Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

האם כדאי לחתום על חוזה שכירות מהאינטרנט? (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

אתאר דיוואני

״תודה עמוקה לעו״ד במשרד על הליווי המקצועי והייעוץ בתהליך קבלת הויזה המורכב, זה יכול היה להיות הרבה יותר קשה בלעדיו. העו״ד עשה עבודה נפלאה, עם אופטימיות ושירות מסור לאורך כל הליווי״.

 

רובנו חסרי השכלה משפטית ולא רגילים לנסח חוזה בעל השלכות כספיות ומשפטיות בעצמנו. מצד שני, אנחנו חיים במאה ה-21 – הרשת קיימת, ויש בה שלל חוזים "מוכנים מראש" ללא צורך לשלם לעורך דין שינסח חוזה במיוחד. לא כולם מודעים לכך שהשימוש בחוזה שכירות מהאינטרנט עלול ליצור בעיות משפטיות בעתיד. למרבה הצער, רבים מגלים על בעיות אלה רק לאחר שכבר התרחשו. במאמר זה יצביע עורך דין מומחה לדיני חוזים ונדל״ן ממשרדנו על המכשולים העיקריים בהם נתקלים שוכרים ומשכירים, ועל הדרכים המשפטיות להימנע מהם.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני חוזים ונדל״ן. המשרד מעניק מגוון שירותים משפטיים עבור שוכרים ומשכירים, פרטיים ועסקיים. המשרד עוסק, בין היתר, בחוזי שכירות דירות למטרות מגורים, הקמת משרדים ובתי עסק וכיו״ב.

חוזה שכירות מהאינטרנט

חוזה שכירות מהאינטרנט – פתח לשלל בעיות משפטיות

לאחר זמן ממושך של חיפושים, מצאתם את הדירה המושלמת עבורכם. נותר רק לחתום על חוזה השכירות, והיא בידכם. בעל הדירה מעביר לחתימתכם חוזה שהוריד מהאינטרנט, ואתם מתלבטים האם כדאי לחתום עליו. מעיון מהיר בו הוא נראה סטנדרטי, כמו כל חוזה שכירות אחר. אך אתם בכל זאת שואלים את עצמכם אם פספסתם משהו. ובצדק, חתימה על חוזה שכירות שהורד מהאינטרנט עלולה לגרור שלל בעיות משפטיות. לכן, ככלל היא אינה מומלצת ללא היכרות מספקת עם החוק.

בשנים האחרונות השימוש בחוזים שהורדו מרשת האינטרנט הפך נפוץ בלא מעט תחומים, ובעיקר בתחום השכירות. אם בעבר בעלי דירות ומשכירים היו מוכרחים לפנות לעורך דין על מנת שיערוך עבורם חוזה שכירות, הרי שכיום יש מגוון אתרים המציעים טמפלייטים חינמיים של חוזים. ניתן להוריד את טיוטות החוזים, להשלים פרטים חסרים בחלקים המסומנים בקו תחתון, לחתום עליהם ובכך לכאורה נגמר הסיפור. 

אלא שכאמור, בפועל עלולות להיווצר בעקבות זאת בעיות שניתן היה להימנע מהן בקלות באמצעות מעבר של בעל מקצוע על החוזה. הן עלולות לגרור הפסדי כספים, נזקים שונים וסכסוכים משפטיים, הן לשוכרים והן למשכירים. ניסיוננו בטיפול בנושא לימד אותנו על מספר בעיות אשר חוזרות על עצמן במקרים של הורדת חוזה שכירות מהאינטרנט. להלן נעמוד עליהן.

בעיות נפוצות מצד השוכרים

כל אדם השוכר נכס למגורים רוצה לדעת כי יוכל להישאר עם ראש שקט ולהימנע מהפתעות לא נעימות בדרך. ואולם, חוזים רבים מהאינטרנט מעלים סוגיות משפטיות שעשויות להקשות מאוד בהמשך אם לא הובאו בחשבון וסוכמו מלכתחילה. אחד הנושאים הבולטים אשר לגביו עולות בעיות הוא נושא התשלומים במסגרת החוזה. משכירים יעדיפו לרוב לקבוע סנקציות על שוכרים בעקבות כל איחור בתשלום. חשוב להיזהר מסעיפים הקובעים סנקציות כאלה, ולהחליפם בסעיפים שיאפשרו זמן התארגנות במקרים של איחורים. 

לדוגמה, נהוג לבקש כי תינתן התראה במקרים של איחור בתשלום, אשר תאפשר לשוכרים להתארגן בהתאם. זאת משום שלא פעם, האיחור בתשלום עלול להיגרם מסיבות טכניות שאינן באשמת השוכרים. מחלה שמנעה אפשרות לטפל בתשלום, טעות בעת ביצוע העברה בנקאית או צ׳ק שחזר – כל אלה ועוד עלולים להוות עילה לדרישת פיצויים ואף ביטול החוזה, אם לא מגיעים להסכמות ברורות שימנעו זאת. 

כך גם עלולות להיווצר בעיות הנוגעות ליציאה מהחוזה. מה עושים כאשר תוכניות משתנות וצריכים לעזוב את הנכס מוקדם מהמתוכנן? תופעה זו בולטת במיוחד בתקופה זו, בעקבות משבר הקורונה. אלא שלא מעט שוכרים חותמים על החוזה מבלי לחשוב על כך, ואז כאשר הם צריכים לעזוב, ואף מוצאים דייר חלופי, הם נתקלים בסירוב של המשכירים. חשוב לדון על הנושא מראש, ולסכם על מנגנון שיהיה מקובל על שני הצדדים ויאפשר זאת במקרה הצורך.

נושא נוסף המעורר בעיות משפטיות רבות הוא תכולת הדירה. בדירה יש פעמים רבות רהיטים ומכשירי חשמל בבעלות המשכירים. חוזה סטנדרטי מהאינטרנט לא יכול לדעת על תכולת הדירה הספציפית. לכן נדרש לפרט את תכולת הדירה וכן לכלול התחייבות של בעל הדירה לגבי מצב הרהיטים ומוצרי החשמל עם הכניסה לדירה. כך גם חשוב לסכם מי יישא באחריות במקרים של נזקים שיגרמו להם.

בעיות נפוצות מצד המשכירים

לרוב נהוג כי המשכירים הם מי שאחראים על יצירת החוזה הכתוב. כאשר משכירים עושים שימוש בחוזים אינטרנטיים הם לא תמיד יודעים כי הם עלולים להיחשף לבעיות משפטיות רבות בעצמם. סוגיה בולטת העולה בהקשר זה נוגעת לאחריות לתשלומים השוטפים (חשמל, מים, ארנונה וכו׳). על מנת להימנע מבעיות בהקשר זה, נהוג לקבוע כי השוכרים יעבירו את התשלומים על שמם. כך המשכירים יוכלו להבטיח כי לא יקבלו התראות למיניהן עקב איחורים בתשלום מצד השוכרים.

סוגיה נוספת היא סוגיית העברת הזכויות בנכס. לא פעם בעלי דירות מוכרים את הדירות בבעלותם במהלך תקופת השכירות. כדי להבטיח כי ניתן יהיה לעשות זאת וכי הדבר לא ייחשב כהפרה של חוזה השכירות (בהתאם להוראות החוק), חשוב ליצור מנגנון של העברת זכויות בנכס, אשר יבטיח רציפות של השכירות גם כאשר הבעלות בדירה עוברת. כך גם חשוב ליצור הסכמות כתובות בנושא ביקורים בדירה ואופציה להארכת השכירות, במסגרת החוזה.

הפתרון – לבדוק את הנושא לעומק ומראש

הבעיות עליהן עמדנו לעיל הן רק חלק קטן מתוך שלל בעיות אפשריות העולות במקרים רבים בהם חותמים על חוזה שכירות שהורד מהאינטרנט. המלצתנו היא לא להתעצל או להמעיט בערכם של חוזי השכירות, ולהיוועץ בעורך דין מומחה לדיני חוזים ונדל״ן. ייעוץ והכוונה לפני שיוצאים לדרך יוכלו לחסוך כספים וזמן רב של התעסקויות משפטיות, ויבטיחו שקט נפשי לאורך תקופת השכירות עבור שני הצדדים.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ונדל״ן

בכל שאלה או צורך בסיוע בנושא חוזה שכירות דירה, עורך דין ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חוזים ונדל״ן, ומספק ללקוחותיו מענה מקצועי ומקיף, ללא פשרות, בכל עניין הנוגע לחוזה שכירות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top