דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אוסטרית זכאות לניצולי שואה

Michael Decker
Michael Decker

האם אתם מחפשים מידע לגבי אזרחות אוסטרית זכאות לניצולי שואה? החל מחודש ספטמבר 2020, תרחיב אוסטריה את הקריטריונים עבור קבלת אזרחות אוסטרית לניצולי שואה וצאצאיהם. מעתה תינתן האזרחות באופן שווה בין כל הצאצאים, ללא התחשבות בין אַב לאֵם אשר נרדפו על-ידי הנאצים כתושבים של הרפובליקה האוסטרית (עד כה צאצאים של אימהות אוסטריות אשר נולדו קודם לספטמבר 1983 לא יכלו לקבל אזרחות אוסטרית).

בנוסף ישנן חקיקות נוספות בקשר למועמדים בעלי רקע צבאי בישראל אשר מאמר זה ירחיב לגבי הקושי שלהם לקבל אזרחות אוסטריה. אזרחות אוסטרית זכאות לניצולי שואה וצאצאיהם קלה יותר מהיום בעזרת המומחים בתחום ההגירה.

משרדנו – משרד עורכי דין לענייני הגירה מתמחה בהוצאת דרכון אוסטרי, אמריקאי, קנדי, פורטוגלי, אנגלי ועוד. נשמח לסייע לכם לקבל אזרחות אוסטרית לפי החוק החדש.

אזרחות אוסטרית זכאות לניצולי שואה

ההחלטה ההיסטורית אשר נקבעה על-ידי הפרלמנט האוסטרי בחודש ספטמבר 2019, תכיר בניצולי שואה אשר חיו באוסטריה עד לתאריך ה- 15.5.1955 זכאים להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית. כמו כן יכיר החוק החדש גם בצאצאים ישירים של ניצולי השואה, דהיינו ילדים, נכדים ונינים כזכאים לקבלת אזרחות אוסטרית.

החוק החדש לא יפלה בין צאצאי ניצולי שואה לצאצאי ניצולות (נשים) שואה, כדוגמת החוק הישן (הנוכחי). עבור צאצאי ניצולות שואה עד כה נשללה הזכות לקבל אזרחות. אולם, החקיקה החדשה הביאה איתה את התיקון הבין-מגדרי.

מי זכאי לקבל אזרחות אוסטרית?

יהודים רבים נאלצו לוותר על אזרחותם האוסטרית בין השנים 1938-1933, עקב השתלטות גרמני הנאצית על הרפובליקה האוסטרית. עד שנת 1938, שנת הסיפוח (אֲנְשְלוּס) הרשמית של אוסטריה למעצמה הגרמנית, עזבו אלפי יהודים אוסטרים את מולדתם, אשר הפכה מדינה עוינת עבורם.

כיום מכירה המדינה האוסטרית בעוול שגרמה ליהודיה, אזרחיה לשעבר, והחל מספטמבר 2020, יוכרו צאצאים של ניצולי שואה, אשר עזבו את המדינה בין השנים 1955-1933 כזכאים לעתור לקבלת אזרחות אוסטרית, מבלי חשש ויתור על אזרחות קיימת כמו בעבר.

שימו לב, שבשונה מהחוק הישן אשר התיר לצאצאים קבלת אזרחות אוסטרית רק במידה ואבותיהם עזבו את אוסטריה עד שנת 1945 – שנת סיום המלחמה. החוק החדש מתרחב שנים קדימה עד תאריך ה- 15.5.1955, זאת משום סיבת האלמנים, היתומים ופושטי הרגל הרבים שנותרו באוסטריה שנים רבות לאחר סיום המלחמה, מבלי יכולת כלכלית להגר מן המדינה ולעבור למדינה אחרת.

נקודה חשובה נוספת להדגשה היא – במקרה ואתם צאצאים ליהודי אשר עזב את אוסטריה אף קודם לשנת 1933, יש באפשרותכם לעתור ולקבל אזרחות אוסטרית. זאת מכיוון וקיימים מקרים יוצאי דופן הניתנים להתחשבות מטעמי צידוק דומים.

אזרחות אוסטרית זכאות לניצולי שואההאם ישראלי בעל רקע צבאי יכול להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית?

שירות צבאי חובה (הנקרא שירות סדיר) בשירות צה"ל אינו מהווה מניעה עבור רכישת אזרחות אוסטרית.

אולם, בהתאם לחקיקת בית המשפט העליון באוסטריה, שירות התנדבותי או שירות קבע בכל צבא זר, כולל צה"ל, מהווה סיבה לביטול הבקשה ו/או אי-מתן אזרחות אוסטרית.

עם זאת, חשוב לציין כי מטעמי נקיטת זהירות פוליטיים-מדיניים, פסיקות אלה שהוחלטו על-ידי בית המשפט האוסטרי העליון, הונפקו ספציפית עבור מועמדים בעלי קשר אוסטרי-ישראלי ששירתו בשירות קבע (התנדבותי), לאחר שסיימו את 3 שנות שירות החובה שלהם (אולם ייתכן וניתן יהיה לערער על החלטה זו והמושא – המשרת בצבא הקבע ייבחן לאור התיקון).

שירות מילואים אינו נחשב כהתנדבות, ולכן מועמד אשר מרצה שירותי מילואים באופן שנתי וקבוע הינו זכאי לקבלת אזרחות אוסטרית.

מה נדרש להוכיח על-מנת להיות זכאי לקבל את האזרחות?

עליכם להוכיח כי אתם קרובי משפחה לאבא, סבתא או סבא רבא וכדומה, אשר נרדף על-ידי הנאצים. בנוסף תידרשו להוכיח קשר בין קרוב המשפחה המוחזק כקורבן הרדיפה לבין כל מגישי הבקשה (ילדים, בני-זוג וכ"ו).

מסמכים רלוונטיים להגשת הבקשה לקבלת דרכון אוסטרי

  • תעודת לידה
  • דרכון בתוקף
  • מסמך בקשה חתום לקבלת אזרחות. בנוסף, מסמך קורות חיים בעל נתונים ביוגרפיים מפורטים של קורבן הרדיפה, בו יתוארו – סיפור הישרדותו, כתובת מגוריו, מסלול קריירה, תארים אקדמיים, שירות צבאי, תעודת מגורים, תעודת גולה, דרכון אוסטרי / גרמני ישן, תעודת נישואים / גירושים, הוכחת שינוי שם או כל מסמך אחר אשר יעיד על קשר בין קורבן הרדיפה לאוסטריה.
  • הוכחה למועד העזיבה מאוסטריה.

תהליך קבלת אזרחות אוסטריה  אינו כלול באגרה כלשהי, כמו גם תהליך מסירת המסמכים שישלחו לגביו. בנוסף, ישנו פטור מכל תשלום אדמיניסטרטיבי. קחו בחשבון כי המשרד הממשלתי המוסמך באוסטריה עשוי לדרוש מסמכים נוספים באם ימצא לנכון.

יש להראות את כל תעודות הנישואין והלידה השונות מצורפות יחד עם אישור אפוסטיל או לגליזציה של שגרירות.

תודה למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת המאמר.

פנו אל המומחים בתחום ההגירה – אזרחות אוסטרית זכאות לניצולי שואה

משרדנו מגיש בקשות עבור ניצולי שואה אשר הוכרחו להגר ממדינת אוסטריה בשנות ה- 30, בעקבות הרעת מצבם והאנטישמיות שגברה בהשפעת השלטון הנאצי. במידה ואתם ילדים או נכדים של ניצולי שואה אירופאים (מאיטליה והונגריה) או מזרח אירופאים (מסרביה, קרואטיה, סלובניה, מולדובה או רומניה) שגרו באוסטריה אך בחרו להימלט ממנה אתם זכאים לאזרחות אוסטרית ומשרדינו יוכל לעזור לכם להשיג אותה. נשמח להסדיר עבורכם את תהליך קבלת האזרחות האוסטרית על פי החוק החדש.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה