Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

באילו סוגי עבודות עובדים זרים יכולים לעבוד בישראל?

Michael Decker
Michael Decker

Dan Kash

טיפול מהיר ויעיל בבקשות שהגשתי כל זאת תוך סבר פנים יפות ואוירה נעימה.

עובדים זרים בישראל פועלים במגוון סוגי עבודות וענפי תעסוקה. לצד ענפי תעשייה כגון בניין, חקלאות, מסעדנות ומלונאות, ענף עובדי הסיעוד בישראל מורכב בעיקר מעובדים זרים. כך גם מגיעים לישראל לא מעט עובדים מומחים, לאור רקע ייחודי שיש להם בתחום מסוים. חשוב לדעת כי קיימים חוקים ונהלים שונים החלים על עובדים בתחומים שונים. במאמר זה נדגים זאת דרך מספר ענפים מרכזיים בהם מועסקים בישראל עובדים זרים.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ובדיני הגירה לישראל. המשרד מעניק מענה משפטי מקיף ומקצועי בתחום לעובדים זרים ומעסיקים, במגוון תחומים. המשרד מציע מגוון שירותים משפטיים, הכוללים, בין היתר, טיפול בבקשות להסדרת אשרות עבודה לעובדים זרים; ייצוג מול הרשויות השונות ובתי המשפט; וייעוץ וליווי משפטיים לעובדים זרים ומעסיקים לאורך תקופת ההעסקה בישראל.

סוגי עבודות - עובדים זרים בישראל

באילו ענפי עבודה ובאילו סוגי עבודות יכולים עובדים זרים בישראל לעבוד?

כפי שהסברנו לעיל, ניתן למצוא עובדים זרים במגוון ענפים במשק הישראלי. החוק בישראל אינו מגביל באופן גורף את תחומי התעסוקה של עובדים זרים. עם זאת, בלא מעט ענפים ניתנת עדיפות לעובדים ישראלים, או שנקבעות מכסות לכמות העובדים הזרים שיכולה להגיע לעבוד בענף או מקצוע מסים. בנוסף, יש חוקים ייחודיים לפי תחומי עיסוק שונים, אשר חשוב שהעוסקים והמעסיקים בתחום יכירו. להלן נפרט בהרחבה על מספר תחומים וענפים, וסוגי עבודות מרכזיים אשר עובדים זרים מגיעים לישראל על מנת לעבוד בהן.

ענף הסיעוד

בעוד שענפי תעסוקה אחרים משלבים בין עובדים ישראלים לבין עובדים זרים, ענף עובדי הסיעוד כולל כיום רוב משמעותי של עובדים זרים. בהתאם, נקבעו לא מעט כללים ייחודיים עבור העובדים בענף זה. דוגמה בולטת היא הסוגיה של סיום יחסי עבודה במקרים של מות המטופלים הסיעודיים או העברתם לאשפוז קבע במוסד רפואי. סוגיה זו הינה ייחודית לענף הסיעוד, והיא מצריכה התייחסות בדמות פיצויי פיטורים לעובדים במקרים אלה ומתן אפשרות לקבלת היתר לעבודה אצל מטופלים אחרים. סוגיה מרכזית נוספת היא הסוגיה של תשלום שעות נוספות במקרים של מגורים בבית המטופלים, אשר על הבעיות המשפטיות אשר עשויות להיווצר לגביה תוכלו לקרוא כאן

קיים מחסור משמעותי של עובדי סיעוד זרים בישראל, ביחס לביקוש הרב בקרב מטופלים סיעודיים ובני משפחותיהם. במהלך השנים נמצאו מספר פתרונות משפטיים לצורך כך, כאשר הבולט שבהם הוא האפשרות להגיש בקשה להארכת היתר עבודת עובדי סיעוד עם אותם מטופלים מטעמים הומניטריים. כמו כן, בתקופת הקורונה, אשר בה נוצר קושי משמעותי ביותר בהזמנת עובדי סיעוד חדשים לישראל, נחקק חוק מיוחד המאפשר הארכת אשרת העובדים הזרים. על חוק זה הסברנו בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתרנו.

ענף המלונאות

ענף נוסף בו ניתן למצוא כמות משמעותית של עובדים זרים הוא ענף המלונאות. תחום העיסוק העיקרי אשר במסגרתו מועסקים עובדים ועובדות זרים הוא חדרנות. לעבודות חדרנות קיים ביקוש רב בישראל, לאור מספר בתי המלון הגבוה. על מנת לתת מענה לביקוש רב זה, הוחלט לאפשר לבעלי ומנהלי בתי מלון בישראל לבקש הזמנת עובדי ועובדות חדרנות זרים. ואולם, משרד התיירות קבע קריטריונים נוקשים ומכסות של מספר עובדים מקסימלי בענף. בהתאם, התהליך לצורך הנפקת ויזת עבודה בענף זה אינו פשוט. אמנם ניתן להגיש כיום את הבקשה להזמנת העובדים באופן מקוון, אך יש לעמוד בלא מעט תנאי סף לצורך אישורה. 

לצד עובדי ועובדות חדרנות זרים, קיימים מקצועות נוספים בענף המלונאות אשר במסגרתם מועסקים עובדים זרים. בין המקצועות הללו נכללים מעסים (מסאז׳יסטים), שפים, צוותי בידור ועוד. לעיתים ניתן להזמין עובדים במקצועות אלה בתור עובדים מומחים. במקרים אחרים, ניתן להזמין עובדים זרים אשר כבר שוהים בארץ וברשותם היתר עבודה, במסגרת פרוצדורה של רישומם כעובדים בענף המלונאות. גם כאן, ניתן להגיש בקשה באופן מקוון לצורך כך. לקריאה נוספת על ענף המלונאות, ראו מאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

תחום המומחים הזרים

תחום המומחים הזרים מאגד בתוכו למעשה ענפי תעסוקה רבים. לא פעם חברות, מוסדות לימוד אקדמיים ואף משרדי ממשלה, נדרשים להזמין מומחים זרים הניחנים בידע ובכישורים ייחודיים. תחום המומחים נבדל ממקרים אחרים שבהם נדרש להזמין עובדים זרים בכך שלרוב מגיעים במסגרתו עובדים לצורך ביצוע פרויקטים מסוימים, ולא לעבודה ממושכת. לכן, נקבעו בחוק ויזות בעלות אורכים שונים עבור עובדים מומחים. 

קיימות ויזות קצרות טווח, אשר אורכן הוא בין חודש ל-90 יום, באופן מצטבר או רצוף. לצד זאת, קיימים עובדים זרים המגיעים כמנהלים בחברות זרות הפועלות בישראל, או עובדים בחברות הייטק וסייבר. על הוויזות השונות לעובדים מומחים והדרכים לקבלן תוכלו לקרוא בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתרנו.

יהלומנים זרים

תעשיית היהלומים בישראל היא תעשייה משגשגת, ולאור כך מגיעים לישראל לא פעם יהלומנים זרים. לצורך הזמנתם, נדרשת הגשת בקשה מיוחדת וקבלת היתר להעסקתם מהמפקח על ענף היהלומים במשרד הכלכלה. במסגרת הבקשה יש להוכיח, בין היתר, את מומחיותם של היהלומנים הזרים אשר מעוניינים להזמין לישראל ואת הניסיון המקצועי שלהם. 

מאפיין ייחודי של הזמנת יהלומנים זרים לישראל, בשונה מעובדים בענפים אחרים, הוא הפטור המוענק למעסיקים והחברות המזמינים אותם מהבטחת תנאים סוציאליים שונים (דוגמת מגורים). זאת משום שמדובר בדרך כלל באנשים אמידים אשר אינם זקוקים לתנאים אלה לצורך שהייתם בישראל. עם זאת, על מנת להבין במדויק מה התנאים שיש לדאוג להם עבור יהלומנים זרים בכל מקרה ומקרה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה והגירה לישראל. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ולתחום העובדים הזרים

במאמר זה הסברנו על סוגי עבודות וענפי עיסוק בולטים עבור עובדים זרים בישראל, והדגמנו כיצד קיימים היבטים משפטיים ייחודיים בהעסקה של עובדים בתחומים אלה ואחרים. לכל שאלה נוספת בנושא, תוכלו ליצור קשר עם משרד עורכי הדין שלנו. עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ישמח להעניק לכם מענה משפטי מקיף, המבוסס על ניסיון והיכרות עם תחום העובדים הזרים מהשטח. ניתן ליצור קשר עם משרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top