דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רכישת מפלגה בישראל (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

בעת כתיבת שורות אלו (תחילת 2021) ישראל מתקרבת למערכת בחירות חדשה. כמו בכל נקודה בהיסטוריה של ישראל, אזרחים רבים מרגישים שהם היו עושים עבודה טובה מחברי הכנסת הנוכחית – אבל אין להם זמן ואו יכולת להקים מפלגה חדשה מהיסוד לפני הבחירות. לא כולם מודעים לכך שקיימת אפשרות של רכישת מפלגה בישראל, כחלופה לרישום מפלגה.

קיימים יתרונות רבים לרכישת "מפלגת מדף", בייחוד במקרים של הקדמת מועד הבחירות לכנסת. מדובר בדרך האולטימטיבית להצליח להספיק להשתתף בבחירות כמפלגה עצמאית. גם משיקולים של מימון מפלגות קיימים יתרונות רבים לרכישת מפלגה קיימת. במאמר זה נסביר בהרחבה על הדרכים המשפטיות לעשות זאת.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני בחירות ומשפט מנהלי. למשרד ניסיון מקצועי בסיוע בהקמת מפלגות ורישומן. המשרד מעניק מענה ייעוץ משפטי וסיוע בנושא רישום מפלגות, הקמת עמותות הפועלות במקביל או בשיתוף עם מפלגות, ובטיפול בנושא מול רשם המפלגות, רשם העמותות והערכאות המשפטיות השונות.

רכישת מפלגה בישראל

מדוע (ומתי) כדאי לרכוש מפלגה בישראל?

מה משותף למפלגת הימין החדש, מפלגת הגמלאים, מפלגת נעם והרב אמנון יצחק? התשובה היא כי כולם לקחו חלק בהקמת מפלגות, תוך עשיית שימוש באופציה של רכישת מפלגה בישראל. במקום להקים מפלגה מאפס, הם רכשו מפלגה קיימת, והגישו מועמדות לכנסת באמצעותה. לא כולם מודעים לקיומה של אפשרות זו, ועוד פחות מכך יודעים עד כמה התופעה של רכישת מפלגות בישראל נפוצה. 

התהליך של רישום מפלגה בישראל נעשה בהתאם לחוק המפלגות ותקנות המפלגות. בין היתר, נדרשים חיבור תקנון, השגת חתימות של 100 מייסדים לפחות והגשת בקשה לרישום בפני רשם המפלגות. גם כאשר ניתן אישור עקרוני להקמת המפלגה, נפתח חלון זמנים של 3 חודשים להגשת התנגדויות לרישום, ורק לאחר מכן המפלגה אכן תירשם באופן רשמי. פרוצדורות אלה לוקחות זמן. 

קיימת בעיה משמעותית כאשר מפלגה שטרם נרשמה מעוניינת להשתתף בבחירות הקרובות. בהתאם לחוק הבחירות לכנסת מתאפשר למפלגות להגיש רשימת מועמדים עד 47 יום לפני מועד הבחירות לכנסת. כידוע, הקדמת הבחירות לכנסת אינה מהווה מאורע חריג בפוליטיקה הישראלית. למעשה, ההפך הוא הנכון, ונדיר שהבחירות מתקיימות במועד המתוכנן. על מנת לפתור את הבעיה המשפטית שנוצרת כתוצאה מכך, ולאפשר למי שחפץ בכך להתמודד בבחירות גם אם לא הספיק להקים מפלגה, החוק מאפשר רכישת מפלגה קיימת. 

סיבה נוספת להשתמש במפלגות מדף היא מימון לפי חוק מימון מפלגות. מפלגות זכאיות למימון הוצאותיהן בתקופת הבחירות וכן מימון של פעילותן לאחר הבחירות. הצורך במימון רלוונטי בייחוד במקרים בהם סיעה פרשה מתוך מפלגה קיימת, ואז אין באפשרותה לקבל מימון ללא קיומה של מפלגה עצמאית.

איך רוכשים מפלגה בפועל?

בישראל קיימות ״מפלגות מדף״. הכוונה למפלגות אשר סיימו את הליכי הרישום בעבר ונותרו רשומות. הן נותרו רשומות ולא ביקשו להסירן מפנקס המפלגות, בין אם לצורך התמודדות אפשרית עתידית, ובין אם לשם שימור המפלגה עבור אחרים שירצו להתמודד. בהליך פשוט יחסית מבחינה משפטית, ניתן לבצע רכישה של המפלגה, לעדכן את פרטי המפלגה העדכניים בפנקס ולהגיש רשימת מועמדים לכנסת באמצעותן.

מה עוד חשוב לדעת בנושא רכישת מפלגה בישראל?

ראשית, חשוב לדעת כי במימוש האופציה של רכישת מפלגה בישראל, לא קונים את האידאולוגיה שבה החזיקה המפלגה שנרכשה. מה שרוכשים הוא המסגרת המשפטית של המפלגה. כלומר, ייתכנו בהחלט מקרים בהם נרכשה מפלגה אשר הוגשה באמצעותה רשימת מועמדים לכנסת המייצגים את הצד השמאלי של המפה הפוליטית, לצורך הקמת מפלגת ימין. וכך גם להיפך.

כמו כן, אף שהפרוצדורה לצורך רכישת מפלגה אינה מורכבת במיוחד, חשוב שהיא תיעשה תוך היכרות עם החוקים השונים ובהתאם להם. בין השירותים אשר מציע משרדנו, אנו נותנים ייעוץ משפטי ומסייעים בכל הנדרש מבחינה משפטית לצורך הקמת מפלגה בישראל או רכישת מפלגה בישראל. בין היתר, אנו מסייעים באיתור מפלגה, טיפול בפרוצדורות לצורך עדכון פרטים, הגשת מועמדות לכנסת וכיו״ב. 

רכישת מפלגה בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט מינהלי 

לכל שאלה נוספת וסיוע בנושא רישום מפלגה ורכישת מפלגות בישראל, תוכלו לפנות לעורך דין מומחה למשפט מינהלי ממשרד עורכי הדין שלנו. משרדנו מנוסה ובקיא בתחום דיני הבחירות ורישום מפלגות לכנסת, ומסייע בכל הנדרש לצורך כך. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה