דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים – מידע משפטי חשוב

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

קבלת טיפול רפואי בסמוך ככל הניתן לאחר תאונת דרכים היא דבר חשוב, לא רק לאור הצורך לאמוד את חומרת הנזק ולדאוג לטפל בכל פציעה או פגיעה שאירעה לקורבנות התאונה, אלא גם על מנת לדאוג לשמירה של ראיות המעידות על קשר בין התאונה ובין הנזק שנגרם להם. כמו כן, הדבר מאפשר למנוע העלאת טענות להקטנת גובה הפיצוי מצד חברות הביטוח. במאמר זה נציג מידע משפטי שנפגעי תאונות דרכים חייבים להכיר, על מנת שיוכלו לתבוע את הפיצוי המקסימלי שמגיע להם על פי חוק.

מדוע כה חשוב לקבל טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים באופן בהול?

אף אחד לא יכול להכין אותנו באמת לאירוע מטלטל כמו תאונת דרכים. אנו מתבשרים על תאונות מחרידות המתרחשות בישראל כמעט מדי יום, צופים בסדרות ובסרטים בהם יש סצינות של התרחשות תאונות דרכים ולעיתים אף מכירים קורבנות תאונות מהמעגלים החברתיים והמשפחתיים הקרובים שלנו. אך עדיין, דבר לא יכול באמת להכין אדם להתמודדות שעליו לעבור לאחר פגיעה מתאונה. מובן כי אין תאונה אחת אשר זהה לאחרת מבחינת חומרת הפציעה, הטראומה הנגרמת לאחר התאונה וכיו״ב. ואולם, המשותף לכל התאונות בהן נגרם לנפגעי התאונה נזק גופני כלשהו, או אף נזק נפשי (כגון חרדה) הוא הצורך לדאוג לקבלת טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים. קיימת חשיבות רבה לא רק לקבלת טיפול רפואי, אלא גם לשמירה של המסמכים המתעדים את הטיפול.

רבים אינם מודעים לחשיבות שמאחורי קבלת טיפול רפואי באופן מיידי ככל הניתן, כמו גם לצורך בשמירת כלל המסמכים הרפואיים. מניסיוננו הרב כעורכי דין המטפלים באופן שוטף בייצוג נפגעי תאונות דרכים, אנו עדים ממקור ראשון למקרים בהם נפגעי תאונה אשר לא פנו לקבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי איבדו בהמשך זכאויות לפיצויים משמעותיים. לכן, במאמר זה היינו רוצים ״להקדים תרופה למכה״ ולעזור לכם להבין מדוע טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים חשוב לא רק לשם דאגה לבריאותכם ושלמות הגוף שלכם, אלא גם חשוב ביותר מבחינה משפטית וביטוחית. או על דרך השלילה – מדוע אי קבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי לאחר תאונה ושמירת התיעוד הרפואי אודות כלל הטיפולים שקיבלתם עלולים למנוע מכם פיצויים העשויים להגיע לסכומים של עשרות או אף מאות אלפי שקלים, ולעיתים אף למעלה מכך.טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים - מידע משפטי חשוב

מה הנושאים הכי דחופים שעל נפגעי תאונות דרכים לטפל בהם לאחר התאונה?

באופן טבעי, אירוע של תאונת דרכים מלווה בתחושות מעורבות של בהלה, חרדה ובלבול. הדבר עלול לא פעם לגרום לנפגעי תאונות לא לדאוג לטפל בכל מה שעליהם לטפל בו לאחר התאונה. בכך נכללים הצורך לתעד את זירת התאונה, בין באופן מצולם ובין אם על-ידי רישום פרטים אודות התאונה (כגון פרטי כלי הרכב, פרטי קשר של המעורבים ועדי ראייה וכל פרט חשוב אחר); הצורך למסור הודעה במשטרת ישראל, אשר קריטית על מנת לקבל אישור משטרה (החשוב, בין היתר, לשם כיסוי הוצאות אשפוז וטיפולים רפואיים של הנפגעים); והצורך לפנות לגורם רפואי לשם קבלת הטיפול המתאים באופן מיידי. הנושא האחרון הוא בעל חשיבות עצומה, שכן לא אחת קורה שגופם של נפגעי תאונה מתמלא באדרנלין לאחר התאונה, באופן שלא מאפשר להם להיות מודעים למלוא הנזקים שאירעו להם. גם אם נדמה לכם שנגרמו לכם רק מכות יבשות וקלות, הפגיעה עלולה בהמשך להתברר כשברים פנימיים או סיבוכים רפואיים אחרים שאינכם מודעים אליהם. רק טיפול רפואי יוכל לאשש מה מצבכם הפיזי והנפשי לאחר התאונה. כפי שנסביר מייד, קיימת לכך גם חשיבות משפטית עצומה.

מה הקשר בין קבלת טיפול רפואי באופן מיידי ככל הניתן לאחר תאונת דרכים לתביעת הפיצויים בגין התאונה?

בראש ובראשונה, קבלת טיפול רפואי מייד לאחר התאונה תוכל להוות הוכחה לכך שקיים קשר סיבתי בין אירוע התאונה ובין הנזקים שנגרמו לכם. מי שיגיעו לבית החולים רק כעבור מספר ימים או שבועות, עלולים להסתכן בכך שהדבר לא יהווה הוכחה טובה מספיק לכך שהנזקים שעליהם הם מתלוננים הם אכן נזקים שנגרמו בעקבות התאונה. מעבר לכך, במקרים רבים של תביעות פיצויים נגד חברת הביטוח של בעלי פוליסות ביטוח חובה, עולה הצורך למנות מומחה רפואי שיכריע בשאלת חומרת הנזקים. במקרים אלה, התיעוד הרפואי נדרש באופן מיוחד כתנאי למינוי המומחה. בנוסף לכל הנ״ל, חברות הביטוח עשויות לא פעם לנסות ולהעלות טענות שיסייעו להן להפחית מגובה הפיצוי שיהיה עליהן לשלם. אחת מאותן טענות היא טענה לפיה נפגעי התאונה לא פעלו כנדרש להקטנת הנזק שנגרם להם. במקרים בהם נפגעי התאונה לא פנו לקבלת טיפול רפואי באופן מיידי, חברת הביטוח עשויה לטעון כי עליה לשלם לנפגעים פיצויים בסך נמוך יותר, שכן הנפגעים יכלו למזער את הנזקים ולא עשו זאת (ולכן, הדבר מפחית מאחריות חברת הביטוח). במילים פשוטות: אי פנייה לקבלת טיפול רפואי בסמוך לאחר תאונת דרכים עשויה להקטין את גובה הפיצויים שתקבלו בסופו של יום מחברת הביטוח.

מדוע חשוב לדאוג לאיסוף ושמירת כלל התיעוד הרפואי אודות התאונה?

תביעות פיצויים בגין תאונת דרכים (לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים או לפי פקודת הנזיקין) הן תביעות העלולות להיות סבוכות וממושכות. לעיתים תביעות אלה מתנהלות במשך מספר שנים. המסמכים המתעדים את הטיפולים הרפואיים שקיבלתם מהווים ראיות קריטיות בהן נעשה שימוש במהלך ניהול התביעה. עורך הדין שייצג אתכם בתביעה יזדקק לכלל המסמכים לצורך ניהול מיטבי של התביעה. מעבר לכך, גם אתם עשויים להידרש להציג את המסמכים בשלבים שונים של ההליך, למשל בעת תביעות להכרה בנכות בביטוח הלאומי, או במסגרת הליכי ביניים לקבלת מקדמה על חשבון הפיצויים (תשלום תכוף) תוך כדי ניהול התביעה. מסיבה זו, חשוב לאסוף ולשמור את כלל המסמכים המתעדים את הטיפול הרפואי שקיבלתם, ואף לדאוג ליצירת העתקים נאמנים למקור של המסמכים הקריטיים ביותר.

טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין וייצוג נפגעי תאונות דרכים

לעיל הסברנו מדוע קבלת טיפול רפואי מוקדם ככל הניתן לאחר תאונת דרכים ושמירת כלל המסמכים המתעדים את הטיפולים הרפואיים שקיבלתם, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה משפטית וביטוחית. אם יש לכם כל שאלה או צורך בסיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם לכל עניין. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין וייצוג נפגעי תאונות דרכים בתביעות פיצויים ותביעות נכות מול כלל הערכאות המשפטיות, חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי. ליצירת קשר וקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה