דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרכון פורטוגלי עבור ילדים ובני זוג של בעלי אזרחות פורטוגלית

Michael Decker

האם ילדים ובני משפחה של בעלי אזרחות פורטוגלית זכאים לקבל דרכון פורטוגלי? חוק האזרחות הפורטוגלית אמנם השתנה לאחרונה, והקשיח את האפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית עבור מבקשים חדשים (אשר בעבר היו זכאים לכך בתנאים מקלים). לעומת זאת, לגבי ילדים קטינים ובני זוג (נשואים או ידועים בציבור) של מי שכבר מחזיקים באזרחות פורטוגלית, החוק בפורטוגל עדיין מאפשר קבלת אזרחות בהליך יחסית פשוט מבחינה ביורוקרטית. על כך יסביר להלן עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לפורטוגל.

דרכון פורטוגלי עבור ילדים ובני זוג של בעלי אזרחות פורטוגלית

חקיקה חדשה שנכנסה לתוקף בפורטוגל מקשה מאוד על קבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי למבקשים חדשים

החל מחודש ספטמבר 2022 נכנס לתוקף תיקון חקיקה בפורטוגל, אשר הביא לשינוי משמעותי בזכאות לדרכון פורטוגלי עבור צאצאי מגורשי ספרד. החקיקה העדכנית בנושא מקשיחה מאוד את התנאים לקבלת אזרחות פורטוגזית עבור מבקשים חדשים, לאור כך שכעת נדרש להוכיח קשר ממשי לקהילה היהודית בפורטוגל. חלופה אפשרית אחרת לקבלת אזרחות, הנפוצה במספר מדינות באיחוד האירופי, היא החזקה בנדל״ן או ברכוש אחר בפורטוגל, דוגמת חברה מסחרית בבעלות המבקשים. במילים אחרות, הרף לקבלת אזרחות פורטוגלית השתנה לחומרה, וכעת רבים שהיו זכאים לכך בתנאים מקלים בעבר יתקשו מאוד לקבל את אזרחות פורטוגל תחת אותם תנאים בעתיד הנראה לעין. לעומת זאת, מי שעדיין זכאים לקבלת אזרחות וכן דרכון פורטוגזי בתנאים מקלים הם ילדים ובני זוג של מי שכבר מחזיקים באזרחות פורטוגלית, כפי שנסביר להלן.

מה תנאי הזכאות לקבלת דרכון פורטוגלי עבור בני זוג?

על פי חוק האזרחות הפורטוגלי, בני זוג של בעלי אזרחות פורטוגלית (הן לגבי זוגות נשואים והן לגבי זוגות ידועים בציבור) עשויים להיות זכאים אף הם לאזרחות ודרכון פורטוגלי, מכוח האזרחות של בני זוגם. לגבי בני זוג נשואים, החוק מאפשר למי שנשואים לאזרחי פורטוגל מעל 3 שנים ולהם ילדים משותפים להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית. לגבי זוגות שאין להם ילדים משותפים, החוק מאפשר הגשת בקשות להתאזרחות כאשר בני הזוג נשואים מעל 6 שנים.

על הנישואין להיות רשומים במרשם האזרחי הפורטוגלי. על מנת לבצע את הרישום, יש להגיש בקשת רישום ולצרף לה, בין היתר, תעודת נישואין, הכוללת תרגום לפורטוגזית, וכן תעודת לידה של בן או בת הזוג, הכוללת גם היא תרגום לפורטוגזית. את שתי התעודות יש לאמת באמצעות אפוסטיל. לאחר מכן, לצורך הגשת הבקשה לאזרחות, יש להגיש, בין היתר, את תעודת רישום הנישואין בפורטוגל, תעודת לידה מתורגמת ומאומתת באפוסטיל של בן או בת הזוג, תעודת יושר (המעידה על היעדר רישום פלילי) ואישור לגבי ילדים משותפים מתורגם ומאומת באפוסטיל (אם רלוונטי). ניתן לבצע את הרישום ואת הטיפול בבקשה באמצעות עורך דין המתמחה בהגירה לפורטוגל.

לזוגות החיים יחד כידועים בציבור במשך 3 שנים, ניתן לבצע הליך הכרה בקשר הזוגי מול בית משפט בפורטוגל. לצורך כך יש להציג בפני הרשויות הפורטוגליות, בין היתר, העתק דרכון של בן או בת הזוג ותעודה רשמית שהונפקה על-ידי מדינת המוצא של בני הזוג, המאשרת כי בני הזוג הם ידועים בציבור. הליך זה עשוי להיות מורכב וממושך יותר, אך גם אותו ניתן במקרים רבים לבצע בתוך בין מספר חודשים לשנה. לאחר שיינתן פסק דין של בית המשפט בפורטוגל, המאשר את הקשר הזוגי, ניתן יהיה להגיש בקשה לקבלת אזרחות. לבקשה יש לצרף, בין היתר, תעודת לידה מתורגמת ומאומתת באפוסטיל של בן או בת הזוג, תעודת יושר (המעידה על היעדר רישום פלילי), הצהרה של בן או בת הזוג בעל/ת האזרחות הפורטוגלית על כך שבני הזוג עדיין חיים בזוגיות במועד הגשת הבקשה ואישור לגבי ילדים משותפים מתורגם ומאומת באפוסטיל (אם רלוונטי). ניתן ומומלץ לבצע את התהליך באמצעות עורך דין המתמחה בהגירה לפורטוגל.

מה על ילדים של בעלי אזרחות פורטוגלית לעשות כדי לקבל דרכון פורטוגלי?

מי שנולדו להם ילדים לאחר שקיבלו אזרחות פורטוגלית, יוכלו ככלל לרשום את ילדיהם כאזרחי פורטוגל בהליך פשוט ומהיר יחסית. לגבי מי שנולדו לפני שמי מהוריהם קיבלו אזרחות פורטוגלית, קיימת הבחנה בין ילדים קטינים לבגירים. ילדים בגירים (מגיל 18 ומעלה) עשויים להיתקל בקשיים בקבלת אזרחות, שכן הוראות החוק החדש חלות עליהם ודורשות מהם להוכיח קשר ממשי לקהילה היהודית בפורטוגל או לפורטוגל (באמצעות החזקה ברכוש). לגבי ילדים קטינים, במרבית המקרים יהיה צורך בהוכחת זיקה שלהם לפורטוגל, והדבר יהווה תנאי לזכאותם לאזרחות. בפועל, דרישת הזיקה באה לידי ביטוי בדרך כלל החל מגיל 14. את הזיקה ניתן להוכיח באופנים שונים, כגון שליטה של הקטינים בשפה הפורטוגזית, ביקורים שוטפים בפורטוגל וכדומה. בשני המקרים יהיה צורך להגיש בקשה להתאזרחות ולצרף אליה מסמכים שונים, בדומה לבקשה המוגשת לגבי בני זוג כפי שהסברנו לעיל. מומלץ לברר את הזכאות במקרים ספציפיים, ולהיעזר לשם כך בעורך דין המתמחה בדיני הגירה לפורטוגל.

דרכון פורטוגלי עבור ילדים ובני זוג של בעלי אזרחות פורטוגלית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לפורטוגל

במאמר זה הסברנו על הליך הזכאות לאזרחות פורטוגלית וכן דרכון פורטוגל עבור ילדים ובני זוג של מי שהם כבר בעלי אזרחות פורטוגלית. כפי שהמחשנו לעיל, מדובר בתהליך שאינו מורכב במיוחד, ודאי ביחס לתהליך הנדרש עבור מבקשים חדשים של אזרחות פורטוגלית, אשר לגביהם התנאים הוקשחו מאוד. אם יש לכם שאלות נוספות או שברצונכם לברר לעומק את זכאותכם או זכאות בני משפחתכם לקבלת אזרחות פורטוגלית, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב ומוכח בטיפול בבקשות לאזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי עבור מבקשים רבים, תוך שיתוף פעולה עם משרד מוביל בתחום בפורטוגל ועמידה בקשר שוטף עם הרשויות הפורטוגליות. לתיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה להגירה לפורטוגל במשרדנו, בירושלים או בתל אביב, ניתן לפנות אלינו באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה