דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מדוע כה חשוב לערוך בדיקה ארכיונית לצורך קבלת אזרחות אוסטרית?

Michael Decker
Michael Decker

התהליך של הגשת בקשת אזרחות אוסטרית עבור נרדפי הנאצים באוסטריה וצאצאיהם הפך בשנים האחרונות לפשוט מבעבר. כך גם הורחבה מאוד רשימת הזכאים לאזרחות. ואולם, על מנת להיכנס לתהליך, על המבקשים לספק הוכחות לזכאותם. אם אין בידיכם הוכחות מעין אלה, ניתן לערוך בדיקה ארכיונית לקבלת אזרחות אוסטרית לצורך איתור הוכחות רלוונטיות.

אזרחות אוסטרית לנרדפי הנאצים וצאצאיהם – מה ההטבות שהיא מקנה ואיך מוכיחים זכאות?

בעקבות רפורמה בחוק האזרחות האוסטרי שנכנסה לתוקף בשנת 2020, יהודים שחיו באוסטריה, נרדפו על-ידי השלטון הנאצי ויצאו משטחי אוסטריה עד ליום 15.5.1955, עשויים להיות זכאים לקבלת אזרחות אוסטרית. זכאות זו עוברת גם לצאצאי הנרדפים (ילדים, נכדים ולעיתים אף נינים).

התוצאה היא שמאות אלפי ישראלים עשויים להיות זכאים לקבלת אזרחות אוסטרית ודרכון אוסטרי. מחזיקי דרכון אוסטרי יכולים לבקר בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי ולשהות בהן באופן חופשי, למטרות עבודה, לימודים וכיו״ב. הם יכולים להיכנס למעל 180 מדינות בעולם, כולל מדינות שמחזיקי דרכון ישראלי בלבד אינם מורשים להיכנס אליהן. כך גם ניתן, באמצעות דרכון אוסטרי, להיכנס לארצות הברית ללא צורך בוויזה.

על מנת להפוך לאזרחי אוסטריה וליהנות מהטבות משמעותיות אלה, על המועמדים להוכיח בשלב הראשון את זכאותם לאזרחות. את הזכאות ניתן להוכיח באמצעות מסמכים המעידים על כך שהנרדפים שהבקשה מסתמכת על הקשר עמם אכן עומדים בתנאי הזכאות שקבועים בחוק האזרחות האוסטרי.

הוכחת הזכאות היא דבר מסובך למדי עבור רבים, שכן הרשויות באוסטריה דורשות הצגת הוכחות חד משמעיות לקשר המבקש אל הנרדף המקורי ושל הנרדף לאוסטריה. ואולם, הוכחות אלה אינן תמיד בנמצא. איתור הוכחות לזכאות מצריך במקרים רבים לערוך חיפוש בארכיונים של אוסטריה, ומדובר במשימה העשויה להיות מורכבת למדי. להלן נסביר על כך בהרחבה.

בדיקה ארכיונית לקבלת אזרחות אוסטרית

איזה מסמכים עשויים להעיד על זכאות לאזרחות אוסטרית?

על מנת להראות לרשויות באוסטריה כי אתם נמצאים ברשימת הזכאים לקבלת אזרחות אוסטרית עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם, נדרש לספק הוכחות לכך שהנרדפים היו תושבי האימפריה האוסטרו-הונגרית בין השנים 1933-1955, ומרכז חייהם היה באזור המהווה חלק מאוסטריה כיום.

רשימת המסמכים העשויים לשמש כהוכחה לכך נרחבת למדי. היא עשויה לכלול, בין היתר, דרכונים ישנים, תעודות המעידות על לימודים תיכוניים או לימודים אקדמיים באוסטריה, תעודות נישואין, תמציות רישום ברשות מקומית באוסטריה וכן הלאה. סוג המסמכים הרלוונטיים ישתנה בין כל מקרה ומקרה על פי המאפיינים האישיים של הנרדפים (גיל, אזור מגורים, המועד שבו עזבו את אוסטריה וכיו״ב).

מתי עשוי לעלות צורך בבדיקה ארכיונית לקבלת אזרחות אוסטרית?

אם אין בידיכם הוכחות כגון אלה שציינו לעיל, או שהתיעוד שברשותכם אינו מספיק לצורך הוכחה ודאית של זכאות עקרונית לאזרחות אוסטרית, בדיקה בארכיונים של אוסטריה, אשר ערכו שימור מסמכים מהתקופה הרלוונטית בצורה טובה למדי, עשויה להניב את ההוכחות הנדרשות.

ניתן לפנות לארכיונים באוסטריה לצורך איתור מסמכים אשר חסרים לכם, הן לצורך הוכחת הזכאות הראשונית וכניסה לתהליך, והן לצורך הגשה של מסמכים אשר רלוונטיים לבקשת האזרחות, דוגמת תעודת נישואין של הנרדפים.

כיצד נערכת בדיקה ארכיונית באופן מוצלח?

המפתח לבדיקה ארכיונית טובה לצורך איתור ההוכחות הנדרשות לזכאות לקבלת אזרחות אוסטרית, טמון בהבנת השאלה מה המסמכים הרלוונטיים, והיכן בדיוק לחפש אותם. כאמור, המסמכים הרלוונטיים משתנים בין מקרה למקרה, על פי מאפיינים שונים של נרדפי הנאצים שהבקשה מסתמכת על הקשר המשפחתי עמם.

כך, לדוגמה, אם הנרדפים היו נערים במהלך התקופה הרלוונטית, תעודת לימודים בבתי ספר תיכוניים עשויה לשמש כהוכחה רלוונטית. אם הם היו סטודנטים, מומלץ לנסות לאתר תעודת לימודים אקדמיים. אם היה ברשותם עסק, תעודת רישום העסק בה הם מופיעים כבעלים, או תיעודים רשמיים אחרים הקושרים אותם לעסק, יוכלו לסייע בהוכחת מרכז חיים באוסטריה.

קושי עיקרי העולה לא פעם הוא שהפרטים הרלוונטיים אודות הנרדפים אינם ידועים. במקרים אלה, חשוב לבצע ״עבודת שורשים״ ולנסות לדלות את הפרטים הללו, עוד לפני שיוצאים למסע החיפושים. לא פעם, הנרדפים שעל בסיס הקשר איתם מוגשת הבקשה אינם עוד בין החיים. במקרים אלה, ניתן לנסות לשאול בני משפחה על הרקע של הנרדפים.

היכן יש לבצע את הבדיקה הארכיונית?

לאחר שמבינים אילו מסמכים עשויים להיות רלוונטיים, נערכת פנייה לארכיונים הרשמיים באוסטריה. כאן מתעורר קושי נוסף במקרים רבים, הנוגע לאיתור הארכיון הרלוונטי. קיימים באוסטריה לא מעט ארכיונים, אשר חלקם גדולים מאוד וחלקם קטנים למדי. חשוב להבין מראש לאילו ארכיונים כדאי לפנות.

אם, לצורך הדוגמה, ידוע כי הנרדפים חיו בווינה, משימת החיפוש עשויה להיות פשוטה יותר, היות והארכיון בווינה מכיל תיעודים של תושבי העיר והמטרופולין סביבה. לעומת זאת, אם ידוע רק כי הנרדפים חיו באזור זלצבורג, למשל, המצב עלול להיות סבוך יותר. זאת משום שסביב זלצבורג יש כ-160 עיירות וכפרים, והתיעוד עשוי להיות מצוי בארכיונים של כל אחד מהם.

כאן נכנס לתמונה הניסיון של עורך דין המתמחה בדיני ההגירה של אוסטריה, אשר יוכל לסייע מניסיונו באיתור המקום הרלוונטי לביצוע החיפוש של התיעוד אשר נדרש לצורך הוכחת הזכאות לדרכון אוסטרי. הסתייעות בשירותיו של עורך דין המתמחה בטיפול בבקשות אזרחות אוסטרית כבר בשלב המוקדם של איתור הוכחות לזכאות, עשוי לייעל ולקצר באופן משמעותי את התהליך הנדרש לצורך בקשת אזרחות אוסטרית.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה