דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

האם אוכל לקבל דרכון אוסטרי בזכות סבתי האוסטרית?

Michael Decker
Michael Decker

אם סבתך או סבך חיו בטווח השנים 1933 – 1955 באוסטריה ונרדפו על ידי המשטר הנאצי, מוקנית לך זכאות לאזרחות אוסטרית. הזכאות קיימת גם אם סבך ו/או סבתך לא חיו באוסטריה עצמה אלא במדינות אחרות שהיו בעבר חלק מממלכת אוסטרו-הונגריה. על מנת לקבל דרכון אוסטרי דרך סבא וסבתא, יש צורך במסמכים רשמיים כהוכחות לתנאי הזכאות.

נכדים לניצולי שואה יהודים וחוק האזרחות האוסטרי

עד שנת 2020, השגת אזרחות אוסטרית הייתה מאתגרת למדי עבור צאצאי יהודים שנמלטו מהמשטר הנאצי באוסטריה במהלך מלחמת העולם השנייה. החוק כיסה יהודים שאולצו לעזוב את המדינה עד שנת 1945. רק צאצאים של גברים ניצולי שואה הוגדרו זכאים. לכן, התשובה לשאלה "האם אוכל לקבל דרכון אוסטרי בזכות סבתי האוסטרית", השתנתה ממש לאחרונה.

בשנת 2019, הפרלמנט האוסטרי תיקן את חוק האזרחות כך שגם צאצאים של נשים שורדות שואה, יוכלו לבקש אזרחות. משכך, אזרחות אוסטרית ניתנת הן בהעברה בין דורית במשפחה והן בדרך של נישואים. ניתן גם לדלג על דור, ולתבוע אזרחות ישירות בזכות סבתך. התיקון לחוק גם האריך בעשר שנים את טווח הזמן לעזיבת אוסטריה, שעומד בקריטריון.

דרכון אוסטרי דרך סבא וסבתא

עם התיקון לחוק, דרכון אוסטרי הפך נגיש יותר. במשרד עורכי הגירה שלנו הורגשה התעניינות עצומה מצד יהודים מישראל, מארה"ב ומקנדה, שביקשו לבדוק את סיכוייהם להפוך לאזרחי האיחוד האירופי. אחת הסיבות לכך היא שאפשר לשמור במקביל על הדרכון הקיים, וליהנות מאזרחות כפולה.

כאשר אין אפשרות לקבל אזרחות אוסטרית בזכות הסבים, אפשר לשקול דרכים אחרות:

אזרחות אוסטרית בזכות ההורים

אם אמך ו/או אביך הם אוסטרים, יש לך זכאות אוטומטית לאזרחות אוסטרית. זאת בדומה לקבלת אזרחות צרפתית, שמוקנית לך אם אחד מהוריך צרפתי, אפילו אם נולדת במדינה אחרת.

אם שני הוריך אוסטרים, אין חשיבות לשאלה האם הם היו נשואים בעת לידתך או לא.

אזרחות אוסטרית מתוקף נישואים

נישואים לאזרח/ית אוסטריה, הם דרך נוספת לאזרחות האוסטרית. במקרה כזה, נדרש לגור באוסטריה עם היתר, למשך שש שנים לפחות, ולצבור תקופת נישואים של חמש שנים לפחות.

אפשרויות אחרות לקבלת אזרחות האיחוד האירופי

צאצאים של יהודים שנפלטו ממדינות אירופאיות, כולל פורטוגל, הם בעלי זכות לחדש את הקשר עם מדינת המוצא. אם אבותיך היו יהודים ספרדים שנפלטו מפורטוגל לפני כחמש מאות שנים, יש לך זכאות לדרכון פורטוגלי. אורח החיים הנינוח במדינה, מזג האוויר הנהדר ועלויות המחיה הנמוכות, הופכות אותה ליעד מבוקש.

אחד או כמה מאבותיך היו אזרחים פולנים? יתכן שכדאי לך להגיש בקשה לאזרחות פולנית, על ידי הוכחת קשרי המשפחה עם קרובי המשפחה הספציפיים.

אפשר גם לפנות לקבלת אזרחות אירופית במסלול של השקעה כספית, אם המצב הכלכלי שלך מתאים. זהו מנגנון שמשתנה מעט ממדינה למדינה. חוקי האזרחות האוסטרים דורשים מהמועמדים להשקיע בכלכלת המדינה במטרה ליצור משרות או מכירות חוץ (יצוא).

"ויזות זהב" ("Golden Visas") מוצעות בבולגריה, מלטה, יוון, לטביה, ספרד ובמדינות נוספות באיחוד האירופי, וגם להן יש דרישות משלהן.

משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי יכול לסייע לכם בקבלת דרכון אוסטרי דרך הסבים שלכם, או בדרך אחרת שנזהה כמתאימה. המומחים המיומנים שלנו בנושאי הגירה, מובילים הליכים במדינות רבות החברות באיחוד האירופי.

אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר ולהשיג דרכון אירופי!


צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה