דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרכון אוסטרי לבני משפחה

Michael Decker
Michael Decker

האם זכאות לקבלת דרכון אוסטרי תקפה גם לבני משפחה? בעקבות רפורמות מהשנים האחרונות, אוסטריה מנהיגה מדיניות המקלה בנוגע למתן אזרחות ודרכון אוסטרי לצאצאי נרדפי הנאצים שחיו באוסטריה החל משנת 1933. את הזכאות לדרכון ניתן להרחיב גם לילדים ואף לנכדים. תמונת המצב מורכבת יותר ביחס לבני ובנות זוג, אשר לא יהנו מאותה זכאות אוטומטית לאזרחות ודרכון, אך יוכלו להיכנס לתהליך לקבלת אזרחות ודרכון אוסטרי על בסיס הגירה. להלן יפרט על כך במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לאוסטריה.

דרכון אוסטרי לבני משפחה

זכאות לאזרחות אוסטרית – הסבר כללי

דרכון אוסטרי מדורג בין הדרכונים הנחשבים בעולם. נכון לשנת 2022, הוא מאפשר כניסה ל-192 מדינות, לרבות פטור מהוצאת ויזה לארצות הברית. בהיותה מדינה חברה באיחוד האירופי, החזקה בדרכון אוסטרי מאפשרת להגר ולחיות בכל אחת ממדינות האיחוד באופן חופשי וללא הגבלה. בשנים האחרונות חלות רפורמות משמעותיות בחוק האזרחות האוסטרי, המרחיבות בהדרגה את אוכלוסיית הישראלים הזכאים לקבלת דרכון זה. אם בעבר הוטלו הגבלות שונות על רכישת אזרחות אוסטרית מכוח הליך התאזרחות (Naturalization), כגון אפליה במתן אזרחות על רקע מגדרי, סירוב למתן אזרחות למי ששירתו בשירות צבאי סדיר וצורך בוויתור על אזרחות קיימת ומעבר מבחני שפה ותרבות – הרי שכיום הגבלות אלה הוסרו.

מעבר לכך, הזכאות לדרכון אוסטרי תקפה כיום עבור יהודים שגרו באוסטריה החל מיום 1.1.1933, אף אם לא היה להם מעמד חוקי כלשהו במדינה. כלומר, גם אם הם היו אזרחים פולנים, לדוגמה, אך היגרו לאוסטריה לאחר מכן, הדבר עשוי להיחשב כיום כמספיק על מנת שהם, ילדיהם ואף נכדיהם, ייחשבו כזכאים לאזרחות אוסטרית. על אף האתגרים שעשויים לעלות תוך כדי התהליך, ובעיקר בשלב של השגת מסמכים והוכחות שהצגתם נדרשת בפני הרשויות האוסטריות לצורך קביעת הזכאות, מדובר במחיר (נפשי) ראוי בהחלט עבור הדרכון והזכאויות הרבות שהוא מעניק. על מנת לקדם את התהליך במהירות האפשרית ולוודא כי הוא מטופל באופן תקין ומיטבי, מומלץ להיעזר לשם כך בעורך דין מומחה לדיני הגירה לאוסטריה, אשר לו היכרות עם החוק העדכני וקשר רציף עם הרשויות האוסטריות.

האם ילדים של מי שקיבלו דרכון אוסטרי זכאים גם הם לדרכון אוסטרי?

כן, בהחלט. על פי חוק האזרחות האוסטרי, הזכאות לדרכון אוסטרי עוברת בין דורות, ולכן בתור בני משפחה, ילדים של בעלי אזרחות ודרכון אוסטרי יהיו זכאים אף הם לדרכון. התהליך לקבלת אזרחות ודרכון עבור קטינים זהה לזה שחל על הוריהם, ומצריך הגשת בקשת התאזרחות מול הרשויות, אך הוא מקל יותר במובן זה שהוכחת זכאותם לדרכון מול הרשויות תהא מבוססת על הזכאות המוכחת של הוריהם לדרכון. לגבי ילדים שנולדו לאחר שהוריהם כבר היו בעלי דרכון אוסטרי – הם יהיו זכאים באופן אוטומטי לאזרחות, על בסיס רישומם במרשם האוכלוסין האוסטרי. רישום זה ניתן לביצוע דרך שגרירות אוסטריה.

האם בני או בנות זוג של בעלי אזרחות אוסטרית זכאים לדרכון אוסטרי?

כאן התשובה מורכבת יותר. באופן עקרוני, ובשונה מהזכאות של ילדים לדרכון אוסטרי על בסיס אזרחות של הוריהם, החוק האוסטרי אינו מרחיב את הזכאות לדרכון גם לבני או בנות זוג. מכאן שלא מדובר בזכאות אוטומטית לאזרחות. דרך אפשרית לבני או בנות זוג לרכוש אזרחות במקרים אלה היא באמצעות הגירה לאוסטריה עם בני הזוג וחיים ברציפות (ובאופן חוקי, כמובן) באוסטריה במשך 6 שנים, אשר מתוכם 5 שנים של זוגיות רשומה באוסטריה (הכוללת משק בית משותף) או נישואים. לצד תנאי סף אלה, יהיה צורך לעמוד בדרישות חוקיות נוספות שנקבעו על-ידי הרשויות באוסטריה לצורך התאזרחות.

דרכון אוסטרי לבני משפחה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לאוסטריה

במאמר זה הסברנו על הזכאות של בני משפחה (ילדים ובני זוג) של בעלי אזרחות אוסטרית לקבלת דרכון אוסטרי. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בכל ייעוץ או סיוע, עורך דין מומחה לדיני הגירה לאוסטריה ממשרדנו ישמח לספק לכם מענה מקיף ומקצועי. למשרדנו ניסיון רב ומוכח בייצוג לקוחות במסגרת תהליכי בקשות לאזרחות אוסטרית והנפקת דרכון אוסטרי, עבורם ועבור בני משפחותיהם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין הגירה במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה