Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אישור רואה חשבון בבקשות להיתר העסקה למומחים זרים

Michael Decker

מורן חן הראל, עורכת דין מגשרת ומטפלת

עורך דין יהושוע אדיב נעים ומקצועי מאד! ממליצה מאד

לצד המומחים ואנשי המקצוע בארץ, לעיתים מתעורר הצורך להביא לישראל מומחים זרים מארצות אחרות. כמובן שכל הבאת עובד זר לישראל מחייבת את קבלת כל האישורים הדרושים על פי החוק. בין אישורים אלו הוא אישור רואה חשבון לגבי פעילות החברה המבקשת את היתר ההעסקה. במאמר זה, עורך הדין מיכאל דקר ממשרדנו, יסביר לגבי האישור וכיצד ניתן לקבלו.

עובדים זרים נתפסים בעיני רבים כעובדים לעבודות כפיים הדורשות שעות ארוכות ומאמץ; כמו ענף הסיעוד בו מטפל מתגורר אצל המטופל 24/7, או ענף הבנייה, שמצריך עבודה פיזית. עם זאת, זה לא תמיד המקרה. לעתים עסקים בישראל מבקשים לקבל היתר עבודה בעבור מומחים זרים שמביאים איתם מומחיות ייחודית, השכלה אקדמאית רבת שנים וניסיון עשיר בתחום ספציפי ומעוניינים להתגורר בישראל במשך תקופה מסוימת בכדי לתרום מהידע שברשותם או על מנת להתמקצע.

מן הסתם, אנו חיים כיום בכפר גלובלי אחד קטן, והגבולות בין ארצות, שהיו ברורים וחד משמעיים בעבר, כבר ממש לא עוצרים בעדנו, אם אנחנו רואים את עתידנו המקצועי בארץ אחרת.

אישור רואה חשבון בבקשות להיתר העסקה למומחים זרים

בדיוק כשם שישראלים רבים מבצעים רילוקיישן לצרכי עבודה בכל קצוות תבל, כך ישנם עובדים מקצועיים ואקדמאים אשר מעוניינים להתגורר בישראל מספר שנים, ללמוד, להתמקצע ולעבוד, ועל הדרך גם לשרת את אזרחי ישראל בצרכים שונים. ברשימה תוכלו למצוא מומחי הייטק וסייבר, כולל בכירים בענף, אנשי אקדמיה, חוקרים או מרצים בכירים, אנשי רפואה, יהלומנים, אמנים, ואף כתבים וצלמים זרים.

כשם שישראלים אשר מבצעים רילוקיישן בחו"ל זקוקים להיתר עבודה בארץ אליה עברו, כך גם אותם מומחים זרים זקוקים להיתר עבודה והמעסיקים זקוקים להיתר העסקה. בין המסמכים הנדרשים הוא  אישור רואה חשבון כי החברה שמעוניינת בהיתר העסקה היא חברה פעילה ללא אזהרת עסק חי – קרי ללא הטלת ספק בקיום החברה בטווח זמן של יותר משנה קלנדרית אחת.

מה מוטל על המומחה הזר שעובר את התהליך, מה צריך לדעת וכיצד לקבל אישור בצורה היעילה ביותר?

חוק עובדים זרים רלוונטי בעבור כל עובד המגיע מארץ אחרת ומעוניין לעבוד בשכר בישראל. לא משנה מה מידת השכלתו והמומחיות שלו, על המומחה הזר להציג את התעודות המעידות על הכשרתו בפני הרשויות בישראל. במקרים אלו, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין הגירה, המכיר את  חוק על כל סעיפיו השונים והינו בעל סמכות אשר יכול לסייע במצבים אלו, על מנת להשיג את כל האישורים הדרושים בחוק ולאפשר לאותו אשרת עובד מומחה זר המקנה לו את האפשרות להתחיל לעבוד בישראל.

על המומחה הזר להצטייד באשרת ב/1. מדובר באשרת עבודה זמנית לעובדים זרים המגיעים לעבוד בארץ בתחומים בהם יש מחסור בעובדים או לחילופין מחסור במומחיות וידע ספציפיים. כאמור, גם על המעסיק מוטלת ביורוקרטיה לבקשת היתר העסקה למומחה זר.

שלבי התהליך לבקשת היתר העסקה של מומחה זר על ידי המעסיק  

 1. מילוי טופס "בקשה לקבלת היתר להעסקת נתין זר בענף מומחים" והגשתו לאגף למתן היתרים למומחים זרים ביחידת ההיתרים.
 2. חתימה על תצהיר נלווה החתום באישור עורך דין.
 3. תדפיס מעודכן של החברה כולל רשם החברות החתום על ידי רואה חשבון מוסמך.
 4. תשלום אגרת הבקשה להיתר על סך 1,190 שקלים (נכון לשנת 2020).

תוקפה של אשרת ההעסקה הוא שנה, אולם ניתן להאריך אותה עד לתקופה מקסימלית של חמש שנים. עוד בתחילת התהליך יש לדאוג למסמכים בעלי משמעות שיוכיחו מצד אחת את הצורך של החברה במומחה הזר, ומצד שני שאותו אזרח זר אכן מעוניין לעבוד בארץ בצורה מסודרת וחוקית.

רשימת מסמכים דרושים במסגרת הגשת היתר העסקה למומחה זר

 • תדפיס מעודכן המכיל את פרטי החברה, המאושרים על ידי עורך דין הגירה או רואה חשבון, אשר מגיע מגורם רשמי כמו רשם החברות.
 • העתק נאמן למקור של טפסי 102 שהוגשו לביטוח לאומי במשך שלושת החודשים האחרונים. ההעתק חייב להיות מאושר על ידי עורך דין או רואה חשבון.
 • אם מדובר בבקשה למומחה חדש שטרם ביקר בארץ, יש לשלוח קורות חיים, אישור על תואר אקדמי או תעודות מקצועיות. את המסמכים יש לתרגם תרגום נוטריוני לעברית.
 • אישור רואה חשבון שאין אזהרת "עסק חי" ושהחברה פעילה.
 • בבקשות להארכת היתר העסקה למומחה זר, יש לשלוח אישור רואה חשבון "שכר מומחים".
 • חברה זרה שאין לה סניף קיים בישראל צריכה לשלוח ייפוי כוח לאדם המגיש את הבקשה להיתר.
 • מכתב מנומק המסביר את הצורך במומחה זר ולצרף אליו מסמכים המאשרים את הכתוב  בו.

כמובן שלאורך התהליך יהיה על מי שעובר אותו להציג מסמכים בעלי חשיבות רבה, אשר חלקם יהיו חתומים על ידי עורך דין או עובד שגרירות. המטרה היא אחת – להסביר ולנמק מדוע המגורים של אותו מומחה זר בישראל הינם חיוניים ונעשים באופן החוקי והמסודר ביותר שאפשר.

מלבד עורך דין הגירה, אשר מסייע בתהליך זה, איש מקצוע מוסמך נוסף נדרש לסייע – רואה חשבון.

תפקידי הרואה חשבון במסגרת הבקשה להיתר העסקה למומחה זר

 • לוודא שהחברה בה מועסק העובד הזר אכן פעילה וקיימת, הן באותה שנה והן בשנה שלפני כן.
 • לאשר כי אכן שולם שכר מומחים לכל המומחים הזרים המועסקים באותה חברה.
 • טופס 102 לביטוח לאומי, אשר תפקידו להוכיח שיש לחברה גם עובדים ישראלים.
 • נדרשת מעורבותו של רואה חשבון גם במקרים של הארכת היתר העסקה קיים.

יש לשים לב כי במקרה של חברות בינלאומיות עדיין ישנו צורך שרואה חשבון ישראלי יבחן את רישום ומסמכי החברה, וזאת על מנת לאשר שאכן מדובר בחברה פעילה הפועלת כדת וכדין, בה מועסק המומחה הזר. לעתים נשאלת השאלה היכן מרכז הכובד של החברה, בארץ או בחו"ל – אולם בכל מקרה יש להוכיח שהחברה פעילה גם בארץ.

מה שבטוח – הכי פשוט ונוח להיעזר במומחים

כפי שניתן להבין, ישנו הליך ביורוקרטי מול רשויות שונות, אשר מצריך מכם לפנות לגורמים שונים ועשוי לבלבל ולקחת זמן. אם אתם רוצים להיות בטוחים שהכל נעשה כחוק, ובפרט אם זו הפעם הראשונה שלכם בה אתם מעוניינים להוסיף לשורותיכם מומחים זרים, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין הגירה ואשרות ישראלי שיעשה לכם סדר.

החל מעזרה בפענוח וההבנה של חוק עובדים זרים, דרך מילוי טופס הבקשה ועד הפנייה לרואה חשבון, אין תחליף למומחה שכבר עבר את התהליך פעמים רבות. פנו אלינו על מנת לקבל מידע, ייעוץ, ועזרה בתהליך.

אישור רואה חשבון

:03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top