דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

האם מהגרים גרמנים מחוץ לגרמניה וצאצאיהם זכאים לאזרחות גרמנית? (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

ברחבי העולם חיים כיום מהגרים גרמנים רבים וצאצאי מהגרים יהודים שמוצאם מגרמניה, שאזרחותם נשללה על-ידי השלטון הנאצי. רבים מהם זכאים לקבלת אזרחות גרמנית ודרכון גרמני, בכפוף לעמידה בתנאי הזכאות שנקבעו בחוק האזרחות הגרמני. שינויים שנערכו בחוק בשנים האחרונות מרחיבים את קשת הזכאים, ומחילים את הזכאות לאזרחות גם לצאצאים של הזכאים. להלן יסביר על הנושא עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לגרמניה.

 האם מהגרים גרמנים עשויים להיות זכאים לחידוש אזרחותם?

רבות כבר נאמר על תהליכי הגלובליזציה המאפיינים את העולם המודרני בעשורים האחרונים. במסגרת תהליכים אלה, חלה מגמת הגירה נרחבת של אזרחי מדינות שונות ממדינה אחת לאחרת. ואולם, תהליכים אלה לא החלו בעשורים האחרונים. גם לפני כ-100 שנים התרחשו גלי הגירה נרחבים ממדינות שונות. אחד מגלי ההגירה המוכרים ביותר היה של הגירת מהגרים מארצות אירופה אל יבשת אמריקה הצפונית – ארה״ב וקנדה. שאלה משפטית מעניינת העולה בהקשר זה, ואשר מקבלת משנה תוקף מבחינת המשמעויות שלה בשנים האחרונות, נוגעת באופן ספציפי למהגרים יהודים מגרמניה וצאצאיהם, ולגורל אזרחותם הקודמת.

כידוע, עליית השלטון הנאצי הובילה לשלילה נרחבת של אזרחותם של יהודי גרמניה. בהתאם, עולה השאלה האם מי שהיגרו מגרמניה במהלך תקופת השלטון הנאצי, או אף עוד קודם לכן, זכאים כיום לקבלת אזרחות גרמנית מכוח תהליך התאזרחות (naturalization). משרדנו, העוסק רבות בתחום ההגירה לגרמניה, קיבל מספר רב של פניות בנושא מאז שינוי חוק האזרחות בגרמניה לאחרונה. בהתאם, בחרנו לייחד את מאמר זה לדיון בנושא, ולהלן נסביר על החוק העדכני בנוגע לזכות ההתאזרחות של יהודי גרמניה וצאצאיהם והמצב המשפטי לגבי מהגרים גרמנים בהקשר זה.

מהגרים גרמנים

מה קובע החוק בנושא?

בעקבות תיקון משנת 2021, חוק האזרחות הגרמנית במתכונתו העדכנית הרחיב באופן משמעותי את רשימת הזכאים לאזרחות גרמנית באמצעות הליך התאזרחות. החוק חל על יהודי גרמניה שאזרחותם נשללה בשנות ה-30 וה-40 עקב חוקי הגזע, וכן על צאצאיהם (לרבות ילדים, נכדים ונינים). ההערכות מדברות על כ-3-4 מיליון זכאים פוטנציאליים ברחבי העולם, שיוכלו להתאזרח מכוח זכאותם האישית או על בסיס הקשר הבין-דורי. הסבר מפורט על הנושא תוכלו למצוא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו, העוסק בזכאות לאזרחות גרמנית ועונה על שאלות נפוצות בנושא.

באילו מקרים התיקון החדש לחוק יחול על מהגרים גרמנים וצאצאיהם?

ככלל, החוק החדש אינו מתייחס לאזרחי מדינה מסוימת. מטבע הדברים, קיימת קבוצת אוכלוסיה נכבדת בישראל העומדת בתנאי הזכאות לאזרחות גרמנית מכוח החוק. ואולם, החוק עשוי בהחלט לחול גם על מי שהיגרו מגרמניה אל מדינות אחרות בעקבות עליית השלטון הנאצי, לאחר מלחמת העולם השנייה ואף עוד קודם לכן. כאמור, שלילת האזרחות הגרמנית נעשתה באופן גורף מיהודי גרמניה, והוחלה גם על מי שהיגרו מחוץ לגרמניה קודם לכן. ככל שמדובר במי שאזרחותם נשללה על רקע עליית השלטון הנאצי וחוקי הגזע שהונהגו בגרמניה, התיקון החדש לחוק צפוי לחול עליהם ועל צאצאיהם. להבדיל מכך, סביר להניח שהתיקון לחוק לא יחול על מי שוויתרו על אזרחותם, או שזו נשללה מסיבות אחרות. חשוב להדגיש כי כל מקרה נבחן על פי נסיבותיו. בהתאם, ועל מנת לבחון את זכאותכם או את זכאות קרוביכם במקרים פרטניים, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לגרמניה, שיידע להעניק לכם מענה המבוסס על ניסיונו המקצועי והיכרותו עם החוק.

זכאות של מהגרים גרמנים וצאצאיהם לאזרחות גרמנית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לגרמניה

במאמר זה פירטנו על שאלת התחולה של התיקון לחוק האזרחות הגרמני לגבי מהגרים גרמנים יהודים שעזבו את גרמניה בעקבות עליית השלטון הנאצי, או אף עוד קודם לכן. כמו כן, הסברנו על הזכאות של צאצאי מהגרים גרמנים לקבלת דרכון גרמני, מכוח זכאות קרוביהם. לכל שאלה פרטנית או צורך בייעוץ או בסיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לגרמניה ובעל ניסיון מקצועי רב בליווי בהליכי בקשות אזרחות גרמנית, עבור מבקשים מישראל ומכל רחבי העולם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה