דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ויזה לארה"ב לבעלי עבר פלילי

Michael Decker
Michael Decker

בעוד ישראלים רבים רואים בארץ כל האפשרויות כמוקד עליה לרגל, אם למטרות תיירות, עבודה, עסקים או הגירה, יש לזכור כי ארצות הברית היא אחת המדינות הנוקשות מבחינת חוקי הגירה. תפקידה של רשות ההגירה של ארה”ב (USCIS) לסנן את מי שמבקש להגיע למדינה, כך שאנשים אשר יכולים לסכן את הביטחון, הסדר הציבורי או החברה בארה"ב לא יכנסו. על בסיס שיקולים אלו, רשות ההגירה מסרבת בדרך כלל לתת ויזה לארה"ב לבעלי עבר פלילי.

בהקשר הזה חשוב לציין כי תוכנית הפטורים מוויזה (VWP) המאפשרת להגיע לארצות הברית למטרות תיירות או עסקים למשך עד 90 יום, חסומה בפני בעלי עבר פלילי.

 

למי מסרבים ויזה לארה"ב עקב עבר פלילי?

מי שהורשע בעברו בעבירות תקיפה, הונאה, העלמת מס, עבירות סמים או סחר בבני אדם צפוי להיתקל בסירוב כניסה. במקרים מסוימים האיסור הוא לצמיתות, תלוי בחומרת העבירה.

כך למשל, במרץ 2015 סירבה רשות ההגירה האמריקאית לבקשת הזמר הישראלי אייל גולן לקבל ויזה לסיבוב הופעות בארצות הברית יחד עם שרית חדד, דבר שגרר אחריו הפסדים של מיליוני שקלים. גולן, אשר הורשע במסגרת הסדר טיעון בהעלמות מס בישראל, שילם קנס וריצה ארבעה חודשי עבודות שירות.

הדין האמריקאי רואה בעבירה זו "קלון מוסרי", וזוהי הסיבה לסירוב לקבלת ויזה על רקע פלילי לאחר מקרה שמבחינת ישראלים רבים אינו מקומם במיוחד. קלון מוסרי נלווה גם למקרים של הונאה, גניבה או כוונה לגרימת נזק לאדם או רכוש. אף שגולן הודה בעבירה במסגרת הסדר טיעון ובארץ לא מייחסים לעבירה זו קלון, הודאה בעבירה עדיין כוללת רישום פלילי. מבחינת הדין האמריקאי מדובר בהונאה ומכאן הסירוב.

יחד עם זאת, אין פירוש הדבר כי כל אדם אשר לו עבר פלילי מלפני שנים רבות אינו יכול להיכנס כלל לגבולותיה של אמריקה. הדבר תלוי בעבירה, במשך הזמן שעבר וגם בנסיבות. מדובר אומנם בהליך בירוקרטי ארוך הדורש ליווי משפטי, והסיכויים של בעלי עבר פלילי לקבלת ויזה פחותים מכאלו שלא הסתבכו עם החוק, אך הדבר בהחלט אפשרי – בפעילות נכונה עליה נרחיב במאמר זה.

ויזה לארה"ב לבעלי עבר פלילי

איך עובד תהליך הוצאת הוויזה?

המחלקה הקונסולרית של שגרירות ארה"ב בישראל ממונה על הנפקת ויזות לארצות הברית למבקשים בארץ. על מנת להוציא כזו, יש לפנות תחילה לשגרירות ארה"ב ולמלא טופס דיגיטאלי הקרוי DS-160. ניתן להגיש את הבקשה גם כאן. את הטופס יש למלא באנגלית. את האישור למילוי הטופס יש להדפיס ולהביא מאוחר יותר לראיון.

בשלב הבא יש לשלם את אגרת האשרה (כמה מאות דולרים, בהתאם לסוג הבקשה).

לאחר מכן תזומנו לראיון ובו תתבקשו לספק אישור לטופס DS-160 ובו ברקוד תקין, מסמך הזמנה לראיון, תמונה צבעונית של המבקש בגודל 5X5 ס"מ עם רקע לבן, דרכון בתוקף וכן דרכונים קודמים שיש בהם ויזות שכבר ניתנו לארצות הברית. אם אין ברשותכם דרכון יש לצרף מסמך המסביר מדוע.

מסמכים נוספים תתבקשו להביא בהתאם לסוג הוויזה. למשל, אם ברצונכם לקבל ויזת סטודנט מן הסתם תצטרכו לצרף אישור קבלה ללימודים מהמוסד הרלוונטי.

כל מסמך אשר יעיד על כך שמרכז חייכם בישראל יפחית את החשש כי פניכם להגירה או עבודה לא חוקית ויעלה את סיכויכם לקבל את הוויזה. בכלל זה מסמכי חשבון בנק, הוכחה על עבודה קבועה, דירה בבעלותכם וכדומה.

בראיון תתבקשו לספר על מטרת ביקורכם ולוודא שזו תואמת את הוויזה שברצונכם להוציא. יתכן ותתבקשו להמציא אסמכתאות נוספות למצבכם בארץ, החל ממצב משפחתי, כלכלי וגם משפטי ועברכם עם החוק.

שאלת עברכם הפלילי נמצאת כבר בשאלון אותו אתם ממלאים על מנת לקבל את הוויזה, כשאלה פורמאלית. מומלץ לא לנסות להעלים נתונים ולא לשקר באשר לרישום הפלילי בהליך קבלת הוויזה.

מידע מהמשטרה: המחלקה הקונסולרית של השגרירות מקבלת נתונים ממשטרת ישראל כחלק מהסכם בין המדינות. אם יתגלה כי לא אמרתם אמת או העלמתם נתונים, תקבלו סירוב משום ניסיון הטעיה של הרשויות.

עבר פלילי ויזה לארה"ב:

עבר פלילי יכול במקרים רבים להתקיים משום עבירות מינוריות, שלא מלמדות דווקא על אורח חיים עברייני. לדוגמה, אדם שנתפס עם מריחואנה לשימוש עצמי או מי שנחקר במשטרה לאחר שהיה מעורב בתגרה, תלונה על אלימות כחלק מסכסוך שכנים ואף מעצר בהפגנה. כל אלה עשויים לגרום לכך שיפתח כנגדכם תיק במשטרה ומאותו רגע "זכיתם" להגדרה של מבקשי ויזה לארה"ב עם תיק פלילי.

גם אם התיק כנגדכם נסגר בסופו של דבר, אך עילת הסגירה הייתה מ"חמת הספק", "חוסר ראיות" או "חוסר עניין לציבור" שמכם עדיין יופיע במחשבי המשטרה ואתם עלולים לסבול מסינון של רשות ההגירה האמריקאית.

יש לי עבר פלילי ואני מעוניין להוציא ויזה לארה"ב. מה ניתן לעשות?

ראשית, סירוב לקבלת ויזה מאפשר הגשת ערר. אך מומלץ לעשות זאת בקפידה כשאתם מלווים בעורך דין מתאים הבקיא בחוקי ההגירה בארה"ב.

אחת הדרכים היעילות ביותר היא לדאוג למחיקת העבר הפלילי בטרם הגשת הבקשה לאשרה. לשם כך עליכם לפנות למשטרת ישראל ולבקש את סגירת התיק. לעיתים הדבר כרוך בבקשה לשינוי עילת סגירת התיק כך שיופיע "חוסר אשמה" ובכך לוודא את מחיקת הרישום. ביקור בארצות הברית היא סיבה לגיטימית לחלוטין לעדכון התיק ומומלץ בהחלט להגיד את האמת ולנהוג בשקיפות.

אם יש לחובתכם הרשעה בבית משפט כדאי שתדעו – משטרת ישראל מוסרת לרשות ההגירה האמריקאית מידע לגבי תיקים שהגיעו לפיתוח של בית המשפט וכן תיקים פתוחים, אך לא באשר לתיקים שנסגרו. כך, אם נותרה לכם הרשעה בתוקף, ניתן למשל ליזום פניה לנשיא המדינה לקיצור תקופת ההתיישנות. צורך לקבל ויזה בארה"ב היא בהחלט סיבה סבירה לכך.

לגבי תיקים פתוחים שהפרקליטות טרם הכריעה לגביהם, ניתן לפנות לפרקליטות בטענה לעינוי הדין ולדרישה לקבל החלטה (בתקווה שסגירת התיק תהיה משום חוסר אשמה). ככל שעבר זמן רב יותר מפתיחת התיק ועד החלטה בו, כך לפנייה סיכוי רב יותר להתקבל.

אם נסגר נגדכם התיק ועדיין קיבלתם סירוב, יתכן שרשות ההגירה האמריקאית קיבלה מידע לא עדכני. במקרה כזה, יש לפנות לתחנת המשטרה הקרובה לביתכם ולבקש אישור היעדר עבר פלילי. שליחת הוכחה בדבר סגירת התיק מחוסר אשמה עשויה לפתור את הבעיה.

ישנן עבירות הכוללת סירוב זמני עד לקבלת מחילה, או באנגלית – ויתור של המדינה על העבירה, בהליך הנקרא Waiver of Ineligibility אותו מבקשים מהרשות לביטחון פנים של ארצות הברית. רצוי שתשכנעו את הקונסול בשגרירות להמליץ בעדכם על קבלת המחילה. הדבר מביא בדרך כלל לקבלת הערר, אך לא תמיד. חשוב לציין כי זמן ההמתנה להחלטה בהליך זה ארוך ועשוי לנוע בין חצי שנה לשנה ובמקרים מסוימים אף יותר.ויזה לארה"ב לבעלי עבר פלילי

מה השפעת העבר הפלילי על הסיכויים לקבלת ויזה לארה"ב?

כאמור, קיומו של עבר הפלילי לא חוסמת אתכם אוטומטית מקבלת ויזה. הפקידים בשגרירות ארצות הברית יבחנו את העברה לפי מספר פרמטרים:

  • חומרת העבירה: בעוד עבירות קלות עשויות לא להשפיע על הסיכויים, עבירות פליליות חמורות כגון שוד או רצח צפויות לגרור אחריהן סירוב נחרץ
  • הזמן שעבר מביצוע העבירה: הזמן משחק כאן פקטור חשוב. אדם בגיל 50 שביצע עבירה פלילית בגיל 20 לא שקול לאדם בגיל 30 שביצע עבירה פלילית שנה קודם לכן
  • התנהגות מאז ביצוע העבירה: כפועל יוצא לזמן שעבר מביצוע העבירה, הפקידים יבקשו לבחון לעומק את התנהגותכם מאז ביצוע העבירה. אם חזרתם למוטב ומביצוע העבירה לא נרשמה לחובתכם כל התנהגות פסולה – הסיכויים לקבלת האשרה יגדלו.

עם זאת, ישנן עבירות אשר יגררו אחריהן סירוב אוטומטי לקבלת ויזה – בהם רצח, שוד, תקיפה, איומים, הטרדות למיניהם, פגיעה בפרטיות, גרימת נזק לרכוש במזיד ועבירות אלימות שונות.

נושא קבלת ויזה לארה"ב לבעלי עבר פלילי הוא מורכב, ודורש הבנה וניסיון בנהלים ובדיני ארצות הברית. קבלת ויזה לארה"ב לבעלי עבר פלילי דורשת טיפול מקצועי על ידי אנשי מקצוע מנוסים בתחום ובעל קשרים מתאימים מעבר לים. משרד דקר, פקס, לוי עוסק במתן ויזות מסוגים שונים לשלל מדינות, בהם ארצות הברית, החל מוויזת תייר ועד ויזת עבודה (גרין קארד), הארכתן ומציאת פתרונות יצירתיים למגוון מצבים ובעיות. במשרד תמצאו עורכי דין מומחים בתחומי ההגירה, בעלי ניסיון של שנים בתחום, הבקיאים הן בדין הישראלי והן בדין האמריקאי, שישמחו ללוותכם בתהליך ולהיות זמינים עבורכם לכל ייעוץ או שאלה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה