הזמנת בני זוג ממדינת אויב היא אפשרית

כידוע, מדינת ישראל שוכנת לצד מספר מדינות הנחשבות כמדינות אויב. ואולם, לא פעם נרקמים קשרים זוגיים בין אזרחי ישראל ובין אזרחי מדינות אלה. קשרים אלה יכולים להיווצר, למשל, בעת ביקורים של אזרחי ישראל במדינות ידידותיות אשר לאזרחי מדינות האויב יש גישה אליהן (דוגמת ארצות אירופה, ארה״ב, איחוד האמירויות וכיו״ב). במקרים אחרים, מדובר בקשרים בין קהילות וקבוצות אתניות, דוגמת קשרים בין יהודי כורדיסטן, השומרים על קשר עם יהודים החיים בישראל. כך גם קשרים בין ערביי ישראל לבין אזרחי מדינות ערביות אחרות. מטבע הדברים, קשרים זוגיים כאלה מעוררים לא מעט קשיים משפטיים, ולעיתים אף נחשבים אסורים מבחינה חוקית.

מנגד, חשוב לדעת כי החוק אינו פוסל לחלוטין את האפשרות של הזמנת בני זוג ממדינת אויב, לצורך איחוד משפחות, הסדרת מעמד חוקי או שהות זמנית בישראל. עם זאת, קיימות מגבלות רבות בהקשר זה, והתהליך לצורך כך עשוי להיות מורכב. לכן מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין מומחה בדיני הגירה לישראל, בעל ניסיון בטיפול בנושא הספציפי. משרדנו מנוסה בטיפול בתיקים מעין אלה, ולהלן נסביר מניסיוננו על האפשרויות העומדות בפני זוגות במקרים מורכבים אלה.

מה ההבדל בין מדינות סיכון ובין מדינות אויב?

כדי להבין את הנושא לעומק, חשוב קודם כל לחדד מי נחשבת כמדינת אויב. חוק האזרחות והכניסה לישראל, אשר נחקק בהוראת שעה, מהווה המקור החוקי המרכזי אשר עוסק בסוגיה. החוק מפרט רשימת מדינות הנחשבות כמדינות אויב. כיום נכללות ברשימה איראן, עיראק, סוריה ולבנון. עם זאת, החוק מאפשר להכיר באזרחי מדינות אחרות כאזרחים העלולים להוות סיכון ביטחוני (למשל, כאשר קיים חשש לקשר עם גורמי טרור). אזרחים ממדינות אלה עשויים להיחשב, אפוא, כאזרחי מדינות סיכון, אף שהמדינות לא מוגדרות כמדינות אויב של ישראל. עשויים להיחשב ככאלה גם אזרחי מדינות שלישראל יש יחסים דיפלומטיים עמן, כגון ירדן, מצרים וכו׳.

אילו מסלולים משפטיים מאפשרים הזמנת בני זוג ממדינת אויב?

החוק מציב מכשולים בפני כניסה של אזרחי מדינות אויב לישראל, גם כאשר הם בני זוג של אזרחי המדינה. ואולם, ניתן לבקש אישור כניסה באופן מיוחד, לפי מספר מסלולים שנקבעו בחוק. אחד המסלולים הבולטים הוא אישור כניסה ושהייה בישראל במקרים הומניטריים מיוחדים. לצורך קבלת היתר במקרים אלה יש להגיש בקשה הנבחנת על-ידי ועדה ייעודית.

מסלול נוסף אשר עשוי לאפשר כניסה לישראל של בני זוג הוא לפי סמכות למתן היתר מיוחד או אזרחות במקרים של הזדהות עם ערכי ישראל ויעדיה, ופעילות לקידום כלכלי, ביטחוני או בעניין חשוב אחר של ישראל. החוק אף מסמיך את שר הפנים לתת היתר מעין זה כאשר זהו עניין מיוחד של המדינה להעניק אזרחות או היתר שהיה או רישיון ישיבה בישראל. 

מה ניתן לעשות כאשר נמנעת בקשה להזמנת בני זוג ממדינת אויב לארץ?

הזמנת בני זוג ממדינת אויב נעשית לרוב במסגרת הליכי הסדרת מעמד חוקי בישראל, לבקשת בני הזוג הישראלים. במקרים אלה, כאשר בני הזוג מעוניינים להשיג על החלטות הרשות, החוק קובע מספר דרכים המאפשרות לעשות זאת. כאשר מדובר על החלטה פנימית של רשות האוכלוסין, קיים בית דין פנימי לפי חוק הכניסה לישראל, אשר ניתן להגיש בפניו ערר על ההחלטה. על פסיקת בית הדין ניתן להגיש ערעור או עתירה מינהליים בפני בית המשפט לעניינים מינהליים. במקרים מסוימים ניתן אף להגיש בקשת ערעור בפני בית המשפט העליון. הסברנו בהרחבה על דרכי הערעור בנושא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לסיכום, הזמנת בני זוג ממדינת אויב לצורך הסדרת מעמדם בישראל היא פרוצדורה מורכבת, אך היא אינה בלתי אפשרית. עם זאת, מומלץ מאוד להיעזר בייעוץ וליווי משפטיים במקרים אלה, שכן הם דורשים ניסיון וידע מעמיק בתחום לצורך טיפול מיטבי בנושא. אם יש לכם שאלות או צורך בייעוץ אישי בנושא, עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה