Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילות הספרדים בהונגריה – איך לקבל אזרחות ספרדית או פורטוגלית?

Joshua Pex

רותי ויגודסקי

אנו נעזרנו בשרותי משרד עו"ד כהן, דקר, פקס וברוש, לתרגום תעודות לגרמנית ולקבלת אפוסטיל. עובד המשרד סשה טיפל בבקשתנו באדיבות ובמסירות. תעודה אחרונה נמסרה בזמן סגר הקורונה. סשה עשה מאמץ עילאי על מנת שנוכל לקבלה בזמן ועל זאת אנו מודים לו. רותי ואמנון ויגודסקי

קהילות הספרדים בהונגריה הגיעו להונגריה במאה ה-16. בתקופה זו הייתה הונגריה ארץ מרחבית וקוסמופוליטית, שבה התקיימו 3 דתות שונות וזרמים דתיים לרוב. בתוך המדינה הגדולה התנהלו יחסי שיוויון ואחווה שהתבטאו באוטונומיה דתית וחופש בתחום המסחר. משום כך הייתה הונגריה צומת דרכים חשוב ליהודייה שתפסו מקום של כבוד והערכה הן בתחום הדתי והן בתחום הכלכלי חברתי.

יהודים הונגרים ממוצא אשכנזי רשאים לקבל דרכון פורטוגלי!

מהם יתרונות הדרכון הפורטוגלי?

  • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
  • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
  • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
  • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
  • הקמת עסק ו/או נדל"ן במדינות אירופה.

קהילות הספרדים בהונגריה

קהילות הספרדים בהונגריה

גירוש ספרד התרחש בקיץ 1492, מיד עם סיומה של הרְקוֹנְקִיסְטָה (כיבושה הנוצרי של ספרד) הספרדית מידי שלטון האֵמירים המוסלמים בגרנדה. החלטת הגירוש התקבלה בידי מלך ומלכת ספרד המאוחדת פרננדו ואיזבלה שראו את היהודים כגַיִס חמישי עבור המוסלמים וכאומה בוגדנית ועוינת לשלטון הנוצרי.

כתוצאה מההגליה היהודית המסיבית מספרד, הגיעו כתשעים אלף יהודים לחיות בטורקיה ובארצות הבלקן השונות, שבזמן זה היו חלק מהאימפריה העותמנית שעמדה באמצע דרכה להפוך למעצמה הגדולה באירופה ובמזרח התיכון. בשנת 1526 התקדם הצבא העותמני לעבר מרכז אירופה והצליח להשתלט על רוב שטחי האימפריה ההונגרית הגדולה. בשל כך, הגיעו יהודים ספרדים רבים מרחבי הבלקן וטורקיה לאורך השנים לחיות ולנהל מסחר בהונגריה המוסלמית. שם נהנו מחופש דתי וסובלנות חברתית.

התיישבות הספרדים בהונגריה

עם הגעתם התיישבו היהודים הספרדים בערי בּוּדָה, פֵּשְט, אוֹבּוּדָה וטוֹלְנָה. בין בתי הכנסת הספרדיים שהוקמו בערים הנזכרות, עמד אפילו בית כנסת סורי אחד בעיר בודה. על פי רשימות משלמי המס הטורקיות מאותן השנים, עמדו מספר היהודים הספרדים בערים ההונגריות על למעלה מ- 600 נפשות. האוכלוסייה היהודית ספרדית בהונגריה שמרה על קשרים עם אחֵיה מהבלקן, ולא פעם קראה להם לשלוח רבנים ומורים משכילים אשר עמדו בראש הנהגת הקהילה בהונגריה כמו אפרים הכהן, רבי שמחה כהן שהגיע מבלגרד והיה ידוע גם בהיותו מדען ורבנים נוספים. (הרבנים היו גם ממוצא ספרדי וגם אשכנזי, זאת על מנת לכבד את הקהילה ההונגרית המקומית, אך עם מינויים חויבו להיות בעלי שיוך לימודי ספרדי אלא אם הוכיחו בקיאות מספקת)

המפורסם שבין הרבנים בקהילות ספרד בהונגריה היה רבי צבי הירש אשכנזי, שקיבל את הכהונה אודות ללימודיו שהתקיימו בסלוניקי תחת רבי אליהו קוֹבוֹ בשיטת הלימוד הספרדית, שהייתה מפורסמת ומוערצת על יהדות אשכנז. שיטה זו דרשה חקר על קוצו של יו"ד בכתובים. על אף הערצתם של היהודים ההונגרים האשכנזים ללימוד הספרדי, התלוננו על היחס הספרדי המתנשא, שמתעקש לכפות את מרות המסורת הספרדית עליהם ומסרב לקבל את מנהגיהם.

כיבושה הנוצרי של הונגריה בידי בית הֲבְּסְבּוּרְג האוסטרי בשנת 1699, הביא לסיום יישוב קהילות הספרדים בהונגריה לאחר 150 שנים של שגשוג. כאוס המלחמה גרר בעקבותיו פרעות וחרמים שהגיעו מצד השלטון הנוצרי, החדש והעוין. ובשל כך התפרקה הקהילה הספרדית והתפזרה בין חלקי הונגריה ונבלעה בין הקהילות האשכנזיות המקומיות.

יהודים ספרדים במשרות בכירות בהונגריה

מרטין קוֹתָה – בן למשפחת קוֹתַס הספרדית. אומן בארמונם של מלכי הונגריה מַתִיאַש ובִּיאַטְרִיקְס אשר העניקו לו מקום מכובד לצידם בזכות עבודותיו האומנותיות (כנראה בציור). בנוסף היה בנקאי וסוחר מכובד בעיר בודה אשר ברשותו היו עסקי מסחר חשובים עם העיר ונציה. התנצר.

אימרֵה זֶרֶנְסֵס – בן למשפחת סֶנְיוֹר הספרדית. קרוב משפחתו של אברהם סניור שהיה אחד מיועציו של המלך פרננדו הספרדי בעת גירוש ספרד. היה יועץ פיננסי בבית המלוכה ההונגרי. התנצר לאחר שהכיר אישה מקומית והתחתן איתה.

אברהם אַלְבּוֹחֵר – יהודי ספרדי אשר היה אחד מאנשי הכספים הדומיננטיים בעיר בלגרד. בהיותו בעל הון וקשרים עם אצילים מקומיים, ניהל עסקאות מסחריות גדולות עם האציל ההונגרי פֶרֶנְץ רַקוֹצִי השני שהיה גם נסיך חבל הארץ טרנסילבניה.

מאמרים אינפורמטיביים נוספים על קהילות ספרד במדינות השונות

  1. הקהילה הפורטוגלית בצפון גרמניה
  2. ראשית ההתיישבות הספרדית בקרואטיה
  3. יישוב הספרדים ופועלם בסוריה
  4. קהל הספרדים בתוניסיה
  5. גולי ספרד באלג'יריה

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת מאמר זה וכן מאמרים נוספים על גולי ספרד ופורטוגל בפזורה.

צרו קשר עם עורכי דין לקבלת אזרחות פורטוגל

משרדנו מתמחה בעזרה בקבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי המגורשים. במידה וברשותכם עדויות לכך שאתם נמנים בין הזכאים לקבלת דרכון פורטוגלי, נשמח לבצע בדיקת זכאות חינמית מידית עבורכם בטלפונים הבאים: 03-3724722 או 055-9781688

התקשרו כדי לקבוע פגישה עם עורך דין בתל אביב או בירושלים.

קהילות הספרדים בהונגריה

: 03-3724722

        055-9781688

 : [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top