Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מחיקת נקודות תעבורה – מדריך משפטי מפי עורך דין מומחה לדיני תעבורה

Moti Orange
Moti Orange

Hacohen Liel

פניתי לעו״ד יהושע פקס, קיבלתי מענה מהיר ביותר. כשהגעתי לצורך ביצוע השירות, הביצוע היה מיידי ואדיב תוך הסבר. ממליצה לכל מי שמעוניין בעבודה מהירה, עניינית ויעילה לפנות לעו״ד פקס.

כיצד ניתן לבקש מחיקת נקודות תעבורה? בישראל מונהגת שיטת נקודות, לפיה נערך סיווג של עבירות תנועה, ומוטלות נקודות בגין ביצוע עבירות אלה. אף שהנקודות ככלל נמחקות לאחר תקופות התיישנות, צבירתן עלולה להוביל לסנקציות שונות, לרבות פסילת רישיון. מחיקה או המרה של נקודות תעבורה עשויה להתאפשר באמצעות בקשת ביטול או המרה של דוחות או אישומים נגד נהגים, או כאשר הליכים משפטיים נגדם מסתיימים בזיכוי. במאמר זה יסביר על כך עורך דין מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו, המתמחה בייצוג נהגים בהליכים מנהליים ומשפטיים.

קיבלתם בדואר דוח בגין עבירת תנועה, הכולל נקודות תעבורה? הדבר עלול לסכן את רישיון הנהיגה שלכם

במדינת ישראל, בה מתבצעות עבירות תנועה רבות מדי יום, הרשויות מתקשות בביצוע אכיפה יעילה של כל אחת ואחת מן העבירות. בהתאם, הונהגה בישראל שיטת ניקוד בגין עבירות תנועה. השיטה פועלת כך שנרשמות לחובת נהגים נקודות בגובה שמשתנה לפי סוג העבירות שביצעו, וכמות העבירות. נקודות אלה מצטברות, והחל מגובה מסוים הן עלולות להוביל לסנקציות שונות, לרבות פסילת רישיון הנהיגה. בהתאם, אם קיבלתם דוח תנועה הכולל נקודות, דרך הפעולה הנכונה היא בפירוש לא להתעלם מהדוח ולהמשיך בשגרת חייכם. מנגד, תשלום הקנס שנקבע לתשלום במסגרת הדוח יוביל בהכרח לצבירת אותן נקודות, ולכן זו לא בהכרח דרך הפעולה הנכונה עבורכם. לא פעם קורה שניתנים דוחות בשל טעויות, או שהדוחות כוללים שגיאות שונות. כמו כן, במקרים רבים ניתן לבטל את דוח התנועה או להמירו באזהרה, באופן שימנע צבירת נקודות לחובתכם. להלן נסביר על כך בהרחבה.

מחיקת נקודות תעבורה

כיצד מתבצע דירוג העבירות?

רבים מכירים את שיטת הניקוד, אך לא יודעים מה משמעות הניקוד שנצבר לחובתם. שיטה זו נקבעה בהתאם לתקנות התעבורה. נקודות יכולות להצטבר בעקבות דוחות שניתנו על-ידי שוטרי משטרת התנועה במהלך פעילויות אכיפה שונות, וכן בעקבות תיעוד של עבירות לכאורה שביצעו נהגים, למשל באמצעות מצלמות מהירות או מצלמות רמזור. ככלל, עבירות שנחשבות כקלות יחסית מבחינת דרגת חומרתן יובילו לצבירת נקודות תעבורה בודדות. על נהגים שצברו בין 0-10 נקודות לא מוטלות סנקציות כלשהן, ונקודות אלה מתיישנות ונמחקות בתוך שנתיים. זאת בכפוף לכך שאותם נהגים לא ביצעו עבירות תעבורה נוספות.

ואולם, נהגים שצברו בין 12-22 נקודות יחויבו בביצוע קורס נהיגה מונעת בסיסי על מנת למחוק את הנקודות שנצברו לחובתם. תקופת ההתיישנות בגין עד 20 נקודות היא עדיין שנתיים, אך כאשר נצברו מעל 22 נקודות, תקופת ההתיישנות עולה ל-4 שנים. מי שנצברו לחובתם בין 24-34 נקודות יחויבו לעבור קורס נהיגה מונעת ייעודי. קורס זה נרחב יותר מבחינת התכנים שבו, וכולל פירוט אודות שיטת הניקוד, מהירות הנסיעה, הפעלת שיקול דעת בזמן הנהיגה וכדומה. חשוב לציין כי הן בקורס נהיגה מונעת בסיסי והן בקורס נהיגה מונעת ייעודי קיימת חובה לעבור מבחן כתנאי להחזקת רישיון נהיגה לאחר מכן.

כאן מגיע החלק המורכב יותר של נקודות התעבורה. על נהגים שנצברו לחובתם 36 נקודות תוטל פסילת רישיון למשך 3 חודשים. לאחר מכן, יהיה עליהם לעבור מבחן תיאורטי כתנאי לקבלת רישיונם בחזרה. צבירת מעל 36 נקודות ועד 72 נקודות תוביל לפסילת רישיון למשך 9 חודשים, ולאחריה ייאלצו הנהגים לעבור הן מבחן תיאורטי והן מבחן מעשי על מנת לקבל את רישיונם בחזרה. מעבר לכך, הם יחויבו בבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מטבע הדברים, מדובר בסנקציה משמעותית מאוד, אשר לא פעם עלולה אף לפגוע בפרנסתם של מי שזקוקים לרישיון רכב על מנת לעבוד או על מנת להגיע למקום עבודתם.

במקרים רבים ביטול או מחיקת נקודות תעבורה הוא דבר אפשרי!

כפי שציינו לעיל, לא פעם הדוח נשלח לבית הנהגים כהודעת תשלום, לעיתים בעיכוב של זמן ממושך ממועד ביצוע העבירה הנטענת. רבים ייטו לשלם את הדוח על מנת להימנע מחיכוכים עם הרשויות. חשוב לדעת כי תשלום הדוח כמוהו כהודאה בביצוע העבירה, ומשמעות הדבר היא כי לא ניתן יהיה להימנע מצבירת נקודות בגינה. לא פעם ניתן לבקש ביטול של הדוח, באמצעות הגשת בקשה שבה יפורטו הנימוקים שמצדיקים זאת. כך גם בקשה להישפט בגין העבירה במקום לשלם את הדוח, עשויה להוביל לזיכוי מוחלט, או המרת העבירה המיוחסת לנהגים לעבירה פחותה בחומרתה בעקבות דין ודברים עם התביעה.

גם כאשר מדובר בעבירה אשר מראש מוגש כתב אישום בגין ביצועה ונפתח הליך משפטי, לא פעם ניתן להגיע להסדר טיעון מול התביעה, אשר במסגרתה יודו הנהגים בביצוע עבירה פחות חמורה, הכוללת צבירה של פחות נקודות. כך גם לא פעם ניתן לבקש המרה של האישום באזהרה, וזאת במיוחד במקרים בהם מדובר בנהגים ותיקים, ללא כל עבירות תעבורה או עם עבירות זניחות יחסית. יש להדגיש כי כל מקרה משתנה על פי נסיבותיו, וכי במקרים רבים סיוע של עורך דין מומחה לדיני תעבורה יוכל להוביל לביטול העבירה המיוחסת לכם ומחיקת נקודות תעבורה, או להפחתה משמעותית בנקודות שייצברו לחובתכם.

מחיקת נקודות תעבורה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה

לסיכום, מחיקת נקודות תעבורה אפשרית בהחלט במקרים רבים. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל ייעוץ או סיוע, עורך דין מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו ישמח לספק עבורכם מענה משפטי מקיף. למשרדנו ניסיון מקצועי רב ומוכח בטיפול במגוון הליכים מנהליים ומשפטיים בתחום התעבורה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top