דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה ייצוגית בענייני נדל״ן (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

תביעה ייצוגית בענייני נדל״ן – האם זה אפשרי? על אף שתביעות ייצוגיות מתקשרות יותר בדרך כלל להתנהלות רשויות וגופים כגון חברות ביטוח או בנקים, קיימים בהחלט מקרים בהם ניתן להגיש תביעה ייצוגית באופן ישיר נגד חברות בתחום הנדל״ן. בתי המשפט בישראל קיבלו לא פעם תביעות ייצוגיות נגד חברות בענף הבנייה והשיכון, אשר פעלו בניגוד לחוק וגרמו בשל כך נזק לרבים. במאמר זה יסקור עבורכם את הנושא עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני מקרקעין ותביעות ייצוגיות.

תביעה ייצוגית נדל״ן

תביעה ייצוגית בענייני נדל״ן – מתי היא עשויה להיות רלוונטית?

תביעה ייצוגית היא כלי משפטי חדש יחסית, המאפשר לקבוצה גדולה של תובעים לתבוע במשותף תאגידים ורשויות אשר גרמו נזק משותף לכלל חברי הקבוצה. אחד היתרונות הגדולים של תביעה ייצוגית הוא ביכולת להשיג פתרון משפטי עבור קבוצה גדולה של תובעים, שעה שלכל אחד מחברי הקבוצה אין אינטרס או יכולת לפתוח הליך משפטי באופן אינדיבידואלי. לדוגמה, רובנו נבחר להימנע מלהגיש תביעה כאשר סכום התביעה נמוך יחסית (בגובה כמה מאות או אלפי שקלים) בעוד שהעלויות הכרוכות בניהול התביעה עלולה להגיע לסכומים זהים או אף גבוהים יותר.

מקרים מעין אלה קורים לא פעם בענף הנדל״ן בישראל. כידוע, רכישת דירה או העברת זכויות בדירה כוללת עלויות רבות מעבר לשווי הדירה עצמה, ולא פעם מצריכה התנהלות מול חברות בתחום הבנייה והשיכון. לא פעם חברות אלה גובות סכומים מעבר למותר להן בחוק, ולעיתים הדבר אף קורה מבלי שהדיירים שמים לכך לב. מקרים אלה עשויים להקים עילה להגשת תביעה ייצוגית בשם כל הדיירים או לקוחות החברה שנפגעו מגביית היתר. דוגמה נוספת ונפוצה למקרים העשויים להקים עילת תביעה ייצוגית היא איחור במסירת דירות מקבלנים, אשר כרוך בהוצאות של אלפי שקלים מצד הדיירים בגין כל חודש של עיכוב, לאור הצורך במציאת שכירות זמנית וכל הכרוך בכך. לעיתים תיתכן אפשרות להגיש אף תביעה ייצוגית מינהלית נגד עיריות בגין אי החזרי פקדונות למבקשי היתרי בנייה. הדוגמאות הנ״ל מהוות רק חלק מהמקרים בהם ראוי לשקול הגשת תביעה ייצוגית לצורך השגת פתרון משפטי לסוגיה שבמחלוקת.

תביעה ייצוגית או תביעה אזרחית רגילה – במה כדאי לבחור?

אף שלעיתים יהיו מקרים בהם באופן מובהק יהיה עדיף לנהל את התביעה בתור תביעה ייצוגית, קיימים מקרים רבים אחרים בהם לתובעים תעמוד בחירה האם לנהל את התביעה במסלול זה או במסלול של תביעת פיצויים ״רגילה״, המוגשת בשם קבוצת תובעים קטנה יותר. חשוב לדעת כי תביעה ייצוגית היא מסלול המתאים למקרים ספציפיים ומוגדרים, ומצריך עמידה בקריטריונים שאינם נדרשים ביתר התביעות האזרחיות (עליהם פירטנו במאמר נוסף בנושא הגשת תביעה ייצוגית). במקרים בהם קבוצת התובעים מצומצמת יחסית ונושא התביעה אינו בהכרח מתאים לדיון באמצעות תביעה ייצוגית, ייתכן כי תביעת פיצויים שאינה ייצוגית תהווה הדרך המתאימה לניהול התביעה. דוגמאות למקרים כאלה הם ליקויי בנייה אשר דיירים בבניין משותף סובלים מהם באופן קולקטיבי. חשוב להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל״ן על מנת להבין מהו המסלול המשפטי המתאים ביותר לטיפול בתביעה על בסיס נסיבות המקרה.

דוגמאות לסיפורי הצלחה בתביעות ייצוגיות בענייני נדל״ן

בשנת 2015 פסק בית המשפט המחוזי בירושלים בתביעה ייצוגית בענייני נדל״ן שהוגשה נגד חברת קבלן בענף הבנייה. החברה עסקה במתן שירותים עבור רוכשי דירות במודיעין עילית. שירותי החברה כללו, בין היתר, טיפול בהעברת ואישורי זכויות לבעלי הדירות. התביעה הוגשה בגין טענות לגביית סכומים גבוהים מהמותר בחוק עבור השירותים הללו. בית המשפט קיבל את התביעה וקבע כי התנהלות החברה בהיבט זה אינה מוצדקת ומהווה למעשה מעין ״קנס״ לרוכשי הדירות. על רקע זה, מלבד השבת הכספים לכ-5,000 חברי קבוצת התובעים, קבע בית המשפט כי על חברת הקבלן לשלם סכום של 50,000 ש״ח כגמול לתובע המייצג, בנוסף ל-50,000 ש״ח שכר טרחת עורך דין.

במקרה דומה משנת 2012, פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב (בתיק שמספרו ת״א 1650/03) כי על חברת בנייה לשלם פיצוי בסך כולל של מאות אלפי שקלים לתובעים ייצוגיים אשר נגבו מהם דמי טיפול גבוהים מהמותר, לצורך העברת זכויות בעת מכירת דירותיהם. מלבד החיוב בהשבת הכספים לתובעים בסכום כולל של כ-180 אלף ש״ח, בית המשפט קבע כי על חברת הבנייה לשלם לתובעים הייצוגיים גמול בסך 100 אלף ש״ח, ושכר טרחת עורך דין בסך 200 אלף ש״ח. פסקי הדין הנ״ל ממחישים את נכונות בתי המשפט לדון במקרים המתאימים בתביעה קבוצתית בענייני נדל״ן בתור תביעה ייצוגית, אשר עשויים להיפסק במסגרתה סכומי פיצוי משמעותיים.

תביעה ייצוגית בענייני נדל״ן – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני מקרקעין ותביעות ייצוגיות

במאמר זה הסברנו על ההבדל בין תביעת פיצויים ״רגילה״ ובין תביעה ייצוגית בענייני נדל״ן, ועל מקרים בהם ראוי לשקול הגשת תביעה ייצוגית. כפי שהראינו, תביעות ייצוגיות עשויות במקרים המתאימים להתקבל ולהוביל לפסיקה של מאות אלפי שקלים לתובעים, ולעיתים אף למעלה מכך. אם יש לכם שאלות נוספות בסוגיה פרטנית או צורך בכל סיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו, המתמחים בדיני מקרקעין ובתחום התביעות הייצוגיות, ישמחו לתת לכם מענה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו, בירושלים או בתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה