Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הגשת תביעת רשלנות בישראל—כיצד לקבל פיצוי כספי

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

לימור

משרד עו" ד מעולה עם שירות והכוונה מהטובים ביותר. זכינו ליחס, כבוד ומענה בכל עת שרצינו ובמיוחד מעורכת הדין עדי ברגר שליוותה אותנו ברגעים מאוד מתוחים והראתה מיומנות, אחריות, אכפתיות, הראתה שאנחנו לא רק עוד לקוחות וכל זה עם חיוך ושמחה על פניה.

מתכננים להגיש תביעת רשלנות אך לא יודעים מהו גובה הפיצוי שעליכם לתבוע? נגרם לכם נזק בעקבות טיפול רפואי רשלני ואתם מתכננים להגיש תביעת רשלנות רפואית? יצרן רשלן מכר לכם מוצרים פגומים ואתם צריכים לדעת כיצד דנים בתי המשפט בנושא אחריות למוצרים?

המאמר להלן מסביר את היסודות להגשת תביעת רשלנות בישראל. אתם מוזמנים לפנות אלינו ישירות אם יש לכם שאלות נוספות בנושא הגשת תביעות לפיצוי כספי או אם אתם זקוקים לסיועו של עורך דין רשלנות. משרדינו ממוקמים בתל-אביב ובירושלים, ואנו נשמח להיפגש אתכם. ניתן להתקשר אלינו למספר הטלפון 03-3724722 או לפנות אלינו בדוא"ל, לכתובת [email protected].

תביעת רשלנות

מהי ההגדרה המשפטית של רשלנות?

במשפט האזרחי, רשלנות מוגדרת כנזק שאדם גורם לאדם אחר כתוצאה מחוסר זהירות. רשלנות נחשבת ל-"עוולה אזרחית". לפיכך, אדם הנפגע מרשלנות זכאי להגיש תביעה לפיצוי כספי. מטרת התביעה האזרחית היא להעניק לכם סעד כספי בגין הנזק שנגרם לכם, במקום להעניש את האדם הרשלן בלבד. הערכת הנזק אמורה לכלול גם הפסדים חומריים וגם כאב וסבל שנגרמו לכם.

תקופת ההתיישנות

על כל התביעות האזרחיות בישראל חלה התיישנות. במילים אחרות, ניתן להגיש תביעת רשלנות רק בתוך פרק זמן מוגדר מיום ביצוע מעשה העוולה. ברוב המקרים, ניתן להגיש תביעה בתוך שבע שנים, כפי שנחקק בחוק ההתיישנות, תשי"ח-1958. בנוסף, ככל שתחכו זמן רב יותר לפני ההכנות לתביעת רשלנות, כך יהיה לכם קשה יותר לאסוף את המסמכים והראיות הדרושים כדי להוכיח את צדקתכם. לכן, אם נפלתם קרבן לעוולת רשלנות, חשוב שתיצרו קשר עם עורך דין אזרחי בהקדם האפשרי כדי להגיש תביעת רשלנות במועד.

מהם התנאים שצריכים להתקיים כדי לזכות בתביעת רשלנות?

ישנם ארבעה תנאים שצריכים להתקיים כדי שמעשה ייחשב לרשלנות בבית המשפט:

  1. לנתבע הייתה חובת זהירות כלפי התובע.
  2. הנתבע פעל באופן החורג מההתנהגות המקובלת והסבירה של אדם בנסיבות הקיימות (פעולה הנקראת "הפרת חובה").
  3. נגרם נזק או הפסד כלשהו לתובע.
  4. ניתן להוכיח כי הפרת החובה על ידי הנתבע היא זו שגרמה לנזק או להפסדים.

כדי להוכיח לבית המשפט את כל האמור לעיל בצורה משכנעת, יש חשיבות מכרעת לכך שתשכרו את שירותיו של עורך דין רשלנות בעל המומחיות המשפטית הנדרשת, לרבות הכרת תקדימים משפטיים רלוונטיים. בהרבה מקרים, חשוב לצטט תקדימים משפטיים כדי שתביעת הרשלנות תצליח.

מהי חובת הזהירות הנדרשת?

"חובת הזהירות" היא מונח טכני בדיני נזיקין. חובת הזהירות אינה תלויה בחוזה מסוים או בחוק משפטי כזה או אחר; זוהי החובה הבסיסית של כל אדם לנהוג בזהירות מספקת ולדאוג לשלומו של הזולת כך שלא ייגרם לו נזק. על-פי תקדימים משפטיים, נקבע שביחסים חברתיים או מקצועיים מסוימים חלה על הצדדים חובת זהירות מעצם טיב היחסים. למשל, על רופא חלה חובת זהירות כלפי מטופליו, ועל מעביד חלה חובת זהירות כלפי עובדיו. בנוסף, על כל אדם חלה חובת זהירות כלפי חברו, במידה מסוימת, ועליו להיזהר שלא לנהוג באופן המסכן את בטחונו של הזולת.

תביעת רשלנות

מהי הפרת חובה?

כאשר אדם אינו ממלא כראוי את חובת הזהירות כלפי חברו, וגורם לנזק כתוצאה מרשלנותו, התנהגות כזו מכונה "הפרת חובה". כדי שפעולה או התנהגות מסוימים ייחשבו מבחינה משפטית כהפרת חובה, עליהם לחרוג מההתנהגות המקובלת והסבירה של אדם בנסיבות הקיימות. (יש לציין כי המונח "התנהגות סבירה" בחוק הישראלי אין משמעותו התנהגות של אדם מסוים או של האזרח הממוצע, אלא התנהגות של אדם היפותטי המייצגת את ההתנהגות הרצויה והמקובלת בעיני בית המשפט.)

תביעה בגין הפרת חובה חקוקה

הפרת חובה חקוקה פירושה גרימת נזק על ידי אדם כתוצאה מאי-מילוי חובותיו החוקיות. לדוגמה, כל עירייה מחויבת על פי חוק לספק שירותי תברואה נאותים בכל השטחים הציבוריים שבתחום שיפוטה. אם ברחוב מסוים העירייה אף פעם לא מבצעת עבודות ניקיון ואינה מפנה משם את האשפה כראוי, הדבר נחשב לעוולת נזיקין כלפי דיירי אותו הרחוב. במקרה הזה, הפרת החובה החקוקה עלולה להזיק לבריאות הגופנית של התושבים ולפגוע ברווחתם הנפשית, וכן לגרום להם נזק כספי. לפיכך, הדיירים רשאים לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני נזיקין ולתבוע את העירייה בגין גרימת נזקים עקב הפרת חובה חקוקה. למרות שהפרה כזו דומה לרשלנות, המעמד המשפטי שלה שונה, מפני שחובות חקוקות הן חובות המפורשות בחוק, בעוד חובת הזהירות (המופרת במקרה של רשלנות) אינה מפורשת בחוק.

פיצויי נזיקין ופיצויים עונשיים

בתביעות רשלנות מסוימות, כגון תביעות רשלנות רפואית, התובע נדרש לשלם למומחה חיצוני כדי שיגיש חוות דעת מקצועית התומכת בטענת התובע שהתנהגותו של הנתבע הייתה רשלנית, וכן שיעריך את הנזקים שנגרמו. כמו כן, כאשר שופט משתכנע בצדקת טענת רשלנות או רשלנות רפואית, בית המשפט מורה לבצע הערכת אירוע בידי מומחה מקצועי כדי לקבוע מהו הפיצוי הנדרש לצורך תיקון כל הנזק שנגרם.

הסכום שיפסוק השופט יכלול פיצויים בגין נזקים כספיים וגופניים ואולי גם פיצויים מחמירים בגין כאב וסבל. עורכי הדין מנסים למקסם את הפיצוי שיפסוק בית המשפט לטובת לקוחותיהם. במקרים מסוימים, במיוחד כאשר העוולה נעשתה במכוון ובזדון, בית המשפט עשוי להטיל גם פיצויים עונשיים. מטרת הפיצויים העונשיים היא להעניש את המזיק ולהרתיע אותו ממעשים פסולים נוספים בעתיד, אך רק לעתים נדירות מאד פוסק בית המשפט פיצויים כאלו במקרים של רשלנות לא מכוונת.

מאמרים נוספים לקריאה

אם מאמר זה בנושא הגשת תביעות רשלנות בישראל הציג בפניכם מידע שימושי, אולי יעניינו אתכם מאמרים נוספים באתר שלנו בנושא דיני נזיקין בישראל, כגון ייעוץ מעורך דין לענייני רשלנות בישראל, הגשת תביעת רשלנות רפואית וייעוץ מעורך דין אזרחי לענייני נזיקין. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא הגשת תביעת רשלנות בישראל או אם אתם זקוקים לעזרה משפטית, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top