דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חובת הודעה מוקדמת לפני פיטורים והתפטרות – מידע משפטי חשוב למעסיקים ולעובדים

Joshua Pex

חוקי העבודה בישראל מחייבים מתן הודעה מוקדמת לפני פיטורים של עובדים. ההודעה המוקדמת נועדה לתת זמן התארגנות לעובדים לקראת פיטורים אפשריים, ועריכת שימוע הוגן שיאפשר להם להציג את טענותיהם בפני המעסיק. עם זאת, מעסיקים אינם תמיד ממלאים את חובתם לתת הודעה מוקדמת כחוק, וכתוצאה מכך נפגעות זכויות יסוד של עובדים בישראל. מי שאינם מקפידים על החוק מסתכנים בתביעות פיצויים בסכומים גבוהים. במאמר זה עו״ד יהושע פקס, מומחה לדיני עבודה ממשרדנו, ישפוך אור על הסוגיה ויציג מידע שמעסיקים ועובדים מוכרחים להכיר. 

משרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים מענה משפטי מקיף ומקצועי לעובדים ומעסיקים מכל רחבי הארץ. השירותים המשפטיים שמציע משרדנו בתחום כוללים, בין היתר, ייעוץ משפטי לעובדים ומעסיקים, מימוש זכויות עובדים, ייצוג בסכסוכי עבודה (לרבות בוררות וגישור) ובהליכים מול בתי הדין לעבודה ועוד.

חובת הודעה מוקדמת לפני פיטורים והתפטרות - מידע משפטי חשוב למעסיקים ולעובדים

הודעה מוקדמת לפיטורים – חשוב להכיר את החוק

זה לא סוד שעובדים בישראל אינם תמיד מודעים לזכויותיהם במלואן, ובהתאם הם לא פועלים מספיק על מנת לממשן. האמור נכון במידה רבה גם לגבי לא מעט מעסיקים, אשר אף אם אינם מתכוונים לכך, הם פוגעים לא אחת בזכויות המגיעות לעובדיהם. אחת הסוגיות המשפטיות בהן האמור בולט במיוחד היא הסוגיה של הודעה מוקדמת לפיטורים. על פי רוב, פיטורים אינם יכולים להיעשות מהיום להיום, ועל מעסיקים לאפשר לעובדים (ובייחוד לעובדים אשר צברו ותק במקום עבודתם) להתארגן מראש לקראת סיטואציה שבה ייאלצו לסיים את עבודתם. לשם כך בדיוק נועדה ההודעה המוקדמת, ומכאן החשיבות ביישום החוק המחייב מתן הודעה כזו.

מפתיע לגלות עד כמה גדולה הכמות של אותם מעסיקים אשר כלל אינם יודעים כי עליהם לתת הודעה מוקדמת לעובדים שהם מעוניינים לפטר, ופועלים לפיטורים מהירים מתוך הסתכלות צרה על צמצום בהוצאות העסק. אנו מקבלים פניות רבות בנושא, הן ממעסיקים שנתבעו על-ידי עובדיהם בנסיבות אלה, והן מעובדים שגילו בדיעבד כי זכויותיהם קופחו. על מנת לסייע במניעת מקרים כאלה, או לכל הפחות להבין כיצד ניתן לפעול כאשר הם מתקיימים, הכנו את מאמר זה. להלן נסביר על הנושא בהרחבה.

מה קובע החוק לעניין פרק הזמן להודעה מוקדמת? האם ניתן להסכים על פרק זמן שונה?

החוק קובע חובה לתת הודעה מוקדמת לפיטורים לכלל העובדים בישראל (לרבות עובדים זרים). כמה זמן לפני הפיטורים החוק מחייב את מתן ההודעה? מבחינת הוראות החוק בנושא, התקופה למתן ההודעה המוקדמת תלויה בוותק העובדים, והיא יכולה להגיע לפרק זמן של עד חודש ימים. ואולם, אין מניעה כי עובדים ומעסיקים יסכימו ביניהם על תקופה ארוכה יותר להודעה המוקדמת. עם זאת, הסכם כזה יחייב את המעסיק בלבד לפני פיטורים, והוא לא יחייב את העובדים. כך קבע בית הדין לעבודה בפסק דין שעסק בנושא (דמ (י-ם) 6700/04). 

כיצד מחושב הוותק למתן הודעה מוקדמת לפיטורים?

הוותק נספר על פי חודשי העבודה שבהם העובדים עבדו בפועל, מבלי שנכללות בחישוב תקופות של חופשה ללא תשלום (חל״ת). קיים שוני לעניין זה בין עובדים המקבלים שכר חודשי לבין עובדים המקבלים שכר על בסיס שעתי או יומי. עובדים בשכר חודשי זכאים להודעה מוקדמת בפרק זמן של יום על כל חודש עבודה בגין 6 חודשי עבודתם הראשונים. לאחר תקופה זו יחלו להצטבר פרקי זמן נוספים של יומיים וחצי בגין כל חודש נוסף. לאחר שנת עבודה מלאה, עובדים אלה יהיו זכאים להודעה מוקדמת של חודש. 

עובדים בשכר שעתי או יומי זכאים בשנה הראשונה לפרק זמן של יום עבור הודעה מוקדמת בגין כל חודש עבודה. לאחר שישלימו שנת עבודה, יהיו העובדים זכאים לפרק זמן של 14 יום עבור ההודעה המוקדמת, אשר אליה יתווסף יום נוסף לאחר כל חודשיים נוספים של עבודה. כלומר, עם השלמת שנתיים של עבודה, יהיו העובדים זכאים לתקופת הודעה מוקדמת של 21 יום. לאחר מכן, במהלך שנת עבודתם השלישית ימשיך להתווסף לפרק זמן זה יום נוסף עם השלמת כל חודשיים. לאחר 3 שנות עבודה ומעלה יהיו זכאים עובדים אלה לפרק זמן של 30 יום עבור הודעה מוקדמת. 

מה ההשלכות של אי מתן הודעה מוקדמת?

כאמור, החשיבות של מתן הודעה מוקדמת לפיטורים היא רבה. בהתאם, החוק קובע סנקציות בגין אי מתן הודעה מוקדמת, באופן אשר נועד להרתיע מעסיקים מלפעול בניגוד לחוק. אי מתן הודעה מוקדמת עשויה להקים עילה לתביעת פיצויים. בתי הדין לעבודה אוכפים את חובה זו בחומרה, ונוטים לפסוק פיצויים גבוהים בגין הפרתה. הפיצויים ייטו להיות גבוהים יותר ככל שיחלוף זמן רב יותר בין המועד בו ההודעה הייתה צריכה להינתן לבין המועד בו היא ניתנה בפועל. 

חובת הודעה מוקדמת פועלת בשני הכיוונים – וחלה גם על עובדים

חשוב לציין כי ככלל, חובת הודעה מוקדמת חלה גם כאשר עובדים מתפטרים. ככלל, החוק מחייב המשך עבודה בין מועד ההודעה לבין מועד סיום העבודה. לדוגמה, בשנת 2019 קבע בית הדין הארצי לעבודה כי עובדת שהתפטרה ללא מתן הודעה מוקדמת כחוק, תחויב לפצות את מעסיקה בגין כך.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

חובת הודעה מוקדמת היא חשובה מאוד ועל מעסיקים ועובדים להכירה ולפעול בהתאם לחוק בנושא. אם יש לכם שאלות או צורך בייעוץ פרטני בנושא, חשוב להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה בנושא. משרדנו עוסק באופן שוטף במתן מענה משפטי מקיף בסוגיות משפטיות בדיני עבודה, ונשמח להעניק לכם סיוע בכל עניין. ניתן ליצור קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדוא״ל המופיעים מטה. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה