Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זכויות העובדים הפלסטיניים וכספי פנסיה

Joshua Pex

דוד וואלעס


שירותי תרגום של משרד עו"ד הנ"ל מצויינים ומקצועי, ממליץ בחום לכל אחד לנסות, בעיקר השירות האדיב מכל הלב של סשה קישקו משאיר את הלקוח בהרגשה טובה ורצון לחזור בעתיד

לפני שנסביר על זכויות העובדים הפלסטיניים כפי שהוסברו בדוח מבקר המדינה, חשוב להדגיש כי הרפורמה בזכויות אלו היא בעלת השפעה משמעותית. כיום ישנם בישראל כ- 130 אלף עובדים פלסטיניים, מתוכם כ- 50 אלף עובדים ללא היתר. בנוסף ישנם כ- 30 אלף עובדים בהתנחלויות ובאזורי התעשייה שלהן.

רוב הפלסטינים הקוראים מאמר זה ובני משפחתם עובדים או עבדו בישראל או בהתנחלויות. חלק מהעובדים פוטר, נפצע בתאונת עבודה או תאונה אישית, הגיע לגיל הפרישה, או חלילה נפטר.

על פי חוקי ישראל, זכויות העובדים הפלסטיניים זהות על פי רוב לאלו של עובדים ישראלים. בכל אחד מהמקרים מעלה, העובד או משפחתו זכאים לפיצויים ותגמולים על פי חוק.

למרבה הצער, רוב רובם של עשרות אלפי עובדים אלו משאירים את הכסף שמגיע להם על השולחן. הם לא מכירים את הזכויות שלהם ולא יודעים כיצד למצות אותן.

ראשית כל – חשוב להסביר את הרפורמה החדשה שמטרתה לתת סוף לסוחרי ההיתרים אשר ארגנו קומבינות לא-חוקיות עם היתרי העבודה, ניצלו את הפועלים הפלסטינים ושללו את זכויותיהם.

בעבר, שיטת ההיתרים לא השאירה לעובד ברירה אלא לשלם לסוחרי ההיתרים סכומים עצומים על מנת לקבל היתר עבודה בישראל. המחיר הרגיל לקבלת היתר בקומבינה היה 20% משכר הברוטו של העובד, בממוצע כ- 2000 ₪ בחודש להיתר – קרי 24,000 ₪ בשנה.

הרפורמה של שיטת ההיתרים

לפני שנתמקד בנושא כספי הפנסיה לעובדים, ישנם כמה דברים שצריך להכיר ולהבין לגבי שיטת ההעסקה בישראל כיום. מהות הרפורמה היא:

 1. הקמת מערך מיון והדרכה לעובד הפלסטיני שבחר לעבוד בבניין.
 2. הקמת מאגר נתוני הפלסטיניים שעברו את המיון בהצלחה, אשר יקבלו אישורי כניסה לפי סדר הרישום והמכסה הפנויה. והכל בכפוף לקריטריונים מקצועיים וביטחוניים.
 3. עצמאות העובד בבחירת מעסיק או החלפתו, כך שהעובד לא יהיה כבול למעסיק.

עובד פלסטיני יכול להיכנס לישראל אחת לשלושה חודשים לחפש מעסיק חדש, ורק אם העובד לא מצא מעסיק במשך 60 ימים, יבוטל אישור העבודה. חשוב להבהיר שתנאים אלו תקיפים לעובדים בענף הבנייה.

 1. תשלום כל ההטבות הסוציאליות על פי חוק. פיצויים, פנסיה, דמי מחלה וחופשה שנתית, כל אלו נכללים בתשלום המשכורת דרך חשבון הבנק של העובד. אין תשלומי משכורות במזומן, כדי למנוע אי תשלום תנאי שכר והטבות.

זכויות העובדים הפלסטיניים – כספי פיצויים

הידעת שמגיעים לך פיצויים מהמעסיק?

מה זה פיצויי פיטורים?

פיצוי פיטורים הוא סכום כסף שמגיע לעובד בשתי סיטואציות, כחלק מזכויות העובדים הפלסטיניים.

 1. פיצויי פיטורים לעובד שפוטר על ידי המעסיק.

מעסיק החליט לפטר עובד אשר עבד שנה ומעלה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה. העובד מקבל פיצויים בסך של משכורת חודשית אחת לכל שנת עבודה, ואת החלק היחסי משנה בה לא עבד שנה שלמה. סכום זה עובר לחשבון העובד.

עובד אשר עבד מספר שנים ומשכורתו גדלה עם הזמן, יקבל את פיצויי העובדה – שכר חודשי לפי מספר השנים אשר עבד – על בסיס גודל המשכורת בסיום עבודתו.

 1. פיצויי פיטורים לאחר התפטרות העובד מרצונו.

גם למי שהתפטר מגיעים פיצויי פיטורים בשני המקרים.

 • לעובד אשר חתם על חוזה " סעיף 14" לחוק פיצויי פיטורים (בהסכמת העובד) שמחייב את המעסיק להפריש 8.33% מהשכר מדי חודש לקופות הגמל או לקרן הפנסיה וכד', דבר שפוטר את המעסיק מלהשלים את הפרשי השכר רטרואקטיבית בגין תוספת שכר במשך השנים.
 • מכוח ביטוח פנסיוני חובה שחל בשנת 2008, על המעסיק להפריש נכון לשנת 2017 6% משכרו של העובד או מהשכר הממוצע במשק (הנמוך מבניהם). סכום זה חל עליו סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים באופן אוטומטי, ואת ההפרש (2.33%) המעסיק משלים בעת סיום העבודה.

מתי ניתן לקבל כספי פיטורים?

 1. אם העובד חתם על חוזה לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, בו הסכים להפריש את הפיצויים מדי חודש (בדרך כלל העובד חותם בלי הסבר לגבי משמעות ההסכם) ניתן לקבל את הפיצויים בתום סיום ההעסקה ללא קשר לסיבת סיום העבודה. כמו כן יקבל העובד את החלק היחסי 8.33%, משכורת חודש, על כל שנת עבודה, אך ללא תוספות שכר רטרואקטיבית.
  אין חובה לעבוד שנה שלמה כדי לקבל את פיצויי הפיטורים במצב זה. הכסף המגיע לעובד החתום על חוזה "סעיף 14" מופקד מהחודש הראשן לעבודה.
 2. עובד רגיל אשר אינו חתום על חוזה סעיף 14, מקבל פיצויי פיטורים בגובה 6% מכוח ביטוח פנסיוני, שווה ערך ל 72% מהמשכורת החודשית כל שנה. את שאר ה 28% מהמשכורת יקבל העובד רק בעת פיטורים ולאחר שנת עבודה לפחות אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה. כדי לקבל את ה 72%ככתוב מעלה העובד לא חייב לעבוד שנה שלמה, כי הכסף מופקד מהחודש הראשון.

כספי הפיצויים – להשאיר במקום בו הופקדו?

מי שאינו צריך להשתמש בכספים באופן מידי יכול כמובן לשמור אותם ולא לדאוג. אך מטרת כספיי פיצויים היא למשיכה ולשימוש. לא מדובר במשהו דומה לכספי הפנסיה, שנועדו לגיל זקנה או אבדן כושר עבודה ושתצטרכו לשלם עליהם מסים נכבדים במידה ותמשכו מוקדם, לפני גיל הפרישה.

כספי הפיצויים – למשוך לשימוש?

כספי פיצויים נועדו למי שאיבד את עבודתו, להמשיך לחיות בכבוד מכספי פיטורין בלי לחץ או דאגה עכב מחסור מידי בכסף. למשל עובד שעבד במשך 5 שנות עבודה מקבל פיצויים של 5 משכורות. במילים אחרות – יש לו 5 חודשים כדי לחפש עבודה טובה יותר ומתאימה לצרכיו.

למה אנשים מושכים כספיי פיטורים למרות שמצאו עבודה?

כפי שהוזכר לעיל אחת המטרות החשובות של כספי פיצויים היא לתת לעובד שנשאר ללא מעסיק חופש כלכלי בזמן חיפוש עבודה חדשה. למה בכל זאת אנשים שמצאו עבודה חדשה מחליטים למשוך את כספי הפיטורים שלהם? בחיים קורים אירועים לא צפויים, וגם אירועים צפויים לעתים מכניסים יד לארנק שלנו.

זכויות העובדים הפלסטיניים – כספי פנסיה

כספי הפנסיה הם פחות מסובכים מפיצויי פיטורין. רובינו יודעים שמדובר בכספים לגיל הפרישה. האם זה אומר שניתן למשוך את הכספים רק כשתהיו זקנים?

למען הסדר נגדיר מה זה ביטוח פנסיוני – קרן פנסיה או קופת גמל או ביטוח מנהלים אשר המאחד את כולם הוא הפרשת כסף לחסכון עתידי ממשכורת העובד + החלק אשר המעסיק נדרש להפריש על פי חוק. סך הכל שיעור ההפרשות הוא 18.5% מהשכר; העובד משלם 6% מהמשכורת, והמעסיק מפריש 6.5% לרכיב תגמולים ועוד 6% לרכיב פיצויים.

האם ניתן להשאיר את כספי הפנסיה?

ככלל תמיד ההעדפה וההמלצה היא לא למשוך את כספי הביטוח הפנסיוני. כספי פנסיה נועדו להבטיח את זכותו של עובד פלסטיני לחיות בכבוד בימי זקנה או לאחר תאונת עבודה או אבדן כושר עבודה. במילים אחרות: לחסוך כסף לעתידך ועתיד אשתך, ילדיך או משפחתך.

האם ניתן למשוך את כספי הפנסיה?

כספי הפנסיה אשר חסכתם הם שלכם בזכות. ניתן למשוך גם ביטוח פנסיוני, למרות ה"קנס" שבמשיכה מוקדמת. הרבה עובדים פלסטינים משכו כסף זה בגלל מצוקה כלכלית או תכנית עסקית, שילמו את המסים הכבדים, השתמשו בכסף, והמשיכו לחסוך מחדש.

מה עדיף – למשוך או להשאיר?

השיקול הקובע –  הצורך של הכסף שאין להשיגו ממקום אחר. ברירת המחדל היא לא למשוך, שכן כספים אלו משתלמים יותר כשמשאירים אותם במקום עד לגיל הפרישה. ללא צורך דחוף, לא כדאי לסכן את עתיד הפועל הפלסטיני ועתיד ילדיו.

כמובן, לא תמיד החיים משאירים ברירה. אדם שנאלץ לשלם על ניתוח אשר אין לו איך לממן אותו, אדם אשר שקוע בחובות כבדים ועוד, ייתכן ויעדיף להציל את החיים עכשיו מאשר לחסוך לעתיד שאולי לא יבוא.

איך מושכים את הכספים?

יש שתי דרכים למשוך הכספים של עובדים פלסטיניים שעבדו בישראל. דרך אחת היא באמצעות לשכת התעסוקה הפלסטינית. השנייה היא דרך עורך דין ישראלי. עובד פלסטיני לא יוכל לפנות למשך את הכספים בעצמו. ההליך מורכב וצריך מיומנות וידע רב איך לשחרר את מלוא הכספים המגיעים לעובד בזכות.

האם יש הבדל בין כספי פנסיה לפני ואחרי הרפורמה?

בימים שלפני הרפורמה, מעסיקים רבים שילמו לפועלים פלסטינים את המשכורת במזומן, ולא דאגו הרבה בנוגע לזכויות אחרות של הפועל, כגון כספי פנסיה. גם מי שקיבל חלק מהזכויות אשר הגיע לו – עובדים פלסטיניים רבים אינם דוברי עברית ובקיאים מספיק ברזי דיני עבודה הישראליים כדי לוודא שאכן קיבלו את כל המגיע להם כחוק.

כיום חלה חובה על כל מעסיק להפקיד את המשכורת לחשבון בנק של העובד. צריך להקפיד שהעובד יקבל את כל זכויותיו כנדרש. כדי לשלם תנאים סוציאליים מחייבים את המעסיק להוציא תלושי שכר לעובד. הפועלים הפלסטיניים קיבלו אפשרות לעבור ממעסיק אחד לאחר במטרה ליצור תחרות בין מעסיקים, ולתת לעובד אפשרות לנהל משא ומתן בתנאי העסקתו, כדי שלא יהיה כבול למעסיק אחד.

כל המרכיבים האלה של הרפורמה מטרתם לתת את זכויות העובדים הפלסטיניים שמגיעות בצורה המיטבית ללא כל חשש מפיטורים או אי מציאת עבודה אם יעמוד הפועל הפלסטיני על זכויותיו.

זכויות העובדים הפלסטיניים – דמי מחלה

בעבר, העובד החולה לא היה מקבל שכר ליום חופשה עכב המחלה, או שנאלץ להגיע לעבודה כשהוא חולה כדי שלא יפסיד יום עבודה ויוכל לסגור את החודש בכבוד. חשוב שהעובד הפלסטיני יגע שמגיע לו ימי מחלה ספורים בשנה, יוכל לנוח ולהבריא ללא דאגה לפרנסת משפחתו בימים שלא עבד.

זכויות העובדים הפלסטיניים – חופשה שנתית

לכל עובד מגיעים בין 10 – ל 28 ימי חופשה שנתית. העובד הפלסטיני אמור לקבל במשכורת שלו דיווח לגבי ימי החופש שצבר. מספר ימי חופשה המגיעים לפועל הפלסטיני הוא תלוי בשנות הוותק במקום העבודה ובסוג העבודה. לדוגמה, פועל בענף המלונות שיש לו וותק בין שנה ל 5 שנים מקבל 12 ימי חופש בשנה.

עובד בענף הבניין בעל וותק של ארבע שנים אשר עובד 6 ימים בשבוע, מגיעים לו 16 ימי חופשה בשנה.

עובד בענף החקלאות עם וותק של 10 שנים מקבל חופשה שנתית של 24 ימים. טבלת ימי חופשה לפי ענפים ולפי שנות וותק.

תאונת עבודה

תאונת עבודה לא מוגבלת אך ורק לאירועים במקום העבודה. הגדרת "תאונת עבודה" כוללת את הדרך לעבודה ובחזרה ממנה. פועל שנפצע בתאונת דרכים בדרך לעבודה או בחזרה מהעבודה, נחשב כאילו היה בעבודה. עובד שחזר לבניין ומעד במדרגות רגע לפני כניסתו לדלת של ביתו, גם נחשב כאילו נפגע בתאונת עבודה בדרכו הביתה.

תביעה הקשורה לדמי פגיעה בעבודה נשלחת לביטוח לאומי. חלק גדול מתביעות לקבלת דני פגיעה בעבודה נסגרות ללא תשלום. העובד נפגע מזה רבות, שכן הוא גם אינו יכול לעבוד, וגם לא מקבל את הפיצויים המגיעים לו, בדרך כלל מאחר והמעסיק מסרב לאשר כי הפגיעה היא תאונת עבודה.

צרו קשר עם מומחי דיני עבודה בישראל הדוברים ערבית

משרד עורכי הדין שלנו מומחה בתביעות עבודה ככלל ובתביעות תאונת עבודה ונפגעי עבודה של העובדים הפלסטיניים.

צרו קשר עם משרדנו – משרד עורכי דין דובר ערבית בירושלים ובתל אביב כדי למצות את זכויותיכם במקום העובדה:

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top