דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שכירות מול קניית דירה

Meir Shua
Meir Shua

עליית מחירי הדירות המטאורית בעשורים האחרונים, העמידה לפתחם של רבים שאלה אקוטית – האם לרכוש דירה ׁ(או אפילו לקנות בית) או להסתפק בשכירות דירה לטווח ארוך? במאמר זה נציג בפניכם את היתרונות והחסרונות של שכירות מול קניית דירה – מבחינה כלכלית, משפטית ומעשית.

שכירות מול קניית דירה

אז רכישה או שכירות?

שאלה זו היא ללא ספק שאלת מיליון הדולר, תרתי משמע. יהיו שיאמרו שחבל לשלם בכל חודש שכירות – ולא לשים את אותו הסכום במשכנתא כתשלום המצטבר לטובתנו ושאינו "מתבזבז".

אז זהו, שהמחשבה הזו אינה מדויקת וכבר מזמן שבשוק הצעיר יותר הולכת ורווחת ההבנה כי מגורים קבועים בשכירות הם לא מילה גסה. גם רשויות התכנון הממשלתיות מבינות את המגמה הזו ומקדמות עוד ועוד פרויקטים של שכירות מפוקחת במסגרת מיזמים כמו ׳׳דירה להשכיר׳׳ ודומיהם.

אז בואו נדבר קודם כל על השלב הראשון – ההון העצמי. אם אין לכם אותו, לא תהיה לכם ברירה מלבד שכירות. אם יש לכם אותו, תעלה השאלה מה כדאי.

תחשבו לרגע מחוץ לקופסא. ברשותכם חצי מיליון שקלים שיכולים לאפשר לכם לרכוש דירה באמצעות תשלום משכנתא בגובה 4,000 ש״ח, תלוי במחיר הדירה. או שיש לכם אפשרות להשקיע את ההון העצמי בשוק ההון במסלול המניב 10% תשואה בשנה ולפעמים גם יותר. במצב כזה יצא שהרווחתם מההון העצמי 50,000 ש״ח, בעוד שהשכירות עלתה 48,000 ש״ח.

הדוגמה שלעיל אינה בהכרח מייצגת, אך עשויה לספק כיוון חשיבה מקורי כאשר בידיכם הון עצמי המיועד לדירה וביכולתכם להגדיל את ההון העצמי מבלי ׳לקבור׳ אותו ברכישת דירה שספק אם תשפר את מצבכם התזרימי דרמטית.

שיקולי נוחות אל מול שיקולים פיננסיים:

כיום רוב בתי האב בישראל מחזיקים בבעלות על דירה, אך חשוב לזכור שרובם המוחץ רכש את הנכס בתקופות בהם המחירים היו נגישים יותר.

רכישת דירה למגורים אינה נובעת רק משיקולים פיננסיים. רבים מעדיפים לרכוש בית אפילו במחיר גבוהה בכדי שתהיה להם קרקע יציבה תחת רגליהם. לא רוצים לעבור דירה כל כמה שנים, ומעדיפים את האפשרות להשקיע בביתם מבלי לעשות חשבון אותו עשו כשהתגוררו בדירה שכורה שלא הייתה בבעלותם.

אז נכון, להתגורר בבית בבעלותכם זו איכות חיים. אתם יכולים לשפץ, ואולי גם להרחיב אם יש זכויות, ואתם יכולים לעשות כאוות נפשכם בנכס וישנם לא מעט אנשים שתחושת הבעלות חשובה להם.

אבל צריך לדעת גם את המחיר הכלכלי של זה בתקופה בה מחירי הדירות מאמירים ורכישת נכס פירושה הכבדה לא פרופורציונלית על התזרים החודשי, בעוד שכספכם יוכל להניב אחוזים גבוהים יותר באפיקי השקעה אחרים.

ההשוואה:

אז הגענו לרגע כולכם חיכיתם לו: ההשוואה בין הבחירה לרכוש דירה לבין הבחירה לשכור דירה. הנתונים שמוצגים לכם אינם מוחלטים ואין בהם המלצת השקעה כזו או אחרת, אך יש בהם כדי לתת אינדיקציה כאשר אתם נמצאים בפרשת דרכים וברצונכם לדעת באיזו חלופה לבחור.

רכישת דירה: תארו לעצמכם שרכשתם דירה בשני מיליון שקלים וברשותכם היו 800,000 ש״ח הון עצמי. כלומר, היה עליכם לקחת משכנתא בגובה 1.2 מיליון שקלים בפריסה ל-25 שנה ובהחזר חודשי של כ-5,800 ש״ח. לאחר 25 שנה, שילמתם סך 1,740,000 ש״ח. כלומר, 540,000 ש״ח שולמו בגין הריבית על המשכנתא (ריבית בגובה 3.2%).

וכעת לחישוב התשואה: בהנחה שמחיר הדירה עלה בכל שנה בשיעור של 1%, אתם מחזיקים בבעלותכם בדירה בשווי של כ-2.5 מיליון ש״ח. בניכוי עלות ריבית המשכנתא בסך 540,000 ש״ח, ההון העצמי בידיכם הוא 1,960,000 ש״ח.

לסיכום, ברכישת דירה, ההון העצמי שהיה ברשותכם בסך 800,000 ש״ח, גדל ב-1,160,000 ש״ח.

שכירות דירה: במקום לרכוש דירה, בחרתם להשקיע את ההון העצמי שברשותכם במסלול השקעה סולידי המניב תשואה של 6% לשנה. במקביל, החלטתם לשכור דירה ל-25 שנה במחיר של 5,000 ש״ח לחודש כאשר בכל שנה סכום השכירות עולה ב-1%.

וכעת לחישוב התשואה: הכסף שהשקעתם בתשואה של 6% בשנה, כפול 25 שנה, יצמח ל-2,000,000 ש״ח כאשר בכל אותה התקופה הכסף היה נזיל וזמין עבורכם.

לסיכום, בשכירת דירה, ההון העצמי שהיה ברשותכם בסך 800,000 ש״ח, גדל ב-1,200,000 ש״ח.

שימו לב שהנתונים שהוצגו לכם עשויים להשתנות משמעותית במצב בו הריבית עולה, מה שיקפיץ את עלות המשכנתא, או בהוצאות שונות הנלוות לרכישת דירה. כלומר, אין בחישוב זה לקבוע למקרה שלכם, אלא עליכם להתייעץ עם מומחה שינתח עבורכם את הנתונים שבידכם ויוכל לקבוע מה כדאי עבורכם.

לסיכום:

לשאלה שפתחה את שורות אלו, אין תשובה חד משמעית. כאשר אתם עומדים בפני שאלה כזו, עליכם לקחת את כל הנתונים האפשריים בחשבון. ממחיר הדירה, ההוצאות הנלוות, גובה הריבית ואפילו הוצאות תחזוקת נכס המוטלות על המשכיר במקרה של דירה שכורה ומוטלות עליכם במקרה בו הדירה בבעלותכם.

אם ברצונכם לקבל ייעוץ בנושא, כמו גם בנושאים נוספים בתחום המקרקעין, פנו עוד היום למשרד עורכי הדין שלנו, דקר, פקס, לוי ושות', בעל סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נדל"ן ומקרקעין בישראל. אם יש לכם שאלות נוספות, עמיתיי ואני נשמח לעזור. צרו קשר:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה