דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איך מוציאים דרכון אסטוני? (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

איך מוציאים דרכון אסטוני ומה התנאים הנדרשים לשם כך? התהליך לצורך קבלת אזרחות אסטונית ודרכון אסטוני (המהווה דרכון של האיחוד האירופי) הוא מהיר ופשוט יחסית, ככל שמצליחים להוכיח את זכאותכם. הדרך המרכזית להוכחת זכאות היא באמצעות הצגת תעודות ומסמכים רשמיים אשר יש בהם כדי להעיד על כך שמגישי הבקשה הם צאצאים של מי שהיו אזרחי אסטוניה לפני שנת 1940. על כך ועוד יסביר במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה ורכישת אזרחות זרה.

איך מוציאים דרכון אסטוני? (מידע משפטי)

מי זכאים לאזרחות אסטונית?

אזרחות אסטונית שמורה לצאצאיהם של כמה אלפי היהודים שחיו באסטוניה לפני שנת 1940 כאזרחי המדינה. בהיותה מדינה קטנה, המונה כ-1.3 מיליון אזרחים, אסטוניה אינה מנהיגה מדיניות נוקשה לצורך רכישת אזרחות בה עבור הזכאים. זאת בניגוד ללא מעט מדינות אחרות באיחוד האירופי, אשר מדיניות ההגירה שלהן נוקשה יותר לגבי התאזרחות של צאצאי אזרחיהן. למרות התהליך הלא מאוד מורכב לצורך הוצאת דרכון אסטוני, אשר עליו נפרט להלן, קבלת הדרכון עשויה להיות משימה מאתגרת, דווקא לאור הצורך להוכיח את הזכאות לדרכון.

מה קובע החוק האסטוני לגבי השאלה איך מוציאים דרכון אסטוני?

על פי חוק האזרחות האסטוני במתכונתו העדכנית, זכאות לאזרחות אסטונית עשויה לחול לגבי צאצאים של מי שהיו אזרחי אסטוניה בתקופה שבין 1918-1940 (כלומר, בין מלחמת העולם הראשונה למלחמת העולם השנייה). החוק האסטוני קובע הליך מהיר יחסית לקבלת אזרחות עבור הצאצאים, על דרך התאזרחות המבוססת על הצהרה של המבקשים. בדרך כלל, ניתן להשלים את התהליך בתוך כ-4 שבועות ממועד הגשת הבקשה הרשמית.

מי שבקשת האזרחות שיגישו תתקבל, יקבלו תעודת התאזרחות, אשר באמצעותה הם יוכלו להגיש בקשה לדרכון אסטוני. הנפקת הדרכון גם היא מהירה יחסית, ולוקחת בדרך כלל מספר שבועות. הדרכון יאפשר ליהנות מכלל הזכאויות השמורות לאזרחי 27 מדינות האיחוד האירופי. באמצעות דרכון אסטוני ניתן יהיה להיכנס למעל 170 מדינות. דרכון אסטוני אף מאפשר כניסה לארצות הברית ללא צורך בוויזה. חשוב להדגיש כי הן לפי החוק באסטוניה והן לפי החוק בישראל, ניתן לשמור על האזרחות הישראלית והדרכון הישראלי לצד דרכון אסטוני, ובכך ליהנות מכפל אזרחויות.

כיצד מוכיחים זכאות לאזרחות אסטונית?

כאן טמון החלק המאתגר ביותר בתהליך. הרשויות באסטוניה יבקשו הצגת הוכחות חד משמעיות לקיומה של אזרחות אסטונית של אבותיהם של המבקשים (הורים/סבים/סבא או סבתא רבא). קיימת דרישה ספציפית כי אבותיהם של המבקשים היו אזרחי אסטוניה לפני שנת 1940. מסמכים מעין אלה יכולים להיות תמצית רישום מעיר מגוריהם של אבותיהם של המבקשים, תעודת נישואין באסטוניה, תעודת מעבר ישנה, תעודת לימודים באסטוניה וכיו״ב.

מלבד מסמכים המוכיחים את אזרחותם של אבותיהם של המבקשים באסטוניה לפני שנת 1940, יהיה צורך להציג גם מסמכים המעידים על הקשר המשפחתי אליהם. זאת באמצעות הצגת תמצית רישום, תעודות נישואין ומסמכים נוספים, לפי דרישת הרשויות באסטוניה. חלק מהמסמכים יידרשו לעבור תרגום נוטריוני, וייתכן שגם אימות באמצעות חותמת אפוסטיל.

לרבים מהזכאים הפוטנציאלים לאזרחות אסטונית אין את המסמכים המוכיחים זאת בידיהם. על מנת להשיג מסמכים מעין אלה, ייתכן כי יהיה צורך לערוך בדיקה ארכיונית באסטוניה. כך גם עשוי להיות צורך בעריכת בדיקה לאיתור מידע רלוונטי אודות אבותיהם של המבקשים, כגון עיר מגוריהם, עיסוקם, השכלתם וכיו״ב. משרדנו מציע שירות זה כחלק מייצוג לקוחות המשרד בהליכי בקשת אזרחות אסטונית. זאת במסגרת שיתוף פעולה של משרדנו עם משרד אסטוני מוביל בתחום.

איך מוציאים דרכון אסטוני – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה ואזרחות זרה

במאמר זה הסברנו איך מוציאים אזרחות אסטונית, המקנה זכאות לקבלת דרכון אסטוני. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה ובטיפול בבקשות אזרחות זרה באסטוניה ובמגוון מדינות באיחוד האירופי. ליצירת קשר עם עורך דין מומחה בתחום ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה