דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רישום עסק חברתי בישראל

Joshua Pex
Joshua Pex

מאמר זה עוסק ברישום עסק חברתי. המונחים "עסק חברתי" או "יוזמה חברתית" משמשים במדינות שונות בעולם לתיאור חברה שטובת הציבור היא המטרה העיקרית שלה, או אחת המטרות העיקריות. אלא שלעסק חברתי, בניגוד לארגון צדקה, חל"צ או מלכ"ר, יש גם פעילות עסקית המחוללת הכנסות, ואינה תלויה בתרומות או במענקים ממשלתיים.

בישראל, רישומן של ישויות משפטיות שונות נעשה בתוך מחלקות שונות של משרד המשפטים. עסק חברתי בישראל יכול לבחור להירשם כחברה בעירבון מוגבל ברשם החברות, או כעמותה, שהיא ארגון ללא כוונות רווח.

רישום עסק חברתי

סדרת מאמרים זו

משרדי עורכי הדין שלנו מתמחים בכמה תחומים משפטיים, ביניהם דיני העמותות, הנמצאים בסמכותה של רשות התאגידים. ברשימת המאמרים שפרסמנו על ארגונים ללא כוונות רווח, נכללים כמה מקורות מידע מועילים על חוק העמותות.

האם חברה רגילה בישראל יכולה לעסוק בפעילות צדקה?

חברה בע"מ מן המניין בישראל עלולה להתקשות בפעילות צדקה, וזאת מפני שחברה נדרשת להתמקד בראש ובראשונה בייצור רווח עבור בעלי המניות. חברה כזאת אינה יכולה לקחת חלק בפעולות שאינן רווחיות, שכן בעלי מניות המתנגדים לפועלה הפילנתרופי של חברה עלולים לעורר בעיות לחברה. אם ברצונכם להקים ישות משפטית למטרות פעילות ללא כוונות רווח, חברה רגילה לא תתאים לכם.

חברה לתועלת הציבור

האפיק המתאים לפעילות חברתית של חברה אשר עדיין אמורה לקבל רווח – ישות משפטית הנקראת חברה לתועלת הציבור (חל"צ). זוהי חברה בע"מ שיש לה בעלי מניות מצד אחד, ומאפיינים של עמותה מצד שני. לבעלי המניות יש יותר שליטה על החל"צ מלחברי עמותה, אך היא עדיין נחשבת לחברה ללא כוונות רווח. חל"צ היא כמו עמותה; אפשר, למשל, לבקש לקבל הכרה על ידי רשויות המס בישראל כך שכל מי שיתרום לחברה יקבל בתום שנת הכספים 35 אחוזים מהסכום שתרמו.

תהליך הרישום של עסק חברתי בישראל

תהליך רישום חל"צ מחייב מינוי של בעלי מניות שהם בעליו של העסק החברתי. לצורך הרישום נדרשים לפחות שני בעלי מניות. יש לשלם דמי רישום לרשם החברות (816 ₪ נכון ל-2018) והחברה תצטרך לאמץ את התקנון הסטנדרטי שעליו ממליצה המדינה, או לנסח תקנון משלה. הליך הרישום נמשך 45 יום – יותר מאשר בעמותה.

פנו אלינו

אם יש לכם שאלות על רישום עסק חברתי, או בכל נושא אחר הקשור לחברות ללא כוונות רווח, אל תהססו לפנות אלינו.

עו"ד יהושע פקס מתמחה בחוק העמותות וישמח לספק סיוע משפטי.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה