דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פתיחת תיק חיים משותפים כאשר בני זוג זרים טרם התגרשו

Joshua Pex

מה ניתן לעשות כאשר בני זוג זרים המבקשים להסדיר מעמד בישראל באמצעות קשר זוגי עם ישראלי/ת, אבל היו נשואים במדינת מוצאם ולא התגרשו? אין ספק כי סיטואציה בה בן זוג זר מנסה להסדיר את מעמדו בישראל, עקב קשר זוגי עם ישראלי, אולם עודנו נשוי לאדם אחר במדינת מוצאו, עלולה להקשות על הסדרת מעמד חוקי בישראל. מצב כזה לעתים אף עלול להפוך את הסדרת המעמד בישראל לבלתי אפשרי עבור בני זוג זרים טרם התגרשו. על מנת להבין לעומק איך להימנע מכך, עורך דין יהושע פקס, מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו, יציג עבורכם להלן הסבר מורחב בנושא.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מעניק ללקוחותיו שירותי ייצוג ומענה משפטי מקיפים. למשרדנו ניסיון רב בהסדרת מעמדם החוקי של זוגות בישראל, לרבות במקרים מסובכים מבחינה משפטית של בני זוג זרים שהיו נשואים בעבר אך טרם התגרשו.

הסדרת מעמד בישראל כאשר בני זוג זרים טרם התגרשו

קשרי נישואים קודמים – בעיה משפטית לצורך הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל

קושי שבו נתקלים לא מעט זוגות בעת הליכי הסדרת מעמד בישראל, עולה כאשר בני הזוג הזרים נישאו בעבר אך טרם התגרשו. הדבר משפיע על הסדרת מעמדם בישראל. התופעה נפוצה מאוד לגבי בני זוג שהגיעו לישראל מהפיליפינים, כפי שהסברנו בהרחבה במאמר ספציפי בנושא. זאת לאור כך שהפיליפינים היא מדינה נוצרית קתולית שהחוקה שלה אינה מאפשרת לזוגות נשואים להתגרש. מלבד הפיליפינים, קיימות מדינות נוספות שבהן גירושין עשויים להיות סבוכים מבחינה משפטית. כך גם קיימים מצבים בהם בני הזוג הזרים חשופים לסיכון כתוצאה מחזרתם למדינת מוצאם, על מנת להסדיר את גירושיהם, דוגמת מקרים של מבקשי מקלט בישראל אשר הגישו בקשה להכרה כפליטים על פי האמנה.

מדוע פעולות לצורך התרת הנישואים הן קריטיות לצורך הסדרת מעמד בני הזוג הזרים?

מובן כי כל עוד בני הזוג הזרים יהיו רשומים כנשואים במדינת מוצאם, הם לא יוכלו להינשא בשנית לבן / בת הזוג אזרחי ישראל. כפועל יוצא, הם לא יוכלו להסדיר את מעמדם בישראל לפי המסלול החל על זוגות נשואים. המסלול הפתוח בפניהם יהא זה שחל על ידועים בציבור. סך כל שלבי הנוהל פרוסים על פני כ-7 שנים (וזאת ביחס לכ-5 שנים במקרה של זוגות נשואים). השלב הראשון בהליך הוא פתיחת התיק במשרד הפנים. במהלכו נדרשת התייצבות של בני הזוג, והם נדרשים להציג מסמכים שונים ולהשיב על שאלות הנוגעות לרקע שלהם. 

במקרים בהם מסמכי בני הזוג הזרים מעידים על כך שהם עדיין נשואים, הנוהל קובע כי יהא עליהם להוכיח כי עשו כל שביכולתם על מנת להתיר את נישואיהם במדינת מוצאם. לצורך כך אף עשויה להינתן לבני הזוג הזרים אשרה (ויזה) שתאפשר להם לצאת למדינת מוצאם כדי לטפל בנושא, ואז לחזור לישראל. ככלל, הצהרה של בני הזוג על פעולותיהם לא תוכל להספיק כהוכחה. יהא עליהם להציג מסמכים מקוריים ומהימנים שיוכיחו את פעולותיהם המשפטיות והצורך לצאת את ישראל ולחזור. 

בתי המשפט עומדים על פעולות לפי הנוהל

בית הדין לעררים בתל אביב דן בערר של בן זוג מטורקיה, שלו ילד משותף מקשר זוגי בישראל. עם זאת, התברר לנציגי משרד הפנים כי הוא עדיין רשום כנשוי בטורקיה, ואף יש לו ילדים מנישואים אלה. ערעורו על סירוב משרד הפנים להסדרת מעמדו נדחה, בין היתר, משום שלא הוכח כי הוא פעל להתרת נישואיו בטורקיה. בית הדין הסיק מכך כי לא ניתן ללמוד על כך שמרכז חייו של בן הזוג בישראל משמעותי יותר מקשרי המשפחה שרקם לפני כן בטורקיה.

במקרה אחר שהגיע אל בית המשפט לעניינים מינהליים, נדחתה עתירה של זוג שבקשתו להסדרת מעמד סורבה, בין היתר בשל הצגת תעודת גירושין מזויפת של בת הזוג מהפיליפינים. למותר לציין, אפוא, כי בית המשפט והרשויות יראו בחומרה מקרים של הצגת מסמכים שאינם מהימנים, והבקשה להסדרת מעמד עלולה להידחות מטעם זה בלבד. פסקי הדין הנ״ל מלמדים על החשיבות שבביצוע פעולות כנות לביטול רישום הנישואים מעבר לים ועל הוכחת כוונה אמיתית לקיים קשר זוגי בישראל. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה להגירה לישראל

לסיכום מאמר זה, על בני זוג זרים הרשומים כנשואים במדינת מוצאם לפעול לשינוי המצב, או לכל הפחות להוכיח כי הם עשו ופועלים ככל יכולתם להתיר את קשר הנישואים במדינת מוצאם. עשויים להתעורר קשיים משפטיים שונים בהקשר זה, אולם חשוב מאוד לפעול כדין. אם הנכם נתקלים בקשיים בנושא, או זקוקים לייעוץ ומענה לשאלות משפטיות, נשמח לסייע. משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה והסדרת מעמד בישראל, ומנוסה בטיפול בעניינם של בני זוג זרים אשר טרם התגרשו.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה