דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

האם מעסיקים חייבים להעניק שי לחג לעובדים בחל״ת עקב הקורונה?

Michael Decker

התפרצות נגיף הקורונה הובילה להוצאת מאות אלפי עובדים במשק הישראלי לחופשה ללא תשלום (חל״ת), רגע לפני חג הפסח. כעת רבים תוהים לגבי זכויותיהם במצב שנוצר, ובכלל זה קבלת שי לחג. במאמר זה נציג עבורכם את המצב המשפטי בנושא.

משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב וירושלים, מתמחה בדיני עבודה. למשרדנו ניסיון רב בייצוג עובדים ומעסיקים במגוון סוגיות הנוגעות ליחסי עבודה, בפני כל הערכאות המשפטיות.

נגיף הקורונה יוצר מצב משפטי חדש בעניין יחסי עבודה

בשבועות האחרונים מצוי המשק הישראלי בתקופה שמעולם לא ראינו כדוגמתה. ההתפשטות המהירה של נגיף הקורונה מעלה צורך לנקוט באמצעי זהירות חסרי תקדים כדי לשמור על בריאות הציבור. כתוצאה מכך הממשלה קובעת הגבלות חירום על הפעילות במרחב הציבורי. הדבר הביא לצמצומים בפעילותם של עסקים רבים, שנאלצו להוציא רבים מעובדיהם לחופשה ללא תשלום (חל״ת). מאות אלפי ישראלים עובדים ישראלים מצאו עצמם במצב של אבטלה, מספר שבועות לפני חג הפסח. 

מצב חדש זה מעלה שאלות שונות בנוגע לזכויותיהם של העובדים שהוצאו לחל״ת. לאור הסמיכות לחג הפסח, רבים מהם אינם יודעים האם הם זכאים לקבל שי לחג, שכן באופן רשמי הם אינם מוגדרים כעובדים, שעה שהם מצויים בחל״ת. אך המצב מורכב יותר ונוצר מעין ״תחום אפור״. זאת משום שכפי שכבר הסברנו במאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו, העובדים שהוצאו לחל״ת עקב משבר הקורונה ומעוניינים בדמי אבטלה נדרשים לחתום על הצהרה כי למיטב ידיעתם, בכוונת המעסיק להשיבם לעבודה בהמשך. ומכאן שנוצר סוג חדש של מובטלים זמניים, מכורח הנסיבות הייחודיות.

שי לחג לעובדים בחל״ת עקב הקורונהמתי קיימת חובה להעניק לעובדים שי לחג?

מקומות עבודה רבים בישראל מעניקים לעובדיהם שי לחג. מדובר בתעשיה המגלגלת מיליארדי שקלים בשנה, ומיליוני עובדים בישראל מקבלים מתנות, לרוב פעמיים בשנה (בחגי תשרי ובפסח). המתנות לחג מגוונות וכוללות תווי קניה, מוצרי חשמל, מוצרים לבית, חבילות טיפוח וכיו״ב. יש לציין כי בגין מתנות לחג, בין אם הן מגיעות בצורת כסף ובין אם בצורת מוצרים בעלי שווי כספי, מנוכה מס הכנסה. לפיכך, אף שאין תקרה קבועה לגובה הסכום, הוא מוגבל במקומות רבים. עם זאת, ניתן לראות כי בחברות המובילות במשק הישראלי המתנות מגיעות לשווי של אלפי שקלים.

חשוב לדעת כי הסוגיה של שי לחג אינה מוסדרת במלואה בחוקי העבודה בישראל, לפחות באופן שמחייב הענקתו לכל העובדים השכירים במשק. קיימים צווים ונהלים שמחייבים זאת לגבי סקטורים מסוימים, למשל הוראות בתקנון שירות המדינה בנושא. כמו כן, במקומות עבודה רבים שי לחג מוענק מכוח הסכמי עבודה (אישיים או קיבוציים) או מתוך נוהג אשר השתרש במקום העבודה במשך השנים. בבית הדין הארצי לעבודה נקבע כי על אף השימוש במילים כגון ״שי״ או ״מתנות״, בפועל מדובר בסוג של תוספת תשלום / הטבה לעובד. בתוך כך, עמד בית הדין על החשיבות במניעת אפליית עובדים בעת חלוקת שי לחג, והענקתו באופן שווה לכל העובדים. 

האם יש חובה להעניק שי לחג לעובדים בחל״ת עקב הקורונה?

בעת יציאה לחל״ת יחסי העבודה לא מתנתקים, אלא נכנסים לתקופת השעיה. לאור כך שאין הנחיות גורפות בחוק לעניין שי לחג, שאלת החובה להעניקו תלויה, בין היתר, בהסכמות הספציפיות בין המעסיקים ובין העובדים. ניתן לומר, בזהירות המתבקשת, כי ככלל בעת תקופה ממושכת של חופשה ללא תשלום (חל"ת) אין למעסיקים חובה להעניק לעובדים שי לחג. עדיין, עשויה לקום חובה כזו מכוח חוזה העבודה בין הצדדים, או צווים ונהלים לגבי סקטורים מסוימים, ולעתים אף מכוח מנהג. לאור הנסיבות החדשות, שטרם נדונו עד כה בפסיקה, נדרש לבחון כל מקרה לגופו, על מנת להכריע האם קיימת חובה להעניק שי לחג לעובדים בחל״ת עקב הקורונה, ומוטב להיוועץ על כך עם עורך דין מומחה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

אם יש לכם שאלות משפטיות בנוגע ליחסי עבודה והמצב החדש שנובע ממשבר הקורונה, נשמע לעזור. משרדנו מתמחה בדיני עבודה ומספק מענה משפטי מקיף לעובדים ומעסיקים. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה