דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עליית קטין ללא הורים

Joshua Pex

רובנו שמענו על צעירים שעלו לישראל ללא משפחתם בעודם קטינים, אם דרך תוכנית נעל"ה של משרד החינוך או באופן עצמאי. צעירים אלו מתמודדים עם קשיי שפה והתאקלמות, לצד הקושי בחיים במדינה זרה ללא משפחה ומעטפת חברתית. בשל סיבות אלו, משרד העלייה והקליטה מקנה לנערים עולים קטינים זכויות רבות שמטרתן לאפשר התאקלמות מהירה ופשוטה יותר בארץ.

המאמר הבא יסביר על עליית קטין לישראל ללא הורים – מיהו עולה קטין, מה מעמדו המשפטי ומהן הזכויות המגיעות לו. בנוסף, נסביר כיצד יוכל לקבל זכויות אלו אם לא דרש אותן עד כה.

עליית קטין לישראל ללא הורים

מיהו עולה קטין?

משרד העלייה והקליטה מגדיר עולה קטין כמי שעונה על אחד משני הקריטריונים הבאים:

  1. הקטין עלה לישראל לא לפני גיל 14 ולומד בפנימייה בשנה הראשונה לעלייתו לישראל. על הקטין לשהות במסגרת זו עד לפחות גיל 17, מבלי שהוריו יעלו לישראל בזמן זה.
  2. הקטין עלה לישראל בין גילאי 14 ל-17 וקיבל ויזת "עולה" מרשות האוכלוסין וההגירה.

מעבר לכך, העלייה לישראל כקטין דורשת אישור מהורה או אפוטרופוס, כאשר קטין במשמורת משותפת של הורים גרושים יהיה חייב בהצגת אישור משני ההורים. במצבים מסוימים, יהיה על הקטין להציג קיומה של מעטפת תמיכה בישראל.

העומדים בקריטריונים עשויים להיות ילדים להורה או הורים ישראלים שקיבלו אזרחות ישראלית על פי החוק ומעולם לא חיו בישראל, או צאצאים לבן משפחה יהודי על פי הגדרת חוק השבות.

מהן הזכויות המגיעות לעליית קטין ללא הורים?

משרד העלייה והקליטה מעניק שלל זכויות לעולים בכלל ולעולים קטינים בפרט. עם זאת, זכויות אלו עשויות להשתנות בהתאם לתוכנית דרכה עלה הקטין או הסיטואציה בה הוא נמצא. באופן כללי משרד העלייה והקליטה מעניק לכל עולה קטין סל קליטה, תוכנית ללימודי עברית, סיוע במציאת תעסוקה, סיוע בפיתוח יזמות עסקית, ליווי וסיוע בזמן השירות הצבאי, מימון או סבסוד של שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה בארץ והבטחת הכנסה לתקופה מסוימת.

כפי שציינו, הזכאות לתנאים אלו משתנה ותלויה במצבו של העולה ועל כן כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל אשר יוכל לייעץ לגבי הזכאות האינדיבידואלית של הפונה.

סיוע וליווי משפטי לעולים קטינים

עליית קטין לישראל לבדו אינו תהליך פשוט, בעיקר כאשר לעולה אין משפחה בישראל. עלייה דורשת תהליך התאקלמות ארוך וסיוע רב של הקהילה ומשרד העלייה והקליטה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני הגירה כדי להבטיח כי הקטין מממש את כל הזכויות המגיעות לו על פי חוק, וזאת כדי לאפשר לו את הליווי הטוב ביותר בשנותיו הראשונות בישראל.

במאמר זה הסברנו מיהו עולה קטין ומהן הזכויות המגיעות לו. למידע נוסף בנוגע לזכויות המגיעות לכם וייעוץ פרטני בנושא, נשמח לעמוד לרשותכם. משרדנו בירושלים ותל אביב מתמחים בדיני הגירה לישראל ובעלי ניסיון עם מגוון לקוחות עולים קטינים. ניתן ליצור איתנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת המייל המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה