דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חלוקת דירה בין יורשים – מה עושים אם החלוקה לא מפורטת בצוואה?

Anat Levi

מה קורה כאשר חלוקת הנכסים בצוואה אינה מתקבלת על דעת היורשים, וכך הם מבקשים להעביר חלקים מהירושה ליורשים אחרים? האם ישנן דרכים להעביר חלק מדירה ללא תשלום מס וכמה ניתן לשנות את הרכב החלוקה עד להסכמה, כאשר לא מצוין תהליך זה בצוואה?

במאמר זה נבחן את המקרה של ירושת דירה וחלוקה בין היורשים. כיצד ניתן לשנות את אופן חלוקת הירושה, ומתי ניתן להימנע מתשלום מס על ההעברה.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני משפחה וירושה, לרבות במקרים של חלוקה מחדש של העיזבון. אם יש לכם שאלות בנושא אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נוכל לסייע לכם במקצועיות ובמומחיות רבה, אשר תאפשרנה לכם חלוקה מוסכמת של הנכס ללא עוגמת נפש מיותרת.

חלוקת דירה בין יורשים

מתי ניתן לשנות את אופן חלוקת העיזבון?

ברוב המקרים צוואה תכיל בתוכה פירוט ההוראה של אופן חלוקת העיזבון בין יורשים. כלומר, יקבע איזה חלק מהעיזבון ילך ליורש מסוים ואילו חלקים ילכו לרשותם של יורשים אחרים. במידה ולמנוח לא הייתה צוואה או שלא מצוין בה אופן חלוקת הדירה בין היורשים, תיקבע החלוקה לפי חוק הירושה. מחצית מהדירה תעבור לידי בן או בת הזוג של הנפטר ומחצית תעבור לידיהם של ילדי הנפטר או לידיהם של הורי הנפטר אם הם עודם בין החיים.

יחד עם זאת, אם היורשים מאמינים כי נדרשת חלוקה של שונה של הנכסים, הם יכולים לבקש זאת באמצעות הסכם חלוקת עזבון. זאת על פי סעיף 110(א) לחוק הירושה הקובע כי נכסי העיזבון יחולקו בין היורשים על פי הסכם שנערך בין הצדדים או על פי צו בית משפט.

הסכם חלוקת עזבון יכול להטיב עם היורשים במקרה בו הם מעוניינים לשנות את חלוקתה של דירה לאחר הירושה, שכן הוא מאפשר הימנעות מתשלום מס שבח ורכישה. אפשרות זו מתקיימת משום שהורשה של דירה אינה נחשבת כפעולה של מכירה או קנייה נדל"ן. יחד עם זאת ישנן גם אפשרויות נוספות לחלוקת דירה המאפשרת הימנעות מתשלומים של מיסים שונים על ערך הדירה.

חשוב לדעת כי את הסכם החלוקה ניתן להגיש אך ורק לפני העברת הבעלות על הדירה ליורשים.

במקרים בהם מעוניינים היורשים בשינוי אופן חלוקת העיזבון אך הם אינם מסכימים ביניהם על אופן החלוקה, יש באפשרותם לגשת לקבל פתרון באמצעות בית המשפט. כך, במקום שהיורשים יקבעו את אופן החלוקה החדשה, יקבע זאת בית המשפט ויעגן את ההחלטה בצו.

כאשר ישנו מנהל עזבון, אדם הממונה לנהל את עזבונו של אדם לאחר פטירתו, יש בכוחו להציע בעצמו לבית המשפט לבצע הסכם חלוקה, גם ללא הסכמתם של כלל היורשים.

חשוב מאוד לערוך את הסכם חלוקת העיזבון בליווי של עורך דין, אשר יבטיח חלוקה המעוגנת בחוק, אשר תשרת את האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר. בנוסף, את ביטולו של הסכם חלוקה חתום לא ניתן להשיג בקלות, לכן חשוב שההסכם יהיה מנוסח באופן המדויק ביותר ומוסכם ללא סייגים, כדי למנוע את הצורך לעבור את התהליך המורכב והארוך של ביטול ההסכם.

אפשרויות לשינוי חלוקת דירה לאחר מותו של המוריש

כעת נבחן את האפשרויות השונות לחלוקה של נכס לאחר מותו של המוריש, באופן אשר יאפשר הימנעות מתשלום מיסים שונים כמו מס השבחה ומס מכירה.

כדאי לדעת כי במקרים בהם חלוקת הנכסים כולל בתוכה תשלום שאינו מתוך כספי הירושה, כספים אלה יהיו מחויבים במס. לדוגמה, אם שלושה אחים מחלקים ביניהם נכס וכספים מחשבון הבנק של הנפטר, והחליטו האחים כי הנכס ילך לאח אחד, הכספים מחשבון הבנק ילכו לאח השני ושני האחים הללו יעבירו סכום כסף מסוים לאח השלישי מכיסם, אזי אותו סכום כסף אשר מועבר לאח השלישי יהיה מחויב במס. יחד עם זאת, ישנן דרכים לקבל פטור ממס גם במקרים כאלה. לדוגמה, פטור ממס שבח מהכנסות על מכירת דירה, במקרה שהדירה היא דירתו היחידה של אותו אדם. הסיבה לכך שהאח הראשון יהיה זכאי לפטור היא כי הדירה של המוריש הייתה בחלקה בחזקתו והוא כביכול מכר אותה לאחיו.

הסתלקות מעיזבון כפתרון לחלוקת ירושה

אפשרות נוספת לשנות את חלוקת הירושה מבלי לשלם מס שבח או מס רכישה הוא באמצעות תהליך הנקרא הסתלקות מעיזבון. על פי סעיף 6 (א) של חוק הירושה, לאחר שמותו של המוריש ולפני שחולק עזבונו ליורשים, רשאי יורש להודיע על הסתלקות מהעיזבון כולו או מחלקו. כלומר, אחד מיורשי חלקי הדירה יכול לוותר על חלק מירושתו או על כולה.

חשוב לציין כי לפי סעיף 6 (ב) לחוק הירושה, אדם אשר בחר להסתלק מהירושה אינו יכול לעשות כן לטובת אדם אחר שאינו בן או בת הזוג של היורש, ילדיו או אחיו. כלומר, אדם אינו יכול להעביר את החלק בעיזבון ממנו בחר להסתלק לכל אדם באשר הוא, אלא רק ליורשיו החוקיים של המנוח.

הסתלקות מהעיזבון מאפשרת עקיפה של תנאים הכתובים בצוואה. לדוגמה, במצב של הרצון להעביר חלק אשר הורש מדירה ליורש חוקי אחר, יכול לעקוף את תנאי החלוקה הקבועים בצוואה או התנאים הקבועים בחוק הירושה.

מכירת הדירה בין היורשים לאחר חלוקת הירושה

לאחר שחולקה הירושה, דהיינו הדירה המורשת, לא ניתן לערוך הסכם חלוקת עזבון בין היורשים. לכן, נדרשת דרך פעולה אחרת לשם העברת חלקים מהדירה ליורשים האחרים. אחת האפשרויות היא למכור את הדירה, פעולה עליה חלים הדינים של מיסוי מקרקעין ודיני מקרקעין.

כאשר מתבצעת מכירה של מקרקעין ישנו מס אותו נדרש המוכר לשלם אשר נקרא מס שבח. אם כן, כאשר יורש אחד מוכר את חלקו ליורש אחר יהיה עליו לשלם מס שבח. יחד עם זאת ישנן דרכים חוקיות להימנע מתשלום מס זה, במקרים מסוימים:

אפשרות אחת לפטור ממס שבח כפי שהצגנו אותה קודם היא פטור על דירת מגורים יחידה. כאשר הדירה הנמכרת היא הדירה היחידה של המוכר, ישנה אפשרות של ויתור על מס שבח.

אפשרות נוספת לפטור אפשרי ממס שבח הוא מכירה של דירת מגורים אשר התקבלה בירושה. כלומר, מכירה בין יורש של הדירה לאדם חיצוני שאינו יורש יכולה להיות פטורה ממס שבח בהתאם לתנאים הקבועים בחוק.

חשוב לציין כי גם על רכישה של נכס ישנו מס אותו יש לשלם, הנקרא מס רכישה. גם מצדו של הקונה ישנן אפשרויות להימנע מתשלום של מס רכישה. לדוגמה, במקרה בו הדירה הנרכשת היא דירתו היחידה של הרוכש בישראל, ישנם שיעורי מס מופחתים של מס רכישה המוחלים על העסקה.

חלוקת דירה בין יורשים – אל תוותרו על ליווי מקצועי

כפי שאתם יכולים לראות במאמר זה, חלוקה של דירה בין יורשים לאחר מותו של המוריש יכולה להיעשות במגוון אופנים. אם ברצונכם להימנע מתשלום של מיסים כמו מס שבח או מס מכירה, חשוב לתכנן את העברת חלקי הדירה בצורה מיודעת ומקצועית. לכן, מומלץ להפקיד את המשימה בידיו של עורך דין מנוסה ומיומן, המכיר את החוקים הקשורים בתהליך מלפני ומלפנים.

כמו כן, ניתן לראות כי אופן חלוקת הדירה עשוי לשלב גם חוקי ירושה וגם דיני מקרקעין. לכן, חשוב לבחור במשרד עורכי דין המתמחה בשני תחומי החקיקה הללו, כדי להצליח ולהביא לתוצאות הטובות ביותר.

משרדינו הנמצאים בתל אביב ובירושלים מתמחים גם בדיני ירושה וצוואות וגם בדיני מקרקעין. לכן, יש ביכולתינו להציע ללקוחותינו את הכלים המשפטיים החזקים ביותר כדי לנהל ביעילות מקרים של חלוקת דירה בין יורשים. אם יש לכם שאלות בנוגע לתהליך או שאתם רוצים לבחון את אופן הפעולה הנכון ביותר עבורכם, אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח לסייע לכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה