דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

המדריך לקבלת החזר מס על תרומות למוסד ללא כוונת רווח (מלכ"ר)

Michael Decker
Michael Decker

בסוף כל שנה אזרחית ישראלים רבים נדרשים להעביר דיווח חשבונאי למס הכנסה, לרבות קבלות על הוצאות כגון תרומות, על-מנת לקבל החזר מס. מאמר זה מבהיר שלב אחרי שלב כיצד לקבל החזר מס על תרומות למלכ"ר.

המוני שכירים מזדרזים להגיש בקשה עבור קבלת החזר מס בסיומה של כל שנה, זאת במטרה לקבל תמורה כנגד תרומותיהם. משרדנו צירף עבורכם הסבר תמציתי לגבי אופן הבקשה, בשביל תרומות אשר יתקבלו עד לתאריך ה- 31.12 של כל שנת מס.

משרדנו מטפל בתיקים נוספים העוסקים בדיני עמותות כגון מבוא לסעיף 46 לפקודת הכנסה, עמותה או חברה לתועלת הציבור, קבלת הנחה בארנונה לעמותה, עמותות ומלכ"רים ועוד.

 מי הזכאים לקבלת החזר מס?

כל עצמאי או שכיר אשר תרם במהלך שנת מסוימת לעמותה או חל"צ אשר מוכר לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה , זכאי לקבלת הקלה בכל הנוגע לתשלומי המיסים שלו. עם זאת, התנאי היחיד קובע כי סך התרומות לאורך כל השנה עולה מ- 190 ש"ח. בנוסף, נדרשת העמותה להיבדק בידי רשות המיסים ולהוכיח שהיא עומדת בקריטריונים הקשורים. מוסד או עמותה המקבלים את האישורים המתאימים מוסיפים בקבלותיהם סעיף אשר בו מצוין כי התרומה מוכרת עבור צורכי מס לפי סעיף 46.

ניתן לבדוק האם המלכ"ר מוכר על פי סעיף 46 לפקדות מס הכנסה על ידי בקשה להצגת אישור מעודכן.

מהו הסכום שתקבלו בתור החזר מס?

הדבר תלוי בכמה כסף תרמתם! ההחזר הינו הסכום של כ- 35% מגובה התרומות, כך שלדוגמא ותרמתם לארגון המוכר על פי סעיף 46 כ- 1,000 שקלים במשך שנת ספציפית, אזי תוכלו לקבל ממס הכנסה החזר בסכום של 350 ש"ח.המדריך לקבלת החזר מס על תרומות למוסד ללא כוונת רווח (מלכ''ר)

כיצד אפשר לקבל את החזר המס?

אם והבקשה להחזר המס נמסרת בתוך שנת המס אפשר לקבל החזר ישירות לתלוש המשכורת שלכם.

בכדי לקבל החזר מס עליכם להגיש שלושה מסמכים:

  • תלוש שכר מהמעסיק או גם נותן הקצבה. אם ואתם עובדים אצל כמה מעסיקים עליכם למסור את התלוש מכל מעסיק.
  • יש להציג קבלות תרומה מקוריות. על הקבלה אמור להיות שם המבקש או שם בת / בן זוג. אם ובידכם קבלות חתומות דיגיטליות באפשרותכם להדפיס את הקבלה וכן לצרף למשלוח.
  • מסמך בקשה להקלה במס – מסמך זה נקרא טופס 116.

את כלל המסמכים עליכם למסור במשרד פקיד השומה בעיר שבה אתם מתגוררים. לגבי הכתובת וזמני קבלת-קהל של משרד פקיד השומה הקרוב אליכם, תוכלו למצוא באתר הבא של רשות המיסים-

https://www.gov.il/he/departments/israel_tax_authority

משרד פקיד השומה יעניק לכם את האישור עבור המעסיק על סך החזר המס שמגיע לכם.

איך למלא טופס 116 בשביל בקשת החזר מס?

יש להדפיס את המסמך המצורף – מסמך 116.

על-מנת להקל עליכם, הוספנו הסבר קצר ותמציתי למילוי הפרטים:

סעיף א' בטופס 116:

  • בסעיף זה עליכם למלא את כל פרטיו האישיים של המבקש. מספר זהות, שם, תאריך-לידה, כתובת, מצב משפחתי וכו'.

סעיף ב':

  • עליכם למלא את פרטיי בת / בן הזוג של המבקש. יש להעיר כי ההכנסה מקצבה נחשבת רק במידה והקצבה חייבת במס. על-כן קצבת ילדים, קצבת זקנה וכו' לא נחשבות כהכנסות.

סעיף ג':

  • עליכם למלא תאריך לידה ושם של ילדים אשר טרם הגיעו לגיל 19, זאת עד לתאריך 31.12 לשנה הספציפית.

סעיף ד':

  • עליכם להשלים פרטים על ההכנסות אשר חייבות במס בלבד– קצבה או שכר. כמצוין אין מדובר לגבי קצבת ילדים וכו'.

יש למלא את הפרטים של המעסיק העיקרי בשורה הראשונה  – השכר העיקרי אותו אתם מקבלים. יחד עם זאת, מס' תיק הניכויים מוצג בקצה השמאלי הגבוה בתלוש המשכורת.

תידרשו לכתוב הכנסה ברוטו, כלומר סך השכר טרם הניכוי של ביטוח-לאומי או פנסיה (תלוש לדוגמה). סכום הברוטו מוצג בתלוש המשכורת.

במידה ואתם מקבלים באופן חודשי וקבוע משכורת, באפשרותכם למלא אותו תחת העמודה של הכנסה חודשית. במקרה והמשכורת משתנה אתם יכולים לחשב את הסך השנתי המשוער וכך למלא בעמודה של הכנסה משוערת שנתית. לא לדאוג – אם וחלה טעות בהערכה אפשר להגיש בקשה חדשה עבור תיאום. על כל פנים, ודאו מן הסתם כי הנתונים עומדים מולכם.

לגבי סעיף ה':

  • תצטרכו לסמן V במרובע בשורה מספר 4, וכן לרשום את סך-כל סכום הקבלות לתרומות אשר נתרמו בכל שנת המס.

צעד אחרון לפני סיום – כתבו את התאריך הנוכחי ולאחרי חתמו בתחתית הדף.

משרד עורך דין המתמחה בדיני עמותות באזור המרכז וירושלים

משרדנו – משרד עורכי דין לדיני עמותות, יכול לסייע לכם לדעת איך וכיצד לקבל החזר מס במידה ואתם תורמים לעמותות ומוסדות שונים. משרדנו מגיש סיוע כבר שנים ארוכות לתושבים ישראלים המעוניינים בהקלה בכל הקשור לתשלומי מיסים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה