דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יציאה מישראל ואישור ועדת חריגים בעקבות הגבלות הקורונה – עדכון לחודש פברואר 2021

Joshua Pex

מגיפת הקורונה מסרבת לעזוב את חיינו. עקב המשך התפשטות הנגיף בעולם, יציאה מישראל כפופה כעת, ככלל, לאישור ועדת חריגים. לאור פניות רבות שהגיעו בנושא למשרדנו, העוסק באופן שוטף בענייני הגירה לישראל ומחוצה לה, הכנו עבורכם הסבר על הנדרש מבחינה משפטית לצורך כך. העדכון, שנכתב ביום 24.2.2021, תקף לחודשים פברואר-מרץ 2021. 

בכל שאלה או ייעוץ בנושא כניסה לישראל ויציאה ממנה, תוכלו לפנות למומחי ההגירה ממשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב. גם בתקופה מורכבת זו, משרדנו מסייע ללקוחותיו בטיפול בקבלת אישורי כניסה לישראל ויציאה ממנה, ובייצוגם מול הרשויות והערכאות השונות.

סגירת נתב״ג - יציאה מישראל במהלך סגר הקורונה

יציאה מישראל ואישור ועדת חריגים – מה הוחלט בשלב זה?

נגיף הקורונה שפרץ לחיינו בשנת 2020 לא מפסיק לסבך את שגרת היום יום בישראל ובעולם. לאחרונה דווח כי התגלו בישראל מוטציות שונות של הנגיף, אשר מתפשטות בקצב מהיר ובתפוצה רחבה במיוחד. בעקבות כך, נעשים ניסיונות לצמצם את התפשטות הנגיף והמוטציות. לאחר הצעד הדרמטי של סגירת נמל התעופה בן גוריון (נתב״ג) בחודש ינואר 2021 לטיסות נכנסות ויוצאות, הוקמה ועדת חריגים. אף שנתב״ג נפתח מאז, הוחלט כי הוועדה תמשיך לנפק אישורי כניסה ויציאה מישראל.

משרדנו עוסק באופן שוטף בהגירה לישראל ואל מגוון יעדים בחו״ל. בהתאם, אנו עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות השונות, במטרה לסייע ללקוחותינו ולמצוא עבורם פתרונות גם בתקופה סבוכה זו. אנו מודעים לבלבול הרב שיש בציבור לגבי ההנחיות, המשתנות בתדירות כה גבוהה. בהתאם, חשוב לנו להביא בפניכם את העדכונים המשפטיים כפי שהם ידועים לנו. להלן נסביר מה האפשרויות העומדות בפני מי שצריכים לצאת מישראל בעת הזו.

באילו מקרים יינתן היתר יציאה מישראל על-ידי הוועדה?

על פי ההנחיות העדכניות, יציאה מישראל תהא כרוכה בהגשת בקשה ובאישורה. זאת למעט לגבי אזרחים שאינם אזרחי או תושבי ישראל, מי שמקום מגורם הקבוע הוא בחו״ל או אנשי צוות אוויר (היוצאים כחלק ממילוי תפקידם). בשלב זה תאושר יציאה של מספר מצומצם של טיסות חריגות מדי יום. כמו כן, מתבצעות טיסות חילוץ על-ידי חברות התעופה הישראליות ליעדים נבחרים. מיעדים אלה ניתן יהיה לטוס ליעדים הרלוונטיים בטיסות המשך. למותר לציין כי במקרים בהם הטיסה אושרה, חשוב לוודא מראש מול מדינות היעד האם הדרכון שברשותכם מאפשר כניסה אליהן. 

הגשת הבקשה לאישור ועדת החריגים ליציאה מישראל נעשית באמצעות טופס מקוון. במקרים של אישור הבקשה על-ידי הוועדה, חלה חובה להציג אישור עריכת בדיקת קורונה (PCR) עם תוצאה שלילית, עד 72 שעות לפני הטיסה. זאת למעט לגבי מי שמחזיקים בתעודת מתחסנים או בתעודת מחלימים שניתנה בישראל. כמו כן, הנוסעים יידרשו למלא טופס הצהרה, אותו יש להציג לפני הטיסה. הטופס זמין גם בשפות ערבית ואנגלית. ייתכנו דרישות להצגת מסמכים ואישורים נוספים, בהתאם להנחיות חברות התעופה או מדינות היעד.

אילו נסיבות מאפשרות לצאת מישראל?

אישורים עשויים להינתן לצרכים שונים, כגון צרכים רפואיים, צרכים עסקיים או צרכים אישיים חריגים. למשל, השתתפות באירוע משפחתי של קרובים מדרגה ראשונה. לא מדובר ברשימה סגורה של מקרים. כאשר יש נסיבות חריגות המצריכות יציאה מישראל, ניתן לנסות ולהגיש בקשה חריגה ליציאה מישראל.

כיצד פועלת ועדת החריגים?

ועדת החריגים הוקמה לפי תקנות הקורונה בנושא הגבלת פעילות שדה התעופה וטיסות. בוועדה חברים מנכ״לי משרד התחבורה והבריאות. הגשת הבקשה לוועדה נעשית כאמור באמצעות טופס מקוון. יש לצרף לטופס הבקשה מסמכים המעידים על הנסיבות שבגינן מעוניינים לצאת מישראל. טרם התפרסמו הנחיות לעניין השגה על דחייה של הבקשה. ואולם, בדומה להחלטות אחרות של גורמים שלטוניים, ניתן במקרים המתאימים לעתור על ההחלטה בפני בית המשפט לעניינים מינהליים.

סיוע בבקשות יציאה מישראל – עורך דין מומחה לדיני הגירה

לעיל הסברנו כיצד ניתן לקבל אישור יציאה מישראל דרך ועדת חריגים, נכון לחודשים פברואר-מרץ 2021. חשוב להמשיך לעקוב אחר העדכונים השוטפים, עליהם נמשיך לדווח באתר משרדנו. לשאלות פרטניות ולסיוע בכל עניין, עבורכם או עבור קרובים לכם, ניתן ליצור עמנו קשר. עורך דין ממשרדנו, המנוסה בטיפול בענייני הגירה מחוץ לישראל, ישמח לעמוד לשירותכם. אנו מסייעים ללקוחותינו באופן שוטף בטיפול בבקשות בנושא מול הרשויות בישראל ובמדינות רבות בעולם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה