דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נישואים אזרחיים בבולגריה

Oded Germanov
Oded Germanov

החלטתם להתחתן? החצי השני מבולגריה? מזל טוב! אבל רגע, האם זרים יכולים להינשא בנישואים אזרחיים בבולגריה?

התשובה הפשוטה היא: כן! זרים רבים מהאיחוד האירופי וגם ממדינות אחרות, מקבלים אזרחות בולגרית על בסיס נישואים. יחד עם זאת, נמליץ להמתין עם ההזמנות לחתונה ועם קביעת התאריך. מי שאינם אזרחים בולגרים, נדרשים להמציא מסמכים שונים ולעמוד בתנאי החוק כדי להגשים את חלום הנישואים.

חתונה בבולגריה אכן עשויה להיות חלום שהתגשם: נופים כפריים ציוריים, חופים יפיפיים שניתן לערוך בהם חתונות ושלל אפשרויות נוספות. כל זאת, בעלויות מזעריות בהשוואה למקומות אחרים בעולם.

יהיה זה חבל אם ענייני מסמכים או סוגיות משפטיות יעמדו ביניכם לבין האפשרות להינשא בבולגריה. אנו ממליצים בחום להסתייע במשרד עורכי דין מנוסה, שמתמחה בהלכים אלו. משרדנו ישמח לסייע לזוגות הטריים בכל ההליכים הנדרשים.

נישואים אזרחיים בבולגריה

מידע כללי על נישואים אזרחיים בבולגריה

הנישואים היחידים המוכרים בבולגריה הם נישואים אזרחיים. לטקסי נישואים דתיים אין מעמד חוקי בבולגריה, וניתן לערוך אותם רק אחרי השלמת ההליך האזרחי.

נישואים בבולגריה אפשריים רק אם בני הזוג מציגים כוונה לחיות במדינה כתושבים. עדות לכך יכולה להיות הסכם שכירות או רכישה של דירת מגורים, חברה רשומה בבולגריה, הסכם עבודה או אינדיקציה אחרת שלפחות אחד מבני הזוג יכול להציג. אותה הוכחה יכולה להיות שימושית גם בהגשת הבקשה לתושבות. משרדנו יכול לסייע בהשגת המסמכים הנדרשים.

גיל הנישואים החוקי בבולגריה הוא 18. רק בית המשפט המקומי יכול לאשר נישואים מתחת לגיל 18, ובקשה מסוג זה ניתן להגיש מגיל 16. כמו כן, על פ החוק הבולגרי, רק זוגות הטרוסקסואליים יכולים להינשא בבולגריה, כך שנישואים חד מיניים הם אינם חוקיים במדינה. נושא זה עומד במרכז דיון ציבורי בחברה ובפוליטיקה הבולגרית.

מרבית המדינות מכירות בנישואים האזרחיים בבולגריה, אך אנו ממליצים לוודא זאת עם רשויות המדינה הרלוונטית. חלק מהמדינות דורשות על תעודת הנישואים אישור אפוסטיל, הניתן על ידי משרד החוץ הבולגרי.

נישואים בבולגריה – התהליך המעשי

פרק זה יעסוק בנישואים בבולגריה כאשר אחד מבני הזוג הוא אזרח זר, מאחת ממדינות האיחוד האירופי או ממדינה אחרת.

לאחר השלמת תהליך נישואים חוקי בבולגריה, ניתן להגיש בקשה לאזרחות בולגרית, על בסיס שלוש שנות נישואים ותושבות בבולגריה.

כתוצאה מחוקים חדשים יחסית (2009), הנישואים בבולגריה הפכו מורכבים יותר משהיו בעבר. החוק הנוכחי מחייב הערכה רפואית לפני הרישום לנישואים בעירייה המקומית. כמו כן הרשויות יכולות לדחות בקשות על בסיס מצב נפשי או פסיכיאטרי.

המסמכים הדרושים משני בני הזוג לצורך נישואים אזרחיים

* יש לציין כי אזרחים זרים שהינם תושבי בולגריה, יצטרכו להצהיר בפני קונסול בשגרירות מדינתם בבולגריה, שאין כל מניעה חוקית עבורם להינשא בבולגריה. הצהרה זו כוללת פרטים על שני בני הזוג. בהמשך להצהרה, השגרירות עשויה להפיק אישור על היעדר מניעה להינשא.

אם אחד מבני הזוג איננו תושב בולגריה, את האישור יש להפיק במדינת המוצא, עם אישור נוטריון וחותמת אפוסטיל.

כל מסמך הכתוב בשפה שאיננה בולגרית, יש לתרגם על ידי גורם מאושר, ולאמת באישור אפוסטיל במשרד החוץ הבולגרי.

  • אישורים רפואיים: האישורים הרפואיים הנדרשים לטובת נישואים אזרחיים בבולגריה, תקפים למשך 30 יום ממועד הנפקתם. הם מורכבים ממספר בדיקות, בעיקר בדיקות דם לשלילת מחלות מין מדבקות, מוטציות גנטיות ומחלות מסכנות חיים, הערכה פסיכיאטרית ובדיקה לשלילת שחפת.

למרות שהבדיקות כוללות מספר שלבים, הן חלק מהליך סטנדרטי המתבצע בבולגריה לפני הנישואים וניתן להשלים אותן כמעט בכל מרפאה בבולגריה.

  • הצהרת מודעות: שני בני הזוג מצהירים כי הם מודעים באופן הדדי לתוצאות הבדיקות הרפואיות. כלומר, מכירים את התוצאות האחד של השניה.

מסמכים נוספים שיכולים להידרש:

  • מי שטרם מלאו להם 18, ידרשו להציג מסמך מבית המשפט המקומי המתיר להם להינשא.
  • אם מי מבני הזוג היה נשוי בעבר, יש להציג תעודת גירושין או תעודת פטירה, במקרה שבו מדובר באלמן/ה.

אזרחים זרים ידרשו להמציא את המסמכים הדרושים להם במדינות המוצא שלהם. יחול עליהם אותו כלל החל על יתר המסמכים הזרים: הם כפופים לתרגום נוטריוני לבולגרית ולקבלת אישור אפוסטיל בבולגריה.

  • הוכחת תשלום: קבלה בגין התשלום על הבקשה לנישואים אזרחיים.

כאשר המסמכים הנ"ל מוכנים, הזוג המאושר יכול להגיש בקשה לנישואים אזרחיים בעירייה המקומית. הרשות המקומית הנכונה נקבעת על פי הכתובת הרשמית של האזרח או התושב הבולגרי.

** יש להגיש את הבקשה לפחות 30 יום לפני טקס הנישואים האזרחי.

היום הגדול הגיע! יום החתונה בבולגריה כבר כאן

אם כל המסמכים הוגשו על פי חוק, והבקשה אושרה, תוכלו להינשא.

כל שנותר הוא להגיע לחתונה עם המסמכים המאומתים, תעודות זיהוי, שני עדים (שיכולים להיות בולגרים או זרים) וכמובן מנהל המעמד האזרחי, פקיד המדינה שאחראי על הטקס.

ברכות!

חשוב לציין שקבלת תושבות בולגרית על בסיס נישואים, ומאוחר יותר גם אזרחות בולגרית, היא אחת הדרכים המהירות ביותר שקיימות. אולם, נישואים פיקטיביים או ניסיון "לעגל פינות" בתהליך, הם עבירה חמורה על החוק שעלולה לעלות במאסר בפועל.

משרד עורכי הדין שלנו מלווה את שני הצדדים לאורך כל התהליך כדי לוודא שלא נעשות טעויות בדרך. כל שגיאה עלולה לסכן את התהליך כולו, גם אם נעשתה בתום לב ולא בכוונה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה