דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת אזרחות אוסטרית – מפורסמים אוסטרים ממוצא יהודי

Michael Decker
Michael Decker

מאות אלפי ישראלים זכאים להוצאת אזרחות אוסטרית לפי החוק החדש. אולם, לפני שניגשים לשלב המעשי, כדאי לדעת קצת יותר על הקשר ההיסטורי בין היהודים לאוסטריה במהלך הזמן.

משרד דקר, פקס, לוי – עו"ד הגירה לאוסטריה בתל אביב וירושלים. במידה ואבותיכם יצאו מהמדינה האוסטרית בין השנים 1933-1955, פירושו כי גם אתם קרוב לוודאי זכאים להוציא דרכון אוסטרי אירופי כמו מאות אלפי ישראלים נוספים.

הוצאת אזרחות אוסטרית - מפורסמים אוסטרים ממוצא יהודי

הוצאת אזרחות אוסטרית – מפורסמים אוסטרים ממוצא יהודי

במשך של כ-150 שנים היוותה אוסטריה בית גידול לאלפי יהודים מוכשרים, שהצליחו וטיפסו למעמדות חברתיים רבי השפעה בה. הדבר התרחש באופן ספציפי בבירה וינה, אשר אליה זרמו בהמוניהם כ-200 אלף יהודים ממזרח אירופה לאורך המאה ה-19. אחוז בולט מתוכם היה ממוצא צ'כי והונגרי, אולם ביניהם הגיעו גם מבוסניה, סרביה, פולין, רומניה, בולגריה ועוד.

בפרק הזמן בו הגיעו הייתה מדינת אוסטריה חלק זעיר מהאימפריה האוסטרו-הונגרית הגדולה. אימפריה זאת משלה על פלח בולט במזרח אירופה עד ראשית המאה ה-20. מסיבה זו, היה באפשרות נתיני המעצמה להגר בין ארצות נשלטות שונות ולבחור ערים מפותחות יותר לחיות בהן.

בשנים המדוברות נחשבה וינה לעיר מפותחת ומשגשגת בין ערי מערב אירופה הנאורות. קידמה, מודרניזציה ונאורות נכחו בעיר המפותחת, יחד עם אוניברסיטאות מתקדמות שהובילו בלימודי מדע שונים פורצי דרך. למעשה עמדה העיר באותה רמה תרבותית כערים מובילות שונות כדוגמת פאריס, לונדון, ברלין וכו'.

בשל כך, בחרו מאות אלפי יהודים לחיות חיים טובים ואיכותיים יותר, ולכן התיישבו במספרים גבהים להפליא בבירה האוסטרית. כפי שתבחינו ברשימה שלהלן, מתקופה בה הגיעו היהודים לווינה, החלו להשריש בה רוח אינטלקטואלית ושברו כל גבול שאפשר לחשוב עליו – כנראה בכל תחום חשיבה או פעולה הניתן לדמיין. לא אחת תהו היסטוריונים על התופעה יוצאת הדופן – שכבה רחבה של מהגרים המגיעים משכבות לא משכילות ועניות יחסית מצליחים להתרומם במעלה הסולם החברתי ולהוביל אותו.

ספקטרום התחומים בהם הגיעו להישגים נכבדים היו פיזיקה, רפואה, ספרות, בנקאות, פסיכולוגיה, עריכת-דין, כימיה, צילום, ניהול לשכות פרסום, מזרחנות, צורפות, ספורט, ארכיאולוגיה ומסחר – בייחוד של טקסטיל, יין, מתכות ובשר.

להלן רשימה של חמישה עשר יהודים וינאיים ראויים לציון ששמותיהם נודעו אודות לתרומותיהם בתחומים מגוונים כמו למשל כלכלה, מדע, עסקים ועוד. הללו ברובם מונצחים בוודאי גם בין הקהל הישראלי ומפורסמים בינינו מאוד. זאת בזכות תרומה בולטת במקצועות הנלמדים בין השאר באוניברסיטאות בישראל. לפניכם הרשימה:

הוצאת אזרחות אוסטרית - מפורסמים אוסטרים ממוצא יהודי

 1. מרטין בּוּבֵּר 

  1878-1965 פרשן תנ"ך, הוגה-דעות, בעל ידע רחב היקף בתחומי רוח שונים וכותב פורה של חיבורים רבים. במשך חייו פירש, ניתח וחיבר סיפורים יהודיים גלותיים מפורסמים, שעמדו כמעשיות תלמודיות וחסידיות לאורך מאות שנים. כחלק מהספרות הרחבה בה עיין לאורך השנים נהג לכתוב גם על תורת הנפש.

 2. ארתור קֶסְטְלֵר

  1905-1983 – מחבר פורה ורב תחומים, עיתונאי ופילוסוף. בזמן שהיה תלמיד בבית ספר יסודי התגלה על ידי מוריו כגאון וכמהיר תפיסה. ילד רב לשוני שדיבר לא מעט שפות, ביניהן גרמנית, אנגלית, צרפתית, רוסית, הונגרית, עברית ויידיש. בבגרותו נהג לכתוב בייחוד על פוליטיקה ומדע. זאת ועוד, תמך נמרצות ברעיון הציוני ויחד עם זאת בשיטת הקומוניזם. אחד מספרי ההיכר שלו נקרא "השבט השלושה-עשר". ספר זה שטען כי מקורם של יהודי מזרח אירופה הוא כוזרי הרים לא מעט גבות בישראל בשנות ה-50 וה-60.

 3. זיגמונד פרויד

  1856-1939 – מייסד הפסיכואנליזה. בתקופת עבודתו כנוירולוג כשרוני בווינה, שכלל טכניקות טיפול ספציפיות עבור מטופליו. שיטות אלה עד היום מרכיבות את יסודות מדע הנפש – פסיכולוגיה. מחקריו הייחודיים ותוצאותיהם המדויקות היו סלילת דרך ניכרת להבנת התפתחות המוח, עיצוב אישיותו של האדם ודרך התנהגותו והשתלבותו בחברה. להבדיל מיתר אנשי המדע בזמנו התעלה פרויד בכך שיצר תזה מדעית מורכבת ומרשימה משלו לגמרי לבדו. זאת מבלי להישען על אבטיפוס מוביל קודם. לא סתם עומד בצמרת העליונה של גדולי הרוח הנודעים בהיסטוריה.

  הוצאת אזרחות אוסטרית - מפורסמים אוסטרים ממוצא יהודי

 4. סטפן צְוַויִיג

  1881-1942 – יוצר פורה ומפורסם שהיטיב לכתוב נובלות, מחזות וביוגרפיות. במהלך שנות ה-20 וה-30, כשנסק ועמד בפסגת הקריירה המקצועית שלו, הפך לאחד הכותבים הנקראים והמתורגמים בתבל. קידם גישות פציפיסטיות ודחייה עזה ממירוץ חימוש ומלחמות. בשנות חייו היו מעצמות אירופה תחת שינוי דרסטי של תופעות לאומיות ולאומנות קיצוניות ביותר. שינויים תזזיתיים אלה הובילו אותו בשנת 1942 להתאבד עם אשתו בזמן חופשה בברזיל. במכתבו גילה כי הסיבה הייתה "האובדן של אירופה הנאורה".

 5. הילדֵה זַלוֹסְצֵר

  1903-1999 – אישה רחבת אופקים ופרופסור בעלת שם עולמי לתולדות האומנות. לימדה באוניברסיטאות שונות בערים אקזוטיות כמו קַרְלְטוֹן (קנדה), אלכסנדריה (מצרים) ווינה (אוסטריה). נודעה כספציאליסטית בעלת מוניטין בין לאומי בתחום האומנות הקוֹפְּטִית המצרית, וכן אגיפטולוגית, היסטוריונית, סופרת פרודוקטיבית ואחת מהעורכים הראשיים של האינציקלופדיה הקופטית המקיפה.

 6. אלפרד אדלר

  1870-1937 – פסיכותרפיסט ומייסדה של ה"פסיכולוגיה האינדיבידואלית". את עיקר תהילתו קנה כאשר הוזמן על-ידי גדול הדור דאז זיגמונד פרויד להצטרף לקבוצת דיון שבועית, שהתבצעה בביתו הפרטי של פרויד. למעשה זו הייתה התפנית שהביאה אותו להיכנס לנבכי הפסיכואנליזה. מעט לאחר הצטרפותו מונה לנשיאה של האגודה. עם זאת, שנה מאוחר יותר התפטר כתוצאה ממחלוקת עם פרויד. בגישה הפסיכולוגית שהעמיד נמצא הדחף האנושי והרצון להשיג כוח בחברה ולשאיפה להשתלב בה באמצעות הובלה של היחיד – אינדיבידואל.

 7. הוּגוֹ מַייזְל

  1881-1937 – מגדולי מאמני הכדורגל בהיסטוריה. תרומתו הניכרת הייתה בזמן בו שימש כמאמנה של נבחרת הכדורגל האוסטרית, שנחשבה אגדית בשנות ה-30. שמה היה – "נבחרת הפלא" – Wunderteam. מייזל הרכיב נבחרת סוחפת שהביסה בתוצאות יוצאות דופן יריבות איכותיות כמו הונגריה, צרפת, גרמניה ועוד. לאמיתו של דבר, יישר את הדרך לביאתה של שיטת ה"טוטאל פוטבול" המפורסמת. זאת אודות לכך שדרש משחקניו להתמסר על הארץ מסירות קצרות, כמו גם חילופי מקומות תדירים של שחקנים. שיטה זו לאורך הדורות יצרה נבחרות וקבוצות אגדיות כדוגמת הולנד, אייאקס, באיירן מינכן, ספרד ומעל כולן ברצלונה.

 8. קרל פּוֹפֵּר

  1902-1994 – אחד מהפילוסופים המשפיעים במאה השנים האחרונות, ועל כך הוענק לו תואר האצולה הבריטי הידוע "סֶר". התפרסם בכך שנהג להטיל דופי במוסכמות מדעיות ומאידך לשכלל אידיאולוגיות פוליטיות. זה קרה בעקבות האסונות שהובילו המשטרים האירופיים לדעתו, ששיאם היה שתי מלחמות עולם. נסיבות אלה הביאו אותו לפתח ולטפח יחס אנטי לאומני בחיבוריו.

 9. "סֶר" אֶרְנְסְט גוֹמְבְּרִיך

  1909-2001 – היסטוריון, מחנך, כותב וחוקר תולדות האומנות. התפרסם בזכות ספריו שהפכו להיות בסיס להבנת התפתחותה של האומנות האירופית – מהעת העתיקה ועד לתקופה המודרנית. שניים מספריו הפופולריים ביותר אשר נדפסו עשרות פעמים ותורגמו למעל 30 שפות הם "קורות האומנות" ו"היסטוריה של העולם לצעירים מכל הגילים". כיהן כמנהל מכון וַרְבּוּרְג בלונדון אשר עוסק בהשפעתה של העת העתיקה הקלאסית על היבטיה של התרבות האירופית.

 10. לוּדְוִויג ויטגֶנְשטיין 

  1889-1951 –הוגה דעות, איש אשכולות ובקיא בספקטרום רחב של תחומי הגות כמו פילוסופיה של השפה, פילוסופיה של הנפש, פילוסופיה של המתמטיקה ולוגיקה. לדעת חוגים אקדמיים רבים נחשב לפילוסוף הבכיר שהיה במאה ה-20. רבים הם האישים שהושפעו ממנו בתחום החשיבה והפילוסופיה. ביניהם היו ועדיין ברטרנד ראסל, ישעיהו ליבוביץ', תומאס קוּן, ועוד.

 11. איזידוֹר זינגר

  1859-1939 – כותב ועורך. מייסד האינציקלופדיה העברית הראשונה ומקים הליגה למען זכויות אדם בארצות הברית. לאורך חייו נאבק במקרי אנטישמיות שלקחו חלק לא אחת באירופה. יחד עם זאת, היה פעיל בהגנת קורבנות יהודיים כמו למשל פרשת דרייפוס ופרעות קישינב. בחלק ניכר בחייו היה מחבר אקטיבי וכתב בגרמנית, אנגלית וצרפתית.

 12. פּוֹל פליקס לַזָרְסְפֶלְד

  1901-1976 – סוציולוג בעל מוניטין עולמי. מחקריו בנושא השפעת התקשורת ההמונית על החברה הפכו לקלאסיקה בתחום. תודות למדגמיו המוצלחים, העמיד שורה של שיטות פורצות דרך בתחום הבנת האינטראקציה האנושית, השפעותיה ודרכי פעולתה בין קבוצות. לימד באוניברסיטת וינה ומאוחר יותר היגר לארצות-הברית מפאת אנטישמיות. שם עמד כראש האגודה האמריקאית לסוציולוגיה. בנוסף, כיהן בפרויקטים מיוחדים ממלכתיים של ממשלת ארה"ב.

 13. ויקטור פרנקל

  1905-1997 – פרופסור לנוירולוגיה באוניברסיטת וינה ופסיכיאטר נודע. התפרסם רבות בשל המתודה הפסיכולוגית שיצר הנקראת לוֹגוֹתרפיה – שיטה אשר מתרכזת ברצון למשמעות בקרב מטופלים. כתב 39 ספרים, שהמוכר מביניהם הוא הכותר "האדם מחפש משמעות". ייחוס מיוחד יש לספר עקב חיבורו בזמן שפרנקל המחבר היה אסיר במחנה טרזיינשטט, ששימש למתקן כליאה קולקטיבי של יהודים עבור הכוחות הנאצים.

 14. מיכאל בידרמן

  1769-1843 – כונה "הצורף הממלכתי". תעשיין טקסטיל, בנקאי, פילנתרופ ואיש-עסקים. בין המייסדים של הקהילה היהודית בבירה האוסטרית. שימש כשותף ויוזם בפרויקט כינון בית הכנסת הראשון בווינה, שלקח חלק בשנים 1825-1826, ומוכר כ"בית הכנסת הגדול". החלק אשר באמצעותו קיבל את תהילתו היה כ"צורף של קיסר אוסטריה". זאת בזכות מומחיותו במלאכת החריתה המהוללת שהכין. כמו כן, נתמנה כאחראי על עיצוב וחריתת חותמות הקיסר.

 15. מקס פֵּרוּץ

  1914-2002 – זוכה פרס נובל לכימיה יחד עם העמית ג'ון קנדרו לשנת 1962. זאת אודות לתרומתו החשובה בהתקדמות הבנתנו בחקר מבנה ההמוגלובין והמיוגלובין. היה גם יוזם בעל חזונות שייסד את המעבדה לביולוגיה מולקולרית בבריטניה. מעבדה זאת עומדת תחת שמה ופיקוחה של מועצת המחקר הרפואי בממלכה הבריטית. תודות לאבן הדרך שהניח בתחום הביולוגיה עד כה פוענחו מבנים רבים של חלבונים שונים.

הוצאת אזרחות אוסטרית - מפורסמים אוסטרים ממוצא יהודי

מעט מידע היסטורי על קהילת היהודים בווינה

בשנות העשרים של המאה הקודמת אחד מכל תשעה וינאים היה יהודי. העיר הכילה את כמות היהודים השישית בגודלה אז, כשמנתה מעט יותר מ-200 אלף בסך-הכל. הנהירה העצומה הייתה גם תודות לזכויות החוקתיות שהעניקו הרשויות המקומיות ליהודים במחצית המאה ה-19. זכויות בלעדיות שלא היו קיימות באותו זמן, להוציא מדינות ספציפיות כארצות-הברית, צרפת, הולנד וכמה נסיכויות באזור גרמניה. פריווילגיות אלה העניקו את הזכות לגור בכל רחבי האימפריה, להחזיק בנכסים, לרכוש מיומנות מקצועית ללא אפלייה דתית ועוד מכלול היתרים ממלכתיים.

קצת יותר בהרחבה על האמור – בשנת 1857 התגוררו בבירה האוסטרית פחות משלושת אלפים יהודים. שתיים עשרה שנים מאוחר יותר, כבר היו בה 40 אלף. בשנת 1890 עמד מספרם על כמעט 120 אלף נפש, ואילו ב-1923 נאמד בלמעלה מ-200 אלף. עם זאת, לאחר עליית הנאצים לשלטון והשפעות המפלגה הנאציונל-סוציאליסטית על אוכלוסיית אוסטריה, עזבו בערך 35 אלף יהודים את המדינה והיגרו למערב אירופה, ארצות הברית, דרום אמריקה וכו'.

הישגים ראויים לציון של יהדות אוסטריה

יהדות אוסטריה נחשבה פנומן חברתי נדיר. בין אוכלוסייה קסנופובית שהצרה תכופות את התקדמות השונה, הצטיינו היהודים והצליחו לשגשג, להמציא ולפתח את כישוריהם באופן יוצא דופן ובמספרים גבוהים. למעשה, אחוזי ההצלחה היו עד כדי כך גבוהים שכמותם ככל הנראה לא נראה במקום אחר (זה כאשר היוו כ-4% מהדמוגרפיה האוסטרית בלבד). האוכלוסייה הקטנה בלטה בפן החברתי כל-כך, עד שנשאה את נס המדינה כולו על כתפיה. זה בין ומדובר בתחומי המדע השונים, מדע הנפש (פסיכולוגיה), יזמות, עסקים, פיתוח וכד'.

מעט אחוזים אודות הקהילה – בשנת 1934, למעלה מ-50% מסך כלל הרופאים בעיר וינה היו יהודים. כשליש מהרוקחים היו יהודים, 40% מהצורפים, 75% מהבנקים נוהלו על-ידם, 85% מעורכי הדין הווינאיים היו יהודים, 63% מבעלי בתי-הקולנוע, 74% מסוחרי היינות, 40% ממפעילי בתי הקפה, למעלה מ-30% מכמות הצלמים, 21% אופטיקאים, 95% מלשכות הפרסום נוהלו תחתם, הסחר במתכות נחשב כעסק בלעדי של יהודים. בנוסף, היוו כ-70% מסוחרי הטקסטיל וכשליש מהשענים בעיר.

אזרחות אוסטרית הטבות

האזרחות האוסטרית נחשבת לאזרחות מבוקשת ביותר בין ישראלים. המדינה האירופית שנים ארוכות מקוטלגת כבעלת איכות חיים מובחרת ורמת חיים הנמצאת בקטגוריות הגבוהות ביותר במדד הבינלאומי. אלה בנוסף לתנאים סוציאליים משופרים לאזרחיה והטבות בלעדיות המוענקות דרך הדרכון האירופי. למעלה מכך, בשל העובדה שיושבת בין טבע בראשיתי ומרהיב הקיים בין, איטליה, שוויץ וגרמניה, נודעת בנופיה האלפיים הלבנים והקלאסיים שלה.

הנפקת דרכון אוסטרי טומנת בחובה יתרונות בלעדיים השמורים אך ורק לאזרחי האיחוד האירופי. יתרונות הבאים לידי ביטוי במגורים ועבודה במדינות מערב אירופה, כמו גרמניה, איטליה, צרפת והולנד בלא הגבלה. זאת יחד עם קבלת טיפול רפואי במחיר של תושב אירופי מקומי, פתיחת עסק, לימודים מסובסדים, כרטיס מעבר חופשי בין מדינות אירופה, ושלל הטבות אירופיות אקסקלוסיביות.

צרו קשר – הוצאת אזרחות אוסטרית – מפורסמים אוסטרים ממוצא יהודי

משרד הגירה לאוסטריה דקר, פקס, לוי. משרדנו מעניק טיפול מקיף בנושא קבלת אזרחות אוסטרית על פי החוק החדש. מחלקת הגרמנית במשרדנו מתרגמת באופן עצמאי את כלל המסמכים הנדרשים ועומדת בקשר ישיר עם המחלקות האוסטריות הממונות על אישור הבקשה אצל המועמדים.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה