Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דיון מקדמי בתביעות אזרחיות

Michael Decker
Michael Decker

לימור

משרד עו" ד מעולה עם שירות והכוונה מהטובים ביותר. זכינו ליחס, כבוד ומענה בכל עת שרצינו ובמיוחד מעורכת הדין עדי ברגר שליוותה אותנו ברגעים מאוד מתוחים והראתה מיומנות, אחריות, אכפתיות, הראתה שאנחנו לא רק עוד לקוחות וכל זה עם חיוך ושמחה על פניה.

מהו דיון מקדמי בתביעות אזרחיות? לאחרונה נוסף שלב חדש לחלוטין בהליכי תביעות אזרחיות המתנהלות בבתי המשפט בישראל. שלב זה נקרא ״דיון מקדמי״, ובמסגרתו נערכת בין הצדדים לתביעה ועורכי הדין המייצגים אותם פגישה מחוץ לכותלי בית המשפט, שמטרתה למקד את המחלוקות בין הצדדים, לבחון דרכים לייעל את ההליך ככל הניתן ואף לבחון דרכים אלטרנטיביות ליישוב הסכסוך (דוגמת גישור או בוררות). במאמר זה נפרט על שלב חדש זה של ההליך, מה הוא כולל והאם קיימים מקרים בהם לא תהיה חובה לקיימו.

דיון מקדמי בתביעות אזרחיות

תביעות אזרחיות ותקנות סדר הדין האזרחי החדשות – ניסיון לייעל ולפשט את ההליכים

הליכי תביעה אזרחית מורכבים ממספר שלבים. תביעות נפתחות בהגשת כתבי טענות על-ידי הצדדים (התביעה וההגנה) ומסתיימות בפסק דין, אשר ניתן בדרך כלל לאחר שהצדדים מנהלים דיוני הוכחות ומסכמים את עמדותיהם. ואולם, בין שלבים אלה, יש שלבים נוספים של התביעה, אשר פחות מוכרים לציבור הרחב. שלבים אלה כוללים הליכים של גילוי מוקדם, במסגרתם מחליפים הצדדים ביניהם שאלונים ועורכים גילוי מסמכים) וכן דיון קדם משפט, במסגרתו נערכים בית המשפט והצדדים לקראת שלב הדיון העיקרי בתביעה. לאורך השנים, נשמעו לא מעט תלונות על אורך ההליך האזרחי והיותו מסורבל לעיתים, באופן המקשה על הגעה לתוצאה סופית בצורה מהירה ויעילה.

בשנת 2018 נקבעו תקנות סדר הדין האזרחי החדשות, הקובעות כללי משחק חדשים לניהול תביעות אזרחיות. מטרתן העיקרית של התקנות הייתה לפשט את ההליכים ולייעל אותם ככל הניתן. במסגרת זאת, נוסף לתקנות שלב חדש בהליכים – שלב הדיון המקדמי. לכאורה תמוה מדוע נוסף עוד שלב להליכים העשויים ממילא להיות ממושכים. ואולם, מדובר בשלב שמטרתו היא דווקא לפשט את הדיון בתיק, ולמקד את המחלוקות בין הצדדים. להלן נסביר כיצד דיון מקדמי מתנהל בפועל.

מהו דיון מקדמי ומה הוא כולל?

בתקנות נקבע כי בתוך 30 יום ממועד הגשת כתב הטענות האחרון בהליך (לרוב, כתב תשובה) על הצדדים לנהל, יחד עם עורכי הדין המייצגים אותם במסגרת התביעה, דיון מקדמי. חשוב להדגיש כי דיון זה יתקיים מחוץ לכותלי בית המשפט, וללא נוכחות השופט או השופטים הדנים בהליך. מטרת הדיון היא לאפשר הכנה כראוי לקראת שלבי הדיון בתביעה ולמקד את גדר המחלוקת בין הצדדים. כמו כן, מטרה נוספת של הדיון המקדמי היא בחינת דרכים אלטרנטיביות לפתרון הסכסוך המשפטי בין הצדדים, באמצעות מנגנונים אלטרנטיביים כגון בוררות או גישור.

תוכן הדיון המקדמי יכלול ניסיון להגיע להסכמות בין הצדדים באשר להיקף המחלוקות (פלוגתות) ביניהם, מיקוד המחלוקות ואפשרות לצמצם את חלקן. כמו כן, ככל שהצדדים לא יסכימו על אפשרות אלטרנטיבית ליישוב הסכסוך ויסברו כי נדרש הליך שיפוטי לשם כך, על הצדדים לדון באפשרות להסכים על צעדי ייעול של ההליך המשפטי עצמו, דוגמת מינוי מומחה שיהיה מוסכם על הצדדים לבחינת עניינים מסוימים שבמחלוקת. שלב זה יכלול גם טיפול בנושאים כגון מתן אפשרות לצדדים לעיין במסמכים והשבה על שאלות שנדרש מענה עליהן לצורך הבהרה של נושאים או סוגיות שבמחלוקת. התקנות מחייבות את הצדדים לנהוג בשקיפות מרבית במסגרת הנ״ל.

דיון מקדמי אינו פומבי, אך תוכנו אינו חסוי

אף שדיון מקדמי מתקיים מחוץ לבית המשפט ואינו פתוח עבור הציבור הרחב, לא מדובר בפגישה חסויה. על הצדדים לתעד ולסכם את תוכן הפגישה במסגרת טופס ייעודי (המצוי בתוספת לתקנות). ככלל, על הטופס להיות מוגש על-ידי שני הצדדים. ואולם, ככל שאין הסכמה ביניהם לדיווח משותף, נדרש כי כל אחד מהצדדים יגיש את הטופס באופן עצמאי. על הטופס לפרט, בין היתר, על הצעדים שננקטו לשם צמצום המחלוקת, ועל הסכמות דיוניות או מהותיות שהצדדים הגיעו אליהן. כמו כן, יש לצרף לטופס מסמכים נחוצים שהוצגו בין הצדדים במהלך הדיון.

באילו מקרים דיון מקדמי לא יתקיים?

כאשר צדדים אינם מיוצגים על-ידי עורך דין, התקנות קובעות כי לא יתקיים דיון מקדמי. כמו כן, נשיא בית המשפט או שופט אחר שמונה על-ידו רשאים לפטור את הצדדים מהחובה לקיים דיון מקדמי. בנוסף, החובה לקיים דיון מקדמי לא תחול, ככלל, על תביעה לפינוי מושכר, תביעת רכב, תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים ותביעה שנקבעו לגביה סדרי דין מיוחדים בחקיקה נפרדת (דוגמת הליכים בענייני משפחה). ואולם, בית המשפט רשאי, אם ימצא לנכון, להורות על קיום דיון מקדמי גם בהליכים הנ״ל.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

לסיכום, דיונים מקדמיים יתקיימו, ככלל, במרבית סוגי ההליכים, לאחר הגשת כתבי טענות על-ידי הצדדים. אם יש לכם שאלות נוספות על שלב זה בתביעות אזרחיות, או צורך בייעוץ או סיוע בתחום המשפט האזרחי, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במגוון ענפי המשפט האזרחי, לרבות דיני חוזים, דיני תאגידים, דיני צרכנות, דיני נזיקין (כולל רשלנות רפואית ותביעות בענייני תאונת דרכים) ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top