דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אוסטרית: 5 שאלות ותשובות נפוצות

Michael Decker
Michael Decker

 רבים מהישראלים מבקשים להחזיק אזרחות אוסטרית שכן אזרחות זו מקנה שלל הטבות וזכויות הנוגעות לתעסוקה, מגורים ועוד. במאמר שלפניכם תוכלו למצוא 5 שאלות ותשובות נפוצות בנוגע לאזרחות האוסטרית.

מהם תנאי הזכאות לקבלת אזרחות אוסטרית?

המבקש להגיש בקשה להוצאת אזרחות אוסטרית נדרש להיות צאצא לאזרח אוסטריה (או אזרח מדינות האימפריה האוסטרו-הונגרית שהיה תושב אוסטריה), שעזב את שטח מדינת אוסטריה בין השנים 1933-1955. יש לשים לב, כי כאשר מדובר בבקשת התאזרחות של לצאצאי נרדפי השלטון הנאצי, המגבלה החלה היא כי בעל האזרחות המקורי נולד לפני שנת 1945, ואכן עזב את אוסטריה עקב רדיפות הנאצים.

חשוב לציין, כי קיימת אפשרות להתאזרחות גם עבור צאצאים שהוריהם אינם אזרחים, בדילוג דורות. כלומר, במידה שסב המבקש הוא בעל הזכאות המקורית, אין דרישה שגם הוריו של המבקש יהיו אזרחי אוסטריה ודי בהוכחת זכאותו של הסב לקבלת אזרחות אוסטרית.

אזרחות אוסטרית 5 שאלות ותשובות

מהו אורך ההליך לקבלת האזרחות האוסטרית?

אורך ההליך לקבלת אזרחות אוסטרית אינו קבוע, שכן כל מקרה לגופו ואורך ההליך משתנה בהתאם לנסיבות המקרה ומושפע מגורמים שונים כגון מורכבות המצאת המסמכים הרלוונטיים להוכחת הזכאות, קבלת האישורים המתאימים ועוד. הליך זה מתמשך בערך כשנתיים, אך כפי שצוין קודם, עשוי להיות קצר או ארוך יותר בהתאם לתיק האזרחות הספציפי למקרה.

האם בן/בת הזוג של אזרח אוסטריה זכאים לאזרחות באופן אוטומטי?

קבלת האזרחות האוסטרית במקרה של בן/בת זוג לאזרח אוסטריה אינה קבלה אוטומטית, ובני הזוג נדרשים לעמוד בתנאים מסוימים על מנת להיות זכאים להתאזרחות. בני זוג נשואים או רשומים, זכאים לקבלת דרכון אוסטרי לאחר שהות רצופה וחוקית של שש שנים באוסטריה, ולאחר 5 שנות נישואין או 5 שנות זוגיות במהלכן התנהל משק בית משותף.

האם שירות בצה"ל עלול למנוע קבלת אזרחות אוסטרית?

על פי החוק האוסטרי, אלו ששירתו שירות התנדבותי בצבא זר, אינם זכאים לקבלת אזרחות אוסטרית. אלם כיוון שבמדינת ישראל מדובר בשירות חובה על פי חוק המחייב בשירות צבאי, ולא בשירות התנדבותי, אלו ששירתו בעבר זכאים לדרכון אוסטרי.

בנוגע לשירות קבע המצב מעט שונה, שכן מדובר בשירות מרצון בצבא זר. ישראלי המשרת בהווה בשירות קבע, אינו זכאי לקבלת אזרחות אוסטרית, ובדומה לכך, במקרה שמדובר באזרח אוסטריה שמתנדב לשירות בצה"ל או מחליט לשרת בקבע – אזרחותו תישלל. על אף האמור לעיל, מי ששירת בקבע בעבר, רשאי להגיש בקשה להתאזרח כדין.

מהם יתרונות האזרחות האוסטרית?

אלו המחזיקים באזרחות אוסטרית נהנים ממגוון רחב של הטבות הנוגעים לתחומים רבים:

  1. הטבות בתחום התעסוקה – בפני המחזיקים באזרחות האוסטרית נפתחות אופציות רבות לתעסוקה בכל רחבי מדינות האיחוד האירופי. לנוכח העובדה כי מדובר במדינות עשירות ומפותחות מבחינה מקצועית ותעסוקתית, אפשרות זו היא אטרקטיבית ביותר. על כן, אזרחי אוסטריה נהנים מאופציית קבלת משכנתאות, ביצוע השקעות, רכישת נכסים והנחה במיסוי ליזמים צעירים בעת פתיחת עסק חדש.
  2. זכאות למגורים – אזרחי אוסטריה נהנים מהאפשרות להתגורר באחת ממדינות האיחוד האירופי ללא צורך בהסדרת אישורים מיוחדים, וללא הגבלת זמן המגורים. זאת בניגוד לישראלים, שרשאים להתגורר במדינות אלו לפרק זמן קצוב.
  3. לימודי השכלה גבוהה במוסדות האקדמיים הנחשקים בעולם – בעלי אזרחות אוסטרית זכאים לרכישת תארים באחת ממוסדות להשכלה גבוהה הטובים והיוקרתיים בעולם. בנוסף, הלימודים הם מסובסדים באופן מלא או חלקי, כך שהאפשרות לרכוש השכלה גבוהה ניתנת בחינם או במחיר עלות אטרקטיבי.
  4. מעבר חופשי ונוח בין מדינות – המחזיקים באזרחות האוסטרית זוכים למעבר קל ומהיר בין מדינות האיחוד האירופי, שכן החזקה באזרחות האוסטרית מקצרת את הליך הבידוק הביטחוני ואת ההליך הבירוקרטי. על כן, אזרחי אוסטריה פטורים מהוצאת ויזה בעת כניסה לארה"ב או לאוסטרליה, ורשאים להיכנס באופן חופשי למדינות שונות ברחבי העולם.

לסיכום, האזרחות האוסטרית בעלת יתרונות רבים ואטרקטיביים במיוחד בתחום התעסוקה, הלימודים והמגורים. על מנת לוודא שהליך קבלת האזרחות נעשה בצורה המהירה והטובה ביותר, מומלץ לפנות לקבלת ליווי משפטי.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה