Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת דרכים – מקדמה על חשבון פיצויים (תשלום תכוף)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

שאדי שעבאן

שירות יעיל מהיר וסופר מקצועי , סופר מרוצה מהשירות שקיבלתי וכמובן מהתוצאה הסופית. ברכות ! מגיע לכם .

באילו מקרים נפגעי תאונת דרכים יכולים לקבל מקדמה על חשבון פיצויים אשר צפויים להיפסק לטובתם בעתיד? על מנת למנוע מצב שבו נפגעי תאונות אינם מצליחים לעמוד בתשלומי ההוצאות עבור צרכים קיומיים אלה, נקבע בחוק פתרון בשם תשלום תכוף. מדובר בתשלום הניתן בתור מקדמה על חשבון פיצויים עתידיים לנפגעי תאונת דרכים.

תביעות בגין נזקי תאונות דרכים עשויות לא פעם להתנהל במשך שנים רבות. בתקופה זו נפגעי תאונות מוצאים עצמם לא פעם ללא יכולת לכלכל את עצמם. קיימים בחוק פתרונות למצב זה, אשר נועדו למנוע מנפגעי תאונות דרכים להישאר ללא מענה, פתרונות כגון תשלום תכוף (כמקדמה) ועוד. לצערנו, לא תמיד נפגעי תאונות דרכים מודעים לכך. במאמר זה תסביר על פתרונות אלה עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובייצוג נפגעי תאונות דרכים. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין ממשרדנו מלווים את לקוחותיהם לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניקים מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

מדוע הוא ניתן תשלום תכוף?

ריבוי התביעות בנושא תאונת דרכים, עיכובים של חברות הביטוח במתן התשלומים המגיעים לנפגעי תאונות וגורמים נוספים, מובילים לכך שעלול לחלוף זמן רב (לעיתים מספר שנים) עד שנפגעי תאונות יקבלו את מלוא הפיצויים המגיעים להם. במשך כל אותה תקופה הם ייאלצו להתמודד עם הוצאות שאין ביכולתם לכסות – הוצאות רפואיות, הפסדי השתכרות, סיוע של מטפלים ועוד.

התשלום התכוף נועד לסייע לנפגעי תאונות חסרי אמצעים לשאת בהוצאות אלו עוד לפני שקיבלו את סכום הפיצויים המלא. משרדנו עוסק בייצוג נפגעי תאונות דרכים באופן שוטף, וסייע ללקוחות רבים לקבל תשלום תכוף במהלך הליכי תביעת פיצויים עבורם. להלן נפרט מניסיוננו על האופן שבו פועל התהליך.

מה קובע החוק?

בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים נקבע מנגנון מיוחד, המאפשר לנפגעי תאונה לקבל פיצוי כספי עבור הוצאות שוטפות הנדרשות לקיום צרכים רפואיים, צרכי סיעוד וצרכי מחיה בסיסיים של הנפגעים ובני משפחותיהם. החוק קובע כי על נפגעי תאונות דרכים לפנות ראשית לחברת הביטוח, ולבקש ממנה את התשלום. אם בתוך 60 יום החברה תימנע ממתן התשלום התכוף, ניתן יהיה לפנות לבית המשפט בבקשה לחייב את החברה לשלם. הבקשה לתשלום תכוף תוגש לבית המשפט שבו מתנהלת התביעה העיקרית או לבית משפט השלום. חברת הביטוח תוכל להשיב לבקשה בתוך 30 יום. לאחר חלוף המועד לקבלת תשובתה יתקיים דיון בנושא, ובית המשפט יקבע האם לפסוק תשלום תכוף ובאיזה גובה.מקדמה על חשבון פיצויים לנפגעי תאונת דרכים (תשלום תכוף)

האם תשלום תכוף הוא במקום פיצויים שייפסקו או בנוסף להם?

כפי שהובהר לעיל, תשלום תכוף מהווה מקדמה על חשבון פיצויים לנפגעי תאונת דרכים. בהתאם לכך, כל סכום שייפסק בתור תשלום תכוף יקוזז מסכום הפיצוי הסופי. כך לדוגמה, אם בסוף הליך יפסקו לטובת התובע 500 אלף ש״ח, והתשלום התכוף ששולם לו מסתכם ב-100 אלף ש״ח, כספי הפיצוי שישולמו בתוך ההליך יהיו בסך 400 אלף ש״ח. עם זאת, יש להבהיר כי תשלום תכוף אינו צפוי להפחית את גובה הפיצוי, שכן זה נקבע בהתאם לחומרת הנזק.

מה עוד יש לדעת בנושא?

חשוב להדגיש כי במידה וטרם הוגשה תביעת פיצויים ונפסק על תשלום תכוף, החוק קובע כי יהיה על הנתבע להגיש תביעת פיצויים לאחר מכן. אי הגשה של תביעת פיצויים תוביל להפסקת תשלומי המקדמה. כמו כן, על נפגעי תאונת דרכים הזכאים לתשלום מקדמה על חשבון פיצויים לדעת כי באפשרותם לבקש להגדיל או להקטין את הסכומים תוך כדי ניהול ההליכים. למשל, אם ההוצאות הרפואיות או הוצאות הסיעוד עבורם עולות, באפשרותם לפנות לבית המשפט ולבקש להגדיל בהתאם את גובה התשלום התכוף. בהקשר זה יצוין כי חשוב לשמור תיעודים וקבלות של ההוצאות השוטפות, אשר ישמשו הוכחות במסגרת הבקשה לתשלום תכוף.

תשלום מקדמה על חשבון פיצויים לנפגעי תאונת דרכים – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נזיקין

במאמר זה הסברנו בהרחבה על הדרכים לקבלת תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים, על מנת להימנע ממצב של אי יכולת לעמוד בהוצאות המחיה השוטפות. אם יש לכם שאלות או צורך בייעוץ וסיוע בנושא, ניתן להפנותן אל משרדנו, העוסק באופן שוטף בתביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, זמין באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, וישמח לסייע בכל עניין.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top