דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביטול עיקול על דירה – איך עושים זאת? (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

מה עושים כאשר מגלים שהוטל צו עיקול על הנכס היקר לכם ביותר – דירה בבעלותכם? מדובר בסיטואציה מורכבת מאוד מבחינה משפטית, ולשם התמודדות נכונה עם עיקול דירה חשוב מאוד להבין אילו פתרונות משפטיים זמינים עבורכם לפי החוק. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך דין מומחה לדיני הוצאה לפועל ומשפט אזרחי ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הוצאה לפועל ובענפי המשפט האזרחי השונים. משרדנו מספק מענה משפטי מקיף ליחידים ועסקים בנושאים כגון ייצוג חייבים בפני בתי המשפט ורשמי ההוצאה לפועל, בקשות לביטול עיקול והמרת נכסים מעוקלים וכיו״ב. 

ביטול עיקול דירה - כיצד עושים זאת?

עיקול דירה – זה יכול לקרות לכל אחד

דמיינו את הסיטואציה הכואבת הבאה: בוקר אחד אתם מגלים כי הדירה בבעלותכם כבר אינה בשליטתכם. לאור חובות שצברתם, בעלי החוב (הנושים) גרמו לכך שהשליטה על הדירה נלקחה מכם לפרק זמן מסוים, או לפרק זמן שאינו ידוע. בפועל, לא מדובר בתיאור של סיטואציה דמיונית. זו בדיוק התוצאה של הטלת עיקול על דירה. קיימות מספר דרכים משפטיות להטלת עיקול. כל אחת מהן מופעלת באופן שונה, וחשוב להבין זאת על מנת להבין כיצד להתמודד עם הסיטואציה הקשה והמסרבלת הזו. 

מי יכולים לעקל דירה?

מלבד העובדה כי קיימות מספר דרכים משפטיות להטלת עיקול, קיימים מספר גורמים שיכולים לגרום להטלתו. עיקול יכול להיות תוצאה של חוב לנושה שהוא אדם פרטי, חוב לנושה שהוא תאגיד או חוב לרשות מרשויות המדינה (עיריות, רשויות המס, משרדי הממשלה וכיו״ב). במקרה של חוב לרשויות המדינה, חשוב לדעת כי הרשויות כפופות לכללים מיוחדים על מנת להטיל עיקולים באופן עצמאי, ובהמשך מאמר זה נרחיב לגבי כללים אלה.

מה עושים כאשר מוטל עיקול על דירה?

הדבר החשוב ביותר להבין כאשר מוטל עיקול, הוא באיזה סוג עיקול מדובר. קיימים למעשה שלושה סוגים עיקריים של עיקול. הסוג הראשון הוא צו עיקול זמני המוטל ע״י בית המשפט. הסוג השני הוא עיקול במסגרת הליכי גביה בהוצאה לפועל. השלישי הוא עיקול על-ידי העירייה או רשות מרשויות המדינה. לכל אחד מסוגי עיקול אלה מאפיינים שונים ומטרות שונות. הדרכים בהן ניתן יהיה לפעול לביטול העיקול ישתנו בין מקרה למקרה. לכן, חשוב להבין את ההבדלים בין סוגי העיקולים.

עיקול בבית המשפט

בית המשפט רשאי להטיל עיקול דירה בתביעות אזרחיות, לפי תקנות סדר הדין האזרחי. לרוב הדבר נעשה בתביעות כספיות. העיקול במקרים אלה נועד להבטיח בדרך כלל קבלת פיצויים על-ידי הנתבע עם סיום ההליך. מכאן שהוא אינו נועד להוות צעד ענישתי, אלא מעין ״ביטוח״ לקבלת כספי התובע. חשוב לדעת בנוסף כי קיימת חובה על מבקש העיקול להודיע על העיקול על הדירה לרשם המקרקעין.

דרך אפשרית לביטול העיקול במקרים אלה היא לנסות להגיע להבנות עם התובע במסגרת הסכם פשרה חלקי או מלא, באופן שיוביל להסרת העיקול. אם הדבר אינו אפשרי או רלוונטי, קיימת פרוצדורה נפרדת, המאפשרת לנתבע לפנות לבית המשפט ולבקש את הסרת העיקול. ניתן לחלופין לבקש להמיר את העיקול בנכס אחר. הסברנו על פרוצדורה זו בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

עיקול בהוצאה לפועל

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, רשאי רשם ההוצאה לפועל להורות על עיקול נכסים של חייבים. בכלל זה, רשאי הרשם להורות על עיקול דירה. גם כאן, מטרת העיקול היא בדרך כלל להבטיח פירעון של החוב לצד השני (המכונה בהליכי הוצאה לפועל ״זוכה״). ואולם, בשונה מעיקול זמני המוטל בבית משפט, כאן הדירה עלולה לעמוד למכירה על מנת לפרוע את החוב. 

קיימות מספר דרכים להתמודד עם עיקול דירה בהוצאה לפועל. ראשית, גם כאן ניתן לנסות להגיע להסדר עם הצד השני, ולפרוס את התשלומים באופן שיאפשר לפרוע את החוב ללא צורך בעיקול הנכס. אפשרות נפרדת היא לבקש ביטול או עיכוב הליכים והגבלות המוטלים על חייבים בהוצאה לפועל. בקשה זו מוגשת לרשם ההוצאה לפועל. אם הבקשה נדחית, ניתן לערער על החלטת הרשם בפני בית המשפט. כמו כן, קיימת אפשרות שלישית העשויה להיות רלוונטית: עיקול דירה מעיד בדרך כלל על חובות גבוהים במיוחד, העשויים להצדיק לבחון פתיחת הליכי פשיטת רגל.

עיקול על-ידי הרשויות בהליכי גבייה מינהליים

במקרים מסוימים של חובות לרשויות (כגון רשות המיסים, עיריות ורשויות מקומיות) בגין מיסים, אגרות או ארנונה, פקידי הרשות מוסמכים להטיל עיקול על הדירה. סמכות זו מופעלת לרוב לפי פקודת המסים (גביה) או פקודת העיריות. אף שעיקול מסוג זה דומה לעיקול זמני בבית המשפט (במובן זה שהוא נועד להמריץ את החייבים לפעול להחזר החוב) במקרה זה הסמכות לא מופעלת על-ידי גורם שיפוטי. הדבר עלול להוביל לטעויות שונות בהפעלת הסמכות, המצדיקות את ביטול העיקול. למשל, ייתכן שלאור פרק הזמן הממושך שחלף ממועד צבירת החוב, הפעלת סמכות העיקול אינה אפשרית עוד.

חשוב לציין כי היועץ המשפטי לממשלה חיבר הנחיות להפעלת סמכות העיקול במקרים אלה. ההנחיות נועדו לגרום לרשויות להיזהר בעת הפעלת העיקול, ולוודא כי הן פועלות בצורה נכונה. בין היתר, ההנחיות מחייבות את הרשויות לבחון חלופות אפשריות לביצוע העיקול בעצמן (כגון גבייה בהוצאה לפועל או בבית המשפט). כמו כן, עליהן לשקול הקפאת גביית חובות במקרים מסוימים, דוגמת מצב כלכלי או בריאותי קשה, או מצב בו תיגרם פגיעה קשה עקב עיקול הנכס. ההנחיות ממחישות עד כמה ייתכנו טעויות בהטלת עיקול על-ידי הרשויות. בהתאם, מומלץ להיוועץ בעורך דין במקרים אלה, על מנת לבחון היטב את העיקול והדרכים להתמודד עמו.

ייעוץ וסיוע משפטי בעניין עיקול דירה עם עו״ד מומחה לדיני הוצאה לפועל ומשפט אזרחי

לסיכום, קיימים סוגים שונים של עיקול דירה, ולגבי כל אחד מהם דרכים שונות לבקש ביטול או לפעול משפטית בנושא. לכל שאלה פרטנית או צורך בסיוע, תוכלו ליצור עמנו קשר ועורך דין ממשרדנו ישמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני הוצאה לפועל ובמשפט אזרחי, ומנוסה מאוד במתן סיוע משפטי לחייבים בעניין עיקולים והתמודדות עמם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה