דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הגשת תביעה ייצוגית – מתי כדאי וכיצד עושים זאת?

Michael Decker

מתי הגשת תביעה ייצוגית היא כדאית וכיצד עושים זאת? הגשת תביעה ייצוגית רלוונטית במקרים בהם לרבים נגרם נזק מאותו עניין, בין אם מדובר בסוגיה צרכנית, סוגיה הנוגעת לדיני עבודה, סוגיה מול הרשויות וכיו״ב. כאשר הנזק של כל אחד מהנפגעים זניח ואינו מהווה תמריץ להגשת תביעה עצמאית, כדאי לשקול הגשת תביעה ייצוגית על-ידי כלל חברי הקבוצה. תהליך הבחינה של תביעה ייצוגית בבית המשפט עשוי להיות מורכב, שכן הוא דורש הליך מקדמי של אישור ניהול התביעה כייצוגית. במאמר זה ירחיב על כך עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה למשפט אזרחי ותביעות ייצוגיות.

הגשת תביעה ייצוגית – מתי כדאי וכיצד עושים זאת?

הגשת תביעה ייצוגית – רלוונטית במגוון סוגיות משפטיות

הביטוי ״צרות באות בצרורות״ עשוי לא פעם להיות רלוונטי גם לגבי עילות לתביעה משפטית. קיימים מגוון מקרים מתחומים משפטיים שונים אשר עולות במסגרתם סוגיות משפטיות הנוגעות לקבוצה גדולה של אנשים. לעיתים מדובר בסוגיות צרכניות, כגון מוצרים פגומים (למשל, עקב תקלה בקו הייצור), מכירת מוצרים במחירים מופרזים או אפליית צרכנים. במקרים אחרים מדובר בתביעות נגד עיריות או רשויות המדינה (דוגמת מקרים של גביית יתר). מקרים נוספים הם סוגיות בדיני עבודה הנוגעות לקבוצה גדולה של עובדים (למשל, לגבי זכויות עובדים) ומפגעים סביבתיים.

הדוגמאות הנ״ל מהוות רק חלק מהמקרים בהם הגשת תביעה ייצוגית, על-ידי כלל התובעים הנוגעים לדבר, עשויה להיות רלוונטית. במסגרת הגשת תביעה ייצוגית, עילות התביעה של כלל חברי הקבוצה מחושבות באופן משוקלל. חישוב זה עשוי להגיע לסכומים של מאות אלפי ואף מיליוני שקלים, שעה שהנזק שסבלו כל אחד מחברי הקבוצה הוא לעיתים קרובות זניח ולא מהווה עילה מספקת לתביעה מבחינה כלכלית. במקרים אלה כדאי לשקול הגשת תביעה ייצוגית. להלן נרחיב על הסיבות שבגינן כדאי לבחון הגשת תביעה ייצוגית, ונסביר כיצד עושים זאת בפועל.

מה היתרונות של תביעה ייצוגית?

כאמור, תביעות ייצוגיות הן דרך לקבלת פיצוי עבור כל אותם תובעים שהגשת תביעה אישית אינה כדאית עבורם. מעבר לכך, תביעות ייצוגיות מהוות כלי משפטי חשוב המאזן את פערי הכוחות בין הפרט ובין תאגידים חזקים ורשויות המדינה. הן מאפשרות לרבים להתאגד, לתבוע ולקבל מענה משפטי, מקום שפנייתם באופן אינדיבידואלי לתאגידים או לרשויות אולי לא הייתה זוכה למענה הולם. מלבד יתרונות אלה ברמה הכוללת, קיימות הטבות ספציפיות הניתנות לתובעים הייצוגיים במקרים של הצלחת ההליך. ראשית, בתי המשפט נוטים לפסוק לטובתם שכר טרחת עורך דין, אשר נועד לכיסוי הוצאות ניהול המשפט ומשולם על-ידי הנתבעים. בנוסף, מוסמכים בתי המשפט לפסוק לטובת תובעים המייצגים גמול כספי, העשוי להגיע לסכומים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים (ולעיתים אף למעלה מכך).

מה נדרש לצורך הגשת תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית שונה מתביעה רגילה גם ברמת הפרוצדורה הנדרשת להגשתה ולניהולה, ולכן היא מצריכה מומחיות מיוחדת וניסיון בטיפול בה על-ידי עורך דין המתמחה בטיפול בתביעות ייצוגיות. לצד כתב התביעה המוגש בפני בית המשפט, יש להגיש גם בקשה לאישור התביעה כתביעה ייצוגית. בית המשפט יאשר את הבקשה ויאפשר ניהול תביעה ייצוגית רק אם התובעים יעמדו בתנאים השונים הנדרשים לצורך כך. בכלל זה, נדרש כי לתובעים המייצגים את כלל הקבוצה תהיה עילת תביעה אישית נגד הנתבע או הנתבעים. בנוסף לכך, יש להוכיח כי התביעה מעוררת שאלות מהותיות המשותפות לכלל חברי הקבוצה וכי קיים סיכוי סביר כי בית המשפט יכריע בשאלות אלה לטובת הקבוצה. כמו כן, יש לשכנע את בית המשפט כי קיימת סבירות כי התובעים המייצגים ובאי כוחם ינהלו את התביעה בדרך הולמת ובתום לב כלפי כלל חברי הקבוצה. רק אם כלל התנאים הנ״ל ויתר הדרישות הפרוצדוראליות יתקיימו, בית המשפט ייעתר לבקשה ויאפשר לכלל חברי הקבוצה לתבוע במשותף.

תביעות ייצוגיות – סיפורי הצלחה

פסק דין של בית המשפט המחוזי בתל אביב משנת 2020 ממחיש כיצד תביעה ייצוגית עשויה לתרום להשגת פיצוי הולם לכלל חברי הקבוצה. פסק הדין עסק בתביעה ייצוגית שאושרה נגד חברת סלקום, בגין כך שהחברה המשיכה לחייב לקוחות ללא הסכמתם בגין חבילת גלישה, גם כאשר החבילה הסתיימה. לאחר שהתביעה הייצוגית אושרה, ובמקביל הטיל משרד התקשורת על סלקום עיצומים כספיים בסך של מעל 1.2 מיליון ש״ח, הצדדים הגיעו במהלך התביעה הייצוגית להסדר פשרה. קבוצת התובעים זכתה במסגרת הפשרה בפיצוי בסך של כ-2.8 מיליון ש״ח. מדובר בדוגמה מובהקת לפוטנציאל הרב של הגשת תביעה ייצוגית להשגת פיצויים באופן קבוצתי, שכנראה לא היו נפסקים במסגרת אחרת.

הגשת תביעה ייצוגית – צרו קשר עם המומחים שלנו לתחום התובענות הייצוגיות

במאמר זה הסברנו על הסיבות שבגינן רצוי לשקול תביעה ייצוגית במקרים המתאימים. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, המומחים לתחום התביעות הייצוגיות ממשרדנו ישמחו לספק עבורכם מענה. משרדנו מתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי, ומייצג את לקוחותיו במגוון רחב של סוגיות משפטיות בנושאים כגון משפט מסחרי, דיני צרכנות, דיני עבודה, דיני נזיקין (אפליה) ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לתביעות ייצוגיות במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה