Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

העברת כרטיס טיסה לאדם אחר (מידע משפטי)

Joshua Pex
Joshua Pex

אורי הלברשטדט

יהושוע סייע לי בזריזות ובאדיבות. ממליץ בחוםֱ

לא מעט מאיתנו מכירים באופן אישי את המצב בו הכל כבר מאורגן ליציאה משפחתית (או בודדה) לחו"ל, תוכנית הטיול מסודרת, כרטיס הטיסה בידיים… ומתברר שאין אפשרות לטוס מסיבה כזו או אחרת. עבור מי שתקועים בארץ עכב מצב חירום משפחתי או צו עיכוב יציאה – עולה השאלה האם תתאפשר העברת כרטיס טיסה לאדם אחר.

במשך שנים רבות התנהלה מדיניות שרירותית של חברות התעופה בנושא. החלטה תקדימית של בית המשפט מחודש דצמבר 2020 משנה את התמונה באופן דרמטי. להלן יסביר על כך בהרחבה עורך דין מומחה למשפט אזרחי ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני חוזים ובתחומי המשפט האזרחי השונים. המשרד בעל ניסיון מקצועי רב בייצוג לקוחות בתביעות חוזיות ונזיקיות, תביעות השבה ופיצויים, דיני הגנת הצרכן וכיו״ב.

העברת כרטיס טיסה לאדם אחר (מידע משפטי)

קשיים משפטיים המתעוררים בעקבות צורך לבטל כרטיס טיסה בסמוך למועד הטיסה

תארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: אדם רוכש כרטיס טיסה דרך חברת תעופה ישראלית ליעד כלשהו באירופה, לצורך חופשה. הוא מתכנן את הטיול ונערך לקראתו, אך יומיים לפני הטיסה צץ עניין כלשהו המחייב אותו לשנות תכניות ולבטל את החופשה המתוכננת. אותו אדם ימצא עצמו בבעיה לא פשוטה. לפי חוק הגנת הצרכן, ניתן לבטל רכישת כרטיס טיסה דרך חברת תעופה ישראלית וסוכני תיירות ישראלים רק עד 14 יום ממועד ביצוע העסקה, ולא יאוחר מ-7 ימי עבודה לפני מועד הטיסה. לפיכך, לא ניתן יהיה בדרך כלל לקבל החזר מלא על הכרטיס שנרכש, על אף שהוא לא ימומש בפועל.

מדיניות שרירותית של חברות התעופה בבקשות לשינוי שם הנוסעים

הסיטואציה שתיארנו ודאי מוכרת לרבים מכם. המוני ישראלים התמודדו עם מקרים דומים בשנים האחרונות. רבים מהם ניסו להעביר את הכרטיס לקרובי משפחה, לחברים או לזרים, על מנת שלא לבזבז את עלויות הכרטיס. אלא שחברות התעופה הנהיגו במשך שנים רבות מדיניות שרירותית למדי בעניין. בעוד שחברות מסוימות אפשרו להעביר את הכרטיס על שם נוסע אחר, חברות אחרות סירבו בתוקף לעשות זאת. יש אף חברות המעלות טענות לפיהן ארגון חברות התעופה הבינלאומי (IATA) אוסר לעשות זאת.

בפועל, לא כך הם פני הדברים. באיחוד האירופי למשל, דווקא קיימת חקיקה המחייבת חברות תעופה לשנות לבקשת נוסעים את השם שעל שמו נרכש הכרטיס. באופן מפתיע, עד לפני זמן קצר הנושא לא הגיע לפתחו של בית המשפט. מצב דברים זה אפשר לחברות התעופה להמשיך במדיניות השרירותית שהנהיגו, ואילצו את קהל הצרכנים להסתמך על מזלם ולקוות כי יתאפשר להם לשנות את שם רוכשי הכרטיס.

בית המשפט קבע פיצוי בגין סירוב חברות תעופה לביצוע העברת כרטיס טיסה והחלפת שם הנוסע

פסק דין תקדימי של בית משפט השלום בבת ים עתיד לשנות את ההתנהלות השרירותית אשר הייתה נהוגה עד כה בעניין העברת כרטיס טיסה לאדם אחר. פסק הדין עסק בתביעה של זוג אשר סורב על-ידי חברת התעופה סאן דור בע״מ לשינוי שמם כנוסעים. השאלה המרכזית של פסק הדין הייתה האפשרות להעביר או להסב כרטיסי טיסה שנרכשו לאחרים. בית המשפט בחן לעומק את הנושא, והכריע כי חוזה לרכישת כרטיסי טיסה אינו כולל תנאי האוסר על הפעלת הזכות להעביר את הכרטיס. 

בהתאם, בית המשפט פיצה את בני הזוג בגין עלויות הכרטיס, וכן בגין עוגמת נפש אשר נגרמה להם עקב דחיית בקשתם. אמנם חשוב לציין כי מדובר בפסק דין תקדימי, אשר עסק בסוגיה שטרם נדונה בערכאות משפטיות גבוהות יותר. עם זאת, פסק הדין יאפשר בעתיד להסתמך עליו ולדרוש פיצוי במקרים דומים. יש לקוות כי הדבר ישנה את התנהלות חברות התעופה הישראליות וסוכני התיירות הישראלים, אשר על רקע מדיניותם השרירותית הוא ניתן. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים והגנת הצרכן

לסיכום, בהתאם להחלטת בית המשפט שתיארנו, העברת כרטיס טיסה לאדם אחר היא דבר אפשרי מבחינה משפטית. אם אתם מתמודדים עם סוגיה דומה ומתלבטים מה ניתן לעשות, תוכלו להיוועץ עם עורך דין מומחה בתחום ממשרדנו. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני צרכנות ומשפט אזרחי, ובעל ניסיון רב בטיפול ובייצוג בהליכים משפטיים בנושא. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top