דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בית המשפט לעניינים מינהליים – מידע משפטי

Joshua Pex
Joshua Pex

לא כל העתירות נגד הרשויות בישראל מוגשות ישירות לבג״ץ! החל משנת 2000 הועברו סוגים רבים של עתירות לסמכות בתי המשפט המחוזיים, הפועלים כבתי משפט לעניינים מינהליים. מהן סמכויות בית המשפט לעניינים מינהליים? באילו סוגי הליכים הוא עוסק? וכיצד יודעים מתי נכון לפנות לבג״ץ ומתי נכון לפנות לבית המשפט לעניינים מינהליים? על כך ועוד נסביר בהרחבה במאמר זה.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט מנהלי. למשרד ניסיון מקצועי בהגשת עתירות מינהליות, ערעורים מינהליים ותובענות מינהליות במגוון רחב של עניינים. בין הנושאים בהם עוסק משרדנו: הגירה לישראל, הסדרת מעמד לבני זוג בישראל, אשרות (ויזות) לעובדים זרים ומבקשי מקלט, ארנונה, ענייני תכנון ובניה, מכרזים ברשויות המקומיות ועוד. 

בית המשפט לעניינים מינהליים

מה ההבדל בין בית משפט לעניינים מינהליים ובין בג״ץ מבחינת סמכויות?

העומס על מערכת המשפט בישראל ידוע. השופטים בישראל נתונים לנטל כבד מאוד של תיקים, המגיע לכדי אלפי תיקים בטיפולם מדי שנה. המערכת מנסה להתמודד עם עומס זה במגוון דרכים. במשפט הפרטי, אחד הפתרונות בהם נעשה שימוש הוא העברת תיקים להליכים אלטרנטיביים, דוגמת גישור ובוררות. ואולם, במשפט הציבורי, העוסק בעיקר ביחסים בין הפרט לרשות ובין הרשויות לבין עצמן, הדבר מורכב יותר. מדובר בעניינים שבמרבית המקרים עליהם להיפתר בבית המשפט, ולרוב לא ניתן לפתור אותם בדרכים אלטרנטיביות.

בעבר הלא רחוק, עתירות בענייני משפט ציבורי נדונו כמעט באופן מוחלט בבג״ץ. ואולם, העומס הרב שמוטל על בית המשפט העליון, הוביל לחקיקת חוק בתי המשפט לעניינים מינהליים. במסגרת חוק זה, הועברו סמכויות בג״ץ בנושאים מסוימים לסמכות בתי המשפט המחוזיים. בכלל זה ענייני הגירה לישראל, ענייני מכרזים, ענייני תכנון ובנייה ועניינים נוספים שבסמכות הרשויות המקומיות (כגון ארנונה). שופטי בתי המשפט המחוזיים הוכשרו לצורך כך כשופטים לעניינים מינהליים. זו הסיבה לכך שלעיתים בית משפט זה מכונה ״בג״ץ קטן״. 

אילו סוגי הליכים נדונים בבתי משפט לעניינים מינהליים?

יש 3 סוגים עיקריים של הליכים מינהליים. הסוג הראשון נקרא עתירה מינהלית. מדובר בעתירה נגד החלטות הרשויות המקומיות וגופים ציבוריים נוספים בנושאים כגון: גביית ארנונה על-ידי הרשויות המקומיות; החלטות של הרשויות המקומיות בענייני חינוך; ועוד. לדוגמה, כאשר רשות מסרבת לתת רישיון להפעלת עסק, ניתן ככלל להגיש על החלטת הרשות עתירה מינהלית. 

הסוג השני של ההליכים הנדונים בבתי המשפט לעניינים מינהליים נקרא ערעור מינהלי. הכוונה לערעור על החלטות של ערכאות שונות (שיפוטיות או מעין שיפוטיות) כגון החלטות של ועדות תכנון ובנייה, החלטות רשם האגודות השיתופיות והחלטות בית הדין של רשות האוכלוסין וההגירה. כך למשל, קיימת אפשרות לערער על החלטת בית הדין של רשות האוכלוסין וההגירה, כאשר ההחלטה עוסקת בענייני הסדרת מעמד בישראל. הסברנו בהרחבה על אפשרויות הערעור במקרים אלה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

הסוג השלישי של ההליכים הנדונים בבית המשפט לעניינים מינהליים נקרא תובענה מינהלית. הכוונה בעיקר לתובענה לפיצויים בגין ענייני מכרז ציבורי. למשל, במקרים של קיפוח צד למכרז, ניתן בהליכים אלה לתבוע פיצויים מהרשות הרלוונטית. עם זאת, לאור הסמכויות שנוספות לבתי המשפט לעניינים מינהליים בהדרגה, קיימת במקרים מסוימים האפשרות להגיש תובענה ייצוגית מינהלית נגד רשות. למשל, בגין גבייה שלא כדין על-ידי רשות מקומית.

מה עוד חשוב לדעת לגבי בית המשפט לעניינים מינהליים?

בשונה מעתירות לבג״ץ, בעניינים מינהליים קיימים 6 בתי משפט אליהם ניתן לפנות. לכן, חשוב מאוד להכיר את הסמכות המקומית לדיון בעניינים מינהליים, עליה פירטנו במאמר נוסף. עוד יש לדעת כי קיימים סדרי דין ייחודיים בבית המשפט לעניינים מינהליים. הסברנו עליהם במאמרים נפרדים, אותם חילקנו לפי סוג ההליך (עתירה מינהלית, ערעור מינהלי ותובענה מינהלית).

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט מינהלי 

במאמר זה הסברנו על בית המשפט לעניינים מינהליים וסמכויותיו. לכל שאלה וסיוע בנושא עורך דין מומחה למשפט מינהלי ממשרד עורכי הדין שלנו, ישמח לעמוד לשירותכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה