דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הלוואה ממעסיק – האם זה חוקי ללוות כסף ממקום העבודה?

Joshua Pex

הלוואה ממעסיק הפכה לנפוצה למדי בשנים האחרונות, וניתן להבין מדוע. מתן הלוואה לעובדים על-ידי המעסיקים מהווה דרך אפקטיבית לתמרץ את העובדים ולשמור על נאמנותם למקום העבודה. על פניו, מדובר בעסקת win-win לשני הצדדים. ואולם, החוק מתייחס להלוואה ממעסיק באופן שונה ביחס להסכמי הלוואה אחרים. לצערנו, לא תמיד עובדים ומעסיקים מודעים לכך. במאמר זה יסביר עורך דין מומחה לדיני עבודה ממשרדנו על הוראות החוק הייחודיות החלות לגבי הלוואה ממקום העבודה.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה. המשרד מספק מענה משפטי מקיף עבור עובדים ומעסיקים במגוון נושאים וסוגיות, לרבות חוזי עבודה, הלוואה ממקום העבודה, פיצויי פיטורים ויישוב סכסוכים בין עובדים למעסיקים.

 הסבר כללי על הלוואה ודרישות החוק בנושא

בעידן הנוכחי, שבו אפשרויות תעסוקה כה רבות פתוחות בפני עובדים, בעלי עסקים רבים מנסים לחשוב מחוץ לקופסה על מנת למצוא דרכים לתמרץ את עובדיהם ולשמר אותם במקום עבודתם. דרכים אלה כוללות מתן הטבות כגון אופציות, קרנות השתלמות ועוד. דרך נוספת ונפוצה היא מתן הלוואות לעובדים מטעם מקום העבודה. יש יתרונות רבים לקבלת הלוואה ממקום העבודה, הן עבור העובדים והן עבור המעסיקים. מצד העובדים, מובטחת להם הלוואה בתנאים נוחים, לרוב ללא צורך לספק ערבים או לעמוד בדרישות משמעותיות. ומצד המעסיקים, הם מצפים כי הדבר יחזק את תחושת השייכות שלהם למקום העבודה ויסייע לשמר את העובדים. 

החוק אינו אוסר במפורש מתן הלוואה ממקום העבודה, ואף לא הלוואה ללא ריבית. ואולם, קיימות דרישות משפטיות רבות אשר הן מעסיקים והן עובדים לא תמיד מודעים לצורך לעמוד בהן בעת מתן או קבלת הלוואה. דרישות אלה כוללות חובה ליצירת הסכם כתוב, הגבלת התנאים אשר ניתן להגדיר בהסכם ולעיתים אף חובת תשלום מס בגין ההלוואה. להלן נציג דרישות מרכזיות של החוק בנושא.הלוואה ממעסיק

אילו סוגיות ייחודיות עולות ביחס להלוואה ממקום העבודה?

ראשית, בדומה לכל הסכם הלוואה אחר, החוק מחייב יצירת חוזה בכתב. זאת מכוח חוק אשראי הוגן, החל על כל הסכם הלוואה. זה אולי נשמע מובן מאליו, אך לא פעם ההלוואה ניתנת בתור מקדמה על חשבון השכר החודשי של העובדים, אף שבפועל הדבר מהווה הלוואה. חשוב מאוד לתעד בכתב כל מקרה של מתן כספים לעובדים אשר עולה על גובה שכרם החודשי, ולהגדיר את תנאי מתן הכספים והחזרם. ככלל, למעסיקים אסור לדרוש שינוי של תנאי חוזה העבודה או לדרוש עבודה בשעות נוספות בעקבות עצם מתן ההלוואה. במקרה שבו דרישות כאלה עולות מצד מעסיק, רצוי מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה. 

כמו כן, במקרה של הסכם הלוואה ממעסיק, קיימים תנאים ייחודיים אשר חשוב לתעד בהסכם, בנוסף לסכום ההלוואה וגובה הריבית. למשל, חשוב להגדיר בהסכם את ההשלכות של פיטורים או התפטרות על ההלוואה, אם ישנן. לדוגמה, יש להבהיר כי גם במקרה של פיטורים או התפטרות, העובדים יחויבו להמשיך לשאת בהחזרי ההלוואה. במקרים מסוימים של סיום העסקה, המעסיקים עשויים להיות רשאים לנכות בסכום אחד את יתרת החוב, אך גם כאן יהיה צורך להגדיר זאת מראש ולוודא כי הדבר עומד בדרישות החוק במקרה הפרטני.

בשונה מהסכמי הלוואה אחרים, אשר בהם החוק אינו מגביל את החזר ההלוואה החודשי, במקרה של הסכם הלוואה ממעסיק, קיימת הגבלה על הסכומים שאפשר לנכות משכר העובדים באופן כללי. על פי חוק הגנת השכר, ניתן לנכות עד רבע משכר העובדים. חריגים לכך הם מקרים בהם ההלוואה ניתנת כמקדמה, ואז ניתן לנכות אותה מיידית אם גובהה אינו עולה על 3 חודשי משכורת.

מקרים בהם ההלוואה תחויב במס

הרבה מעסיקים רוצים לתת הלוואה ללא ריבית או בריבית נמוכה, כך שהיא תשולם במסגרת תלוש המשכורת. עם זאת, נהלי רשות המסים קובעים כי הלוואה הניתנת במסגרת יחסי עובד-מעסיק עשויה להיות כרוכה במס, לרבות מע״מ. זאת לאור היותה מחושבת בריבית בסכום נמוך מגובה ריבית השוק, גם כאשר ההלוואה היא ללא ריבית (שכן במקרה זה הריבית היא למעשה בגובה 0%). סכום ההלוואה המחויבת במס משתנה מדי שנה, ועומד נכון לשנת 2021 על 7800 ש״ח. בכל מקרה של ספק לגבי חובת תשלום מס על הלוואה ממעסיק, מומלץ להיוועץ מראש עם עורך דין מומחה לדיני עבודה.

הסכם הלוואה ממעסיק – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, הסכם הלוואה במקום העבודה מחייב עמידה בדרישות חוק רבות, וחשוב כי מעסיקים ועובדים יכירו אותן ויפעלו בכפוף להן. אם אתם זקוקים לייעוץ או סיוע בעניין הנוגע להסכם הלוואה במקום העבודה, עורך דין מומחה לדיני עבודה ממשרדנו ישמח לסייע לכם. משרדנו מעניק ייעוץ וליווי משפטי למעסיקים ולעובדים במגוון רחב של נושאים, לרבות חוזה עבודה, הסכמים קיבוציים, פיצויי פיטורים, זכויות עובדים ועוד.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה