דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תהליך הוצאת דרכון ליטאי: כל מה שחשוב לדעת עליו

Michael Decker
Michael Decker

ככל שחולף הזמן וככל שהופך העולם למחובר יותר בעקבות תהליכים גלובליים מואצים, הולכת וגוברת הדרישה בקרב אזרחי ישראל לדרכון זר נוסף לצד האזרחות הישראלית. בפרט, שואפים ישראלים רבים להחזיק בדרכון אירופאי, תהליך שעשוי לקחת זמן וכמובן כרוך בהוצאה כספית, אך כזה שהוא בלי ספק בבחינת השקעה לטווח ארוך, שכן מי שמחזיק בו נהנה מזכויות רבות והזדמנויות שלא כל אחד זוכה להן.

למרבה המזל, השורשים של אזרחי ישראל במדינות אירופה הם רבים ומסועפים, מה שמאפשר בהחלט להשיג את הדרכון המיוחל, לעיתים אפילו דרך יותר מאפיק אחד. מזה שנים מספר, גוברת בפרט הדרישה לדרכון ליטאי אירופאי, אליו זכאים ישראלים רבים שעומדים בתנאים לכך. צוות המומחים שלנו כאן במשרד עורכי הדין מעניק סיוע מקצועי בתחום הזה להרבה לקוחות מרוצים מדי שנה.

לפני שנסביר יותר לעומק על תהליך הוצאת דרכון ליטאי והמשמעויות השונות שלו, נזכיר שאם גם לכם שורשים ליטאיים ואתם מעוניינים לנסות ולקבל אזרחות, נשמח להיות אלו שמסייעים לכם בכך עם שירותים מקצועיים הכוללים ייעוץ מקיף החל מבחינת היתכנות, דרך התקשרות מלאה מול הגורמים המטפלים הרלוונטיים ועד לתרגום נוטריוני לליטאית של המסמכים הרלוונטיים. אל תהססו ליצור איתנו קשר בהקדם!

תהליך הוצאת דרכון ליטאי

מהם היתרונות של הוצאת דרכון ליטאי?

ליטא היא אחת מן המדינות הבלטיות, החולקת גבולות עם פולין, לטביה ובלרוס, שהצטרפה אל האיחוד האירופי בשנת 2004. המשמעות של הדבר היא שמחזיקי דרכון ליטאי הם אזרחי מדינה שחברה באיחוד האירופי, מה שכמובן בא לידי ביטוי בזכויות ויתרונות רבים. הנה כמה מהבולטים שבהם:

 • כניסה ומעבר חופשי בין מדינות האיחוד האירופי: בראש ובראשונה, ישראלים המחזיקים בדרכון ליטאי רשאים להיכנס באופן חופשי למדינות אירופה וכמובן לעבור ביניהן ללא צורך בהנפקת ויזה מראש. באופן דומה, מדינות אחרות בעולם מאפשרות לאזרחי האיחוד כניסה מהירה ופשוטה – ארצות הברית לדוגמא המאפשרת הנפקת ויזת תייר מהירה ללא צורך בבירוקרטיה מתישה.
 • מגורים במדינות האיחוד האירופי: מחזיקי הדרכון הליטאי רשאים להגר בכל רגע נתון לכל מדינות האיחוד האירופי, להשכיר דירות כאוות נפשם ולרכוש נדל"ן ללא הגבלות כמעט בכל מדינות האיחוד.
 • אפשרות לעבודה במדינות האיחוד האירופי: באופן דומה, הדרכון הליטאי מאפשר למחזיקים בו לעבוד ולהתפרנס באופן חופשי בכל מדינות האיחוד. יתרון משמעותי גם למי שמעוניין בהגירה לאירופה גם לאנשי עסקים ישראליים שמעוניינים להתרחב לשווקים בינלאומיים.
 • לימודים במוסדות האקדמיים המובילים באירופה: לבסוף, שווה לציין את ההזדמנות הנדירה של מי שמחזיק דרכון ליטאי ללימודים באירופה. במדינות השונות ניתן ללמוד במוסדות אקדמיים מובילים עם תנאי קבלה נוחים הרבה יותר בלא מעט מקרים מאלו במוסדות הישראליים, ובמרבית המקרים גם תמורת שכר לימוד נמוך יותר באופן משמעותי (מדינות שונות אפילו מציעות לימודים אקדמיים בחינם, בעיקר לתושבי אותן מדינות).

כמובן שזה רק על קצה המזלג וישנן עוד אפשרויות והזדמנויות למחזיקי הדרכון הליטאי. בואו ננסה להבין מי זכאי להוציא אותו.

מי זכאי להוציא דרכון ליטאי?

בראש ובראשונה נדבר על האפשרויות שהן פחות רלוונטיות עבור אזרחי ישראל, אך כאלו שבכל זאת חשוב לציין אותן.

האופציה הראשונה היא כמובן להיוולד להורים שהם אזרחי ליטא, בין הלידה התרחשה בליטא ובין אם במדינה אחרת. אפשרות נוספת היא קבלת אזרחות ליטאית היא לתושבי ליטא שחיים במדינה עשר שנים לפחות, בעלי הכנסה יציבה וקבועה ושליטה טובה בשפה הליטאית.

כאמור, לא מדובר באפיקים הנפוצים להוצאת הדרכון עבור מרבית אזרחי ישראל וברוב המקרים, התהליך של דרכון ליטאי זכאות והגשת הבקשה – עובר דרך שורשים ליטאיים.

על פי החוק הליטאי, מי שהיה אזרח המדינה לפני ה-15 ביוני 1940, או צאצאים של מי שעונה להגדרה הזו, זכאי לקבל את הדרכון, אפילו כאשר מדובר על אזרחים של מדינות אחרות, כך שלמעשה מדובר באפשרות הנוחה של אזרחות כפולה. את הבקשה זכאי להגיש כל מי שהוא צאצא לאדם שחי בליטא בין השנים 1918 ל-1940, ועל מנת לחזק את האפשרות לקבל האזרחות שמקביל לאזרחות נוספת, חשוב להמציא גם מסמכים שמוכיחים שאותו אדם עזב את ליטא לפני 1990 (מה שלמעשה עשוי להוכיח שהעזיבה נעשתה בכפייה או מכורח הנסיבות על ידי השלטונות מתוך רדיפה פוליטית או מסיבות אחרות).

כיצד מתבצע התהליך של הוצאת דרכון ליטאי?

מדובר באופן טבעי למדי בתהליך מורכב הדורש דין ודברים בין גופים שונים בליטא וגם כן בארץ ועל כן לא נלאה אתכם בפרטים הקטנים ביותר. עם זאת, נסביר בקצרה ובצורה גסה את שלושת השלבים המרכזיים בתהליך:

 1. בדיקת זכאות: כאמור, יש לא מעט תנאים לקבלת דרכון ליטאי ובשלב הראשון חשוב לבדוק אם מבקש הבקשה אכן עומד בתנאים  הללו. וזכאי בכלל להגיש את הבקשה. אם אתם לא בטוחים שאתם עומדים בתנאים שפרטנו לעיל אתם בהחלט מוזמנים לפנות אלינו ונשמח להעניק לכם ייעוץ מקצועי.
 2. איתור ושחזור מסמכים: במידה ואכן נמצאתם זכאים להגשת הבקשה ואתם מעוניינים לצאת לדרך, יש לאסוף שלל מסמכים (באמצעות חוקר שורשים או מומחה אחר) שלעיתים יימצאו ברשותכם, ולעיתים יש לנסות לאתר או לשחזר. אנו נסייע כמובן בחלק הקריטי הזה שלמעשה יהווה את ההבדל בין אישור של הבקשה לבין דחייה.
 3. שליחת המסמכים השונים לגורמים המטפלים: מכאן יש לשלוח את המסמכים שנאספו לגורמים המטפלים ולעקוב אחר הסטטוס של הבקשה. במקרים רבים יש צורך בהשלמות, תיקונים או תרגומים נוטריוניים נוספים וגם בעניין הזה אתם בהחלט יכולים לצפות לשירות מקצועי מאיתנו. זכרו – להוצאת דרכון ליטאי עלויות שונות שעליהן כמובן תקבלו עדכון מראש במידה ותבחרו לעבור את התהליך איתנו.

אילו מסמכים נדרשים עבור דרכון ליטאי?

כפי שציינו זה עתה, כל בקשה שמגיש אדם עומדת בפני עצמה ובמקרה אחד עשויים להידרש מסמכים שלאו דווקא יידרשו במקרה אחר ולהיפך. אלו מסמכים עבור דרכון ליטאי הנדרשים במקרים רבים ועשויים בהחלט לחזק את האפשרות לאישור הבקשה:

 • מסמכים המעידים שמגיש הבקשה היה אזרח ליטא לפני 1940 או שאחד מאבותיו היה אזרח ליטא דאז.
 • מסמכים המעידים שמבקש הבקשה או מי מאבותיו לקחו חלק בשירות אזרחי או צבאי בליטא בעבר.
 • במידה ומבקש הבקשה או מי מאבותיו שינו את שמם מהמסמכים שמוכיחים שורשים ליטאיים, יש לצרף מסמכים המעידים על שינוי השם.

כמובן שבמידה והמסמכים אינם בליטאית או שאינם מסמכים רשמיים של ליטא, יש צורך גם בתרגום נוטריוני ולפעמים גם באישור אפוסטיל.

מדוע לא מומלץ לגשת לתהליך באופן עצמאי?

קודם חשוב לדעת שברמה העקרונית מדובר בתהליך שכל אחד יכול לבצע בעצמו. עם זאת חשוב לזכור קודם כל שמדובר בתהליך שלוקח לא מעט זמן וגוזל לא מעט אנרגיה, ועבור רובינו זה משהו שקשה לשלב עם עיסוקים נוספים בחיים.

מעבר לכך וחשוב מכך – על מנת שבקשה כזאת תאושר יש צורך בהיכרות מעמיקה עם הגורמים השונים ועם שלבי התהליך, וכל טעות שהיא במהלך הדרך עלולה לגרום לעיכובים משמעותיים במקרה הטוב ולדחייה לצמיתות של הבקשה במקרים הפחות טובים. על כן מומלץ בהחלט לגשת למשימה רק עם אנשי מקצוע מנוסים שידעו לעשות את המקסימום על מנת שזה אכן יצליח.

אנו במשרד עורכי הדין – בעלי ניסיון ארוך שנים בהנפקת דרכונים זרים לישראליים ומכירים בפרט את הדקויות השונות של הנפקת דרכון ליטאי. צרו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לרשותכם ולסייע גם לכם להנות מהיתרונות הרבים של דרכון ליטאי אירופאי.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה